strop drewniany - wyciszenie

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
michal328i
Posts: 1
Joined: Thu 25 Nov, 2010

strop drewniany - wyciszenie

Post by michal328i » Thu 25 Nov, 2010

Witam wszystkich speców !

Przychodze do was z poradą, czytałem już kilka tematów na ten temat ale jest u mnie troche inna sytuacja.
Mieszkam na 1 piętrze, w starej kamienicy ale jest problem z głosnością od dołu, wygłuszenie jest tragiczne i właśnie sie za to zabrałem, chciałem zasięgnąc opinii specjalistów. Strop jest na belkach 20cm co ile są niewiem musze to zmierzyć ale około 50-60cm , belki są wzmacniane profilami, między nimi jest wata 10cm i jakieś 10cm luzu a dalej jest sufit podwieszany.Na belkach leżą deski i na nich była tylko położona mata pod panele(ta zielona) na to panele. Panele zdemontowałem wraz z matami, moge podnieśc wszystko o jakieś 10mm. Planuje na deski położyc folie i solidnie ją przykleić, dalej jakieś cienkie 2mm wygłuszenie na nie OSB3 10mm, wygłuszenie i na nie panele lub zamiast wygłuszenia i paneli pianka i wykładzina podłogowa bo i tak ma być docelowo ? Dodatkowo pod spodem chce poprzyklejać tą gąbka akustyczną do folii która podtrzymuje wate i na góre sufitu podwieszanego, jeśli jescze będzie trzeba to wymienie wieszaki podtrzymujące sufit na elastyczne aby nieprzenosiły drgań. Czy da to jakieś efekty ? Lub jak to zrobić jescze lepiej? Desek raczej niemam zamiaru zdejmować bo wchodzą pod ściany i niechce za mocno ingerować w konstrukcje domu.
Co sądzicie o matach Arbiton pod panele czy one mogą coś pomóc ?
Dziękuje z góry za wszelką pomoc i porady


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 26 Nov, 2010

Ja bym dal rozwiazanie takie: rozlozyc pilsniowke porowata 12mm (nie mocowac), na to listwy 2.5x5 co 40-60 (zaleznie od grubosci desek lub plyty) . Listwy przybic do pilsniowki ale tak aby gwozdzie nie przechodzily przez pilsniowke. Jest to rozwiazanie kanadyjskie .

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Wed 14 Mar, 2012

Pozwolę sobie kontynuować watek.
Mam podobny układ stropu między parterem a poddaszem użytkowym jak michal328i: belki 20cm + położona na nich płyta osb 2,1 cm. przestrzeń między belkami mogę wyłożyć wełną mineralną, ok, ale jak najprostszym sposobem jak najlepiej i najskuteczniej wygłuszyć podłogę/panele na stropie? między belkami a płytą osb niestety brak podkładki elastycznej, w zwiazku z czym wszelka działalność na poddaszu odbija sie echem na parterze. net podpowiada:
1) podłogę pływającą na stropie
2) zastosowanie możliwie wielu sposobów wygłuszenia podłogi
W zwiazku z czym myślę o zastosowaniu płyty podłogowej z włókna drzewnego grub. 7mm (tłumienność do 19 dB), na to korek podpanelowy 10 mm (tłumienność do 29 dB) lub 6mm (tłumienność do 23 dB) ... a może położyć tylko korek ekspandowany grub. 2 cm? Z tym, że jeszcze nie mam pewności czy na korku ekspandowanym mogę położyć bezpośrednio panele...
A moze przesadzam z ilością i grubością? gdzie znaleźć graniczną wartość sensownej finansowo "tłumienności" dźwięków przede wszystkim uderzeniowych i przestrzennych? (oprócz oczywiście granicy wyznaczonej przez zasobność własnego portfela;) )

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 15 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 15 Mar, 2012

michal328i wrote: w starej kamienicy
raczej bym zadnych ,,wylewek"nie robil ,
Skoncentrowal bym sie na zastosowaniu jakiejs podlogi plywajacej-dobry efekt jest jesli twarda welne na stropie polozymy i na tym podloge plywajaca.
Jesli jest taka mozliwosc proponuje od spodu zastosowac 2x gips na spec. wieszakch niwelujacych przenoszenie dzwieku-plyta nie dotyka bezposredni do sciany szczelina 2-4 mm jest wypelniona masa trwale elastyczna....stosowalem taki system i sam bylem zdziwiony jego skutecznoscia.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 16 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 16 Mar, 2012

Bez watpienia ,,wylewka" najlepiej by to wytlumila ale w sterej kamienicy jednak bym tego nie robil ze wzgledu na jej ciezar, pozatym nieda sie na 100% okreslic wytrzymalosci takiego starego drewnianego stropu.

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Fri 16 Mar, 2012

Rozwiązanie dla mojego problemu znalazłem tu - http://www.steico.com/index.php?id=248&L=3 - wersja z płyty o większej gęstości nadaje się na położenie na niej bezpośrednio paneli, grubość do 6 cm. Mają też ciekawe rozwiązanie dla problemu wyciszenia stropu dla tych, którzy zamierzają na stropie położyć deski http://www.steico.com/index.php?id=59&L=3
Dzięki za nakierowanie :)

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 16 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 17 Mar, 2012

TERMIT wrote:ciagle znikaja posty, dziwne
Możesz przybliżyć temat? Mi nie wiadomo nic na ten temat.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 17 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 18 Mar, 2012

Przepraszam, ale nikt nigdy podobnego problemu dotychczas nie zgłaszał. Przekażę temat od naszego webmastera.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sun 18 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

adlerek
Posts: 29
Joined: Wed 28 Dec, 2011

Post by adlerek » Fri 13 Apr, 2012

tu także bym dał podobne np: płyt FERMACELL STEPROCK HD4F - http://przewodnik.rockwool.pl/doradztwo ... -hd4f.aspx
lub izolacja akustyczna podłogi na podkładzie z płyt OSB-3 (pióro-wpust 4-stronny) STEPROCK HD.

daarek83
Posts: 14
Joined: Fri 23 Mar, 2012

Post by daarek83 » Tue 22 Oct, 2013

Czy na ta twardą wełnę Rokcwoola STEPROCK HD można układać bezpośrednio panele?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 23 Oct, 2013

mozna... :idea:

daarek83
Posts: 14
Joined: Fri 23 Mar, 2012

Post by daarek83 » Thu 24 Oct, 2013

A później same panele (bez warstwy OSB na wełnie), wytrzymają ciężar szafy albo kanapy? Myślę o tej warstwie wełny dla maksymalnego wyciszenia stropu.

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

e-ski

Post by KonradJ » Sun 10 Nov, 2013

mozna zastosowac wieszaki,bardzo dobrze dziala na wygluszenie od dolu.
Attachments
lydboyler.jpg

jolanta.szklany
Posts: 6
Joined: Tue 17 Sep, 2013
Location: Bruksela

Post by jolanta.szklany » Fri 29 Nov, 2013

A może coś więcej o tych wieszakach, bo mnie zaintrygowały.

Muka
Posts: 3
Joined: Fri 04 Apr, 2014

Post by Muka » Fri 04 Apr, 2014

Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące podłóg na piętrze. Kupiłam "Kanadyjczyka" z panelami na piętrze - mocno zużyte i chce je wymienić na deski. Co muszę sprawdzić żeby upewnić się że to możliwe i co fachowiec powinien położyć żeby zamontować deski ?
Nie znam się na technice więc będę wdzięczna za szczegółowe informacje. Proszę pomóżcie.
Pozdrawiam,
Monika

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 04 Apr, 2014

Zanim cokolwiek będzie można Ci podpowiedzieć, podaj jaki to strop - wymiary i rozstaw belek, oraz jaki aktualnie jest układ warstw w stropie. bez tego możemy sobie tylko pogdybać.

Muka
Posts: 3
Joined: Fri 04 Apr, 2014

Post by Muka » Sun 13 Apr, 2014

Dzien dobry,
problem jest taki że nie mam żadnych wiadomości w tym zakresie. Poprzedni właściel nie miał żadnych planów i nie był tym zainteresowany (nie potrafił nawet obsłużyć panelu od kotła gazowego). Co do zasady to w jednym pokoju mogłabym odkryc panele żeby to obejrzeć co mam pod panelami bo stoi pusty. Czy to byłby dobry pomysł? Jeśli będzie jakaś płyta zrywać/ciąć dalej? Może mi Pan coś doradzić?
Bardzo bardzo dziękuję,
Monika

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 13 Apr, 2014

Muka wrote:Nie znam się na technice więc będę wdzięczna za szczegółowe informacje. Proszę pomóżcie.
Proponuję zatem zaangażować osobę, która ma pojęcie o konstrukcjach szkieletowych, i która zweryfikuje konstrukcję stropu i układ warstw. Potem będzie można podjąć jakieś decyzje.

Muka
Posts: 3
Joined: Fri 04 Apr, 2014

Post by Muka » Mon 21 Apr, 2014

A czy może Pan kogoś polecić dla Warszawy Białołęka ? Będę bardzo wdzięczna.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”