wiatroizolacja - wełna - dodatkowa wiatroizolacja w dachu

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

wiatroizolacja - wełna - dodatkowa wiatroizolacja w dachu

Post by marcinem » Sun 10 Oct, 2010

znów przekopałem całe forum, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na pytanie czy wełna w ścianie: deska elewacyjna - ruszt - wiatroizolacja - konstrukcja wypełniona wełna - paroizolacja - płyta g-k może dotykać do wiatroizolacji czy też między nimi musi być zapewniona szczelina... (tak jak w dachach z membraną) ? może to oczywista rzecz, ale...

mam też i drugie pytanie, własnie o dach: dach naszego domu został wykonany w układzie: blachodachówka, łaty i kontrłaty, papa, deskowanie pełne, krokwie. wiem że między deskowaniem a wełną powinna być szczelina dylatacyjna i teraz: czy mogę zachowując tę szczelinę dylatacyjną między krokwiami zamontować membranę dachową (zamiast sznurka, dodatkowa izolacja) ? co z ew. skroplinami? tego się prawdą mówiąc obawiam najbardziej, ponieważ nie ma szans, żeby tę dodatkową wiatroizolację wyprowadzić poza strop i obrys ścian...


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 10 Oct, 2010

Nie ma żadnych przeciwwskazań by wiatroizolacja dotykała do izolacji cieplnej. Jednak jak widzę nie chcesz dać poszycia zewnętrznego ściany. To już Twój problem. Musisz jednak wiedzieć, że poszycie zewnętrze usztywnia konstrukcję, a także pełni izolację akustyczną ściany zewnętrznej.
Co do dachu - powinieneś wykonać w następujący sposób - krokwie wypełnione izolacją cieplną - na krokwie położyć folię wysokoparoprzepuszczalną, na krokwie nabić ruszt grubości min. 30 mm i na ten ruszt położyć poszycie dachu. W ten sposób zapewniłbyś szczelinę wentylacyjną (nie dylatacyjną).
Ponieważ z Twojego postu wynika, że pokrycie dachu, łącznie z poszyciem, masz już wykonane trudno będzie zachować szczelinę wentylacyjną. Oczywiście możesz ją zachować montując folię wysokoparoprzepuszczalną (powyżej 3000 g na metr kwadratowy na 24g) między krokwiami, ale łatwiejszym sposobem będzie nabicie łaty lub dwóch łat między krokwiami do spodu poszycia. W ten sposób, przy montażu izolacji cieplnej (nie upychając jej zbyt mocno) zachowasz szczelinę wentylacyjną.
Przy tym wszystkim nie zapomnij o otworach nawiewnych w okapie i wywiewnych w kalenicy.

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Mon 11 Oct, 2010

dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź :)
pozdrawiam


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”