Wykańczanie w płytach KG ...

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Wykańczanie w płytach KG ...

Post by Gliwicki » Sun 20 Feb, 2011

Jaki jest minimalny czas od położenia płyt KG do wykończenia finalnego? Podobno zbyt szybkie powoduje pękanie na spoinach ...
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.


Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 20 Feb, 2011

Szybosc pracy nie ma tu znaczenia. Zwrocil bym uwage na warunki wilgotnosciowo-cieplne w pomieszczeniu i prawidlowy sposob zamontowania KG oraz ich spoinowania tj. krawedzie krotkie lekko sfazowane. Jak najwieksze przesuniecie wzgledem siebie (sufit) oraz mocowanie plyt na scianach tak aby laczenie nad oknami/drzwiami nie wyszlo na slupku, tylko na nadprozu nad otworem. Na laczenia dobra jest tasma z fizeliny (siatka jest kiepska) i tasmy papierowe w naroznikach wewnetrznych (wklejana na mokro najlepiej na mase szpachlowa) :idea:

jakuboski
Posts: 15
Joined: Tue 24 Dec, 2013

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by jakuboski » Mon 05 Jan, 2015

Podepnę się pod temat. Podpowiedzcie mi jak najlepiej spoinować płytę gipsową na ścianie z płytą na suficie podwieszanym. U mnie na ścianie będzie położony stelaż i do tego przykręcona płyta. Sufit będzie podwieszony metodą krzyżową i zastanawiam się jak najlepiej wypełnić to polączenie

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by Marcin L » Mon 05 Jan, 2015

Tasma papierowa w naroznik wew. jest ok ...moga byc jeszcze inne lepsze tasmy ale drogie ....czasem akryl sie daje choc to kiepskie jest ....

jakuboski
Posts: 15
Joined: Tue 24 Dec, 2013

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by jakuboski » Tue 06 Jan, 2015

Czyli najlepsze będzie tzw połączenie ślizgowe

Crienta
Posts: 1
Joined: Sat 26 Mar, 2016
Contact:

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by Crienta » Sat 26 Mar, 2016

W domach o konstrukcji drewnianej proponował bym raczej albo sufit z drewna albo sufit napinany.
Sufity gipsowo-kartonowe bardzo lubią pękać w takich budynkach.
Sam mam dom wykonany w technologii szkieletowej i wszystkie sufity gipsowe były spękane, choć była na nie klejona siatka.
Sufit napinany jest wykonany z bardzo wytrzymałej folii, która jest na tyle elastyczna że nie szkodzą jej nawet trzęsienia ziemi a co dopiero naprężenia konstrukcji budynku.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by Wojciech Nitka » Sat 26 Mar, 2016

Rozumiem, reklama dźwignią handlu. Ale nie na tym Forum. Link został usunięty.
A to że występują pęknięcia na płytach gipsowych to w wielu przypadkach winna zamawiającego, który wybiera do budowy najtańszą firmę.
Pęknięcia na płytach gipsowo-kartonowych mogą występować, ale w minimalnym stopniu. W tym zakresie, porządna firma, ma w umowie przegląd gwarancyjny, np. po roku i ... pęknięcia usuwa.
Znam jednak wiele firm gdzie pęknięcia nie występują - stosują jednak wysuszone drewno, a płyty gipsowo-kartonowe czy też włóknowo-gipsowe układają zgodnie z wymogami. Wówczas pęknięcia nie występują.

jar63
Posts: 12
Joined: Mon 16 Sep, 2013
Location: Stafford UK

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by jar63 » Tue 11 Oct, 2016

Wojciech Nitka wrote: Znam jednak wiele firm gdzie pęknięcia nie występują - stosują jednak wysuszone drewno, a płyty gipsowo-kartonowe czy też włóknowo-gipsowe układają zgodnie z wymogami. Wówczas pęknięcia nie występują.
Właśnie próbuję doszukać się na forum i w książce "Szkieletowy dom drewniany" tych wymogów bo jestem na etapie montażu płyt w moim domu parterowym i mam takie dylematy:
na suficie mam osb12 + opóźniacz pary czy mogę bezpośrednio przykręcić płyty gipsowe czy zastosować ruszt metalowy?
jak ma wyglądając dolna część ściany a mianowicie czy osb i płyta gipsowa może przykrywać podwalinę i potem można wykonać wylewkę z ogrzewaniem?
pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by Wojciech Nitka » Tue 11 Oct, 2016

jar63 wrote: mam takie dylematy:
- na suficie mam osb12 + opóźniacz pary czy mogę bezpośrednio przykręcić płyty gipsowe czy zastosować ruszt metalowy?
- jak ma wyglądając dolna część ściany a mianowicie czy osb i płyta gipsowa może przykrywać podwalinę i potem można wykonać wylewkę z ogrzewaniem?
Co znaczy "na suficie" ??? - przegroda zewnętrzna czy wewnętrzna ???
Wylewkę należy wykonać przed montażem płyty OSB i poszycia z płyty gipsowo-kartonowej.

jar63
Posts: 12
Joined: Mon 16 Sep, 2013
Location: Stafford UK

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by jar63 » Tue 11 Oct, 2016

nad sufitem mam poddasze nie użytkowe myślę że to przegroda zewnętrzna

jar63
Posts: 12
Joined: Mon 16 Sep, 2013
Location: Stafford UK

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by jar63 » Tue 18 Oct, 2016

Wojciech Nitka wrote:
jar63 wrote: mam takie dylematy:
- na suficie mam osb12 + opóźniacz pary czy mogę bezpośrednio przykręcić płyty gipsowe czy zastosować ruszt metalowy?
- jak ma wyglądając dolna część ściany a mianowicie czy osb i płyta gipsowa może przykrywać podwalinę i potem można wykonać wylewkę z ogrzewaniem?
Co znaczy "na suficie" ??? - przegroda zewnętrzna czy wewnętrzna ???
Wylewkę należy wykonać przed montażem płyty OSB i poszycia z płyty gipsowo-kartonowej.
Mam sufit nad poddaszem nie użytkowym czyli mam to uważać jako przegroda zewnętrzna (od góry:wełna 15cm miedzy wiązarami, osb3 przykręcona do wiązarów, folia przychwycona zszywkami i taśmą dwustronną do płyty osb3) i teraz mam pytanie
czy mogę przykręcić poszycie z płyt G/K bezpośrednio do tej przegrody, czy powieść na stelażu metalowym?
Panie Wojciechu proszę podpowiedzieć co jest poprawne.
pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wykańczanie w płytach KG ...

Post by Wojciech Nitka » Tue 18 Oct, 2016

Poprawnie jest jedno i drugie, jednak lepszą izolacyjność stropu uzyskasz stosując stelaż.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”