czym "zatkać" szczelinę wentylacyjną

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

czym "zatkać" szczelinę wentylacyjną

Post by mt » Thu 31 Mar, 2011

Sprawa wygląda tak - jako elewację zastosowałem styropian ryflowany, oczywiście na dole i u góry jest szczelina wentylacyjna. Na dole jest listwa startowa z blachy ocynkowanej (z otworami), tak więc myszy nie mają tam dostępu. u góry jednak jest szczelina o wysokości około 1-1.5cm. Dwa lata temu w jednym miejscu zagnieździły się osy. W zeszłym roku miałem w jednym miejscu osy, a w drugim szerszenie. Oczywiście jak wszystko zacznie się budzić po zimie to wykonam masową eksterminację...
Takie owady (osy/szerszenie) niszczą pewnie styropian od środka i pewnie też membranę, a do tego trudno się do nich dostać (wysoko) i sprawę "załatwić". No i teraz pytanie, co by można było wepchnąć w tą szczelinę, żeby zachować wentylację, a jednocześnie zablokować wejście owadom? są może jakieś specjalne metalowe siatki przeznaczone do tego? myślałem że może jakaś cienka blaszka o przekroju plastra miodu, ale nigdzie czegoś takiego nie widziałem.


Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Thu 31 Mar, 2011

O membranę i styropian możesz być spokojny, owady tego nie niszczą, jednak ich obecność jest uciążliwa. Mozna zastosować zwykla siatke na owady jeżeli masz dostep do otworow. Ja radzę sobie w ten sposób, że wiosną obserwuje, gdzie zbierają się owady i regularnie pryskam środkiem w okresie gdy zakładają swoje gniazda. Zazwyczaj mam potem spokój na całe lato bo ten sposób skutecznie zniechęca je do osiedlenia się pod moją elewacją.

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”