Rozstaw słupków względem poszycia dachu.

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Maciekpi
Posts: 2
Joined: Sun 20 Mar, 2011
Location: Poznań

Rozstaw słupków względem poszycia dachu.

Post by Maciekpi » Sun 20 Mar, 2011

Mam pytanie. Czy rozstaw słupków co 600 mm i przekroju 38 na 140 mm pozwala na pokrycie dachu dachówką ceramiczną lub betonową? A jeśli nie to czy można zwiększyć przekrój 38 na 200 mm. Prosze o rade i wyjaśnienie. pozdrawiam
Maciej


Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sun 20 Mar, 2011

Roztaw slupkow nie ma tu wplywu na poszycie dachu wplyw ma wymiar, roztaw i system konstrukcj dachu.

Maciekpi
Posts: 2
Joined: Sun 20 Mar, 2011
Location: Poznań

Post by Maciekpi » Sun 20 Mar, 2011

Dziekuje uprzejmie za ta informacje!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Maciej

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 20 Mar, 2011

Nie bardzo rozumiem odpowiedź mojego kolegi Jana. Przecież nośne ściany zewnętrzne przejmują całe obciążenie z dachu.
Na drugi raz, kiedy będziesz pytał - zadawaj pytania dokładnie. Nie piszesz czy budynek będzie parterowy czy może 16-to kondygnacyjny. A to też w poważnym stopniu rzutuje na przekrój elementów ściany.
Przy okazji - jak sobie wyobrażasz słupki szerokości 200 mm? Jeszcze nigdy, w swojej karierze, nie spotkałem tak szerokich słupków.
Poniżej wymagania kanadyjskie w zakresie wielkości słupków w zależności od ilości kondygnacji. Rysunek czytaj od górnych kondygnacji.

Image

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sun 20 Mar, 2011

Wojciech Nitka,
Jesli stosujemy podwojny oczep gorny lub belke nosna przez cala dlugosc budynku do tego konstrukcje dachu jetkowo-krokwiowa to jaki ma wplyw roztaw slupkow na ciezar poszycia???
Jesli zastosujemy wiazary prefabrykowane jaki wplyw na ciezar poszycia ma roztaw slupkow?????
Jesli stosujemy roztaw 30-40-60 to mozemy zastosowac kazde pokrycie dachu, wszystko jednak zalezy od gestosci i przekroju krokwi a nie od slupkow.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sun 20 Mar, 2011

No i zapomnialem dodac ze aby poznac przekroje krokwi trzeba przeliczyc konstrukcje a tu potrzebny jest konstruktor

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 20 Mar, 2011

Jan Jablonski wrote: jaki ma wplyw roztaw slupkow na ciezar poszycia???
Rozumiem, że to przejęzyczenie.
Obojętnie, czy będzie podwójny oczep czy też belka nośna przez całą długość budynku to na czymś to wszystko musi stać. A stać musi na czymś co przeniesie całe obciążenie - głównie z dachu i jego pokrycia. Przenoszą to własnie słupki. Ile i jakie - zależeć będzie głównie od wielkości przenoszonego obciążenia. Im większe obciążenie tym większy przekrój słupków lub gęściej postawione lub jedno i drugie.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sun 20 Mar, 2011

Wojciech Nitka,
Mam zatrudnionego konstruktora kazdy nasz projekt ma wykonane obliczenia obciazeniowo -statyczne przy rostawie 30-40-60 cm slupkow o przekroju 38*140 i konstrukcji krokwiowo-jetkowej o przekroju krokwi 80*180 z drewna klejonego warstwowo i roztawie krokwi 92 cm mozna praktycznie uzyc kazdego poszycia od gatow bitumicznych po dachowke cementowa

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Fri 01 Apr, 2011

Wojciech Nitka wrote:Przy okazji - jak sobie wyobrażasz słupki szerokości 200 mm? Jeszcze nigdy, w swojej karierze, nie spotkałem tak szerokich słupków
Nie rozumiem tego zdziwienia, przecież to nie zbrodna mieć slupki 20 cm i wełny mineralnej o 6 cm więcej.
Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”