jak umieścić paroizolację

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

jak umieścić paroizolację

Post by kris757 » Fri 22 Apr, 2011

Witam, jestem na etapie motażu paroizolacj w szkielecie i zastanawiam się jak umieścić folię paroizolacyjną pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym żeby zachwać ciagłość izolacji. Mogę powiedzieć że legary poddasza opieraja się na ścianach nośnych domku. Odstęp pomiędzy legarami to 40cm.
Czy folię nacinać i ukladać pomiędzy legary wzdłuż ściany parteru do poddasza, czy wywinąć folię pod legary parteru i pociągnąć wzdłuż sufitu parteru .
Pozdrawiam.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 22 Apr, 2011

Proponuję poczytać - http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... za)&id=134
Aby zapewnić ciągłość folii paroizolacyjnej ścian parteru z folią paroizolacyjną ścian poddasze czy też piętra, należy z folią wyjść na zewnątrz owijając strop na całej grubości.
Kolejność jest następująca - przed montażem konstrukcji stropu, na oczep ściany zakładasz pasek folii szerokości min. 80 cm. Po wewnętrznej ścianie parteru pozostaje folia szerokości ok. 10 - 15 cm, umożliwiająca połączenie z folią paroizolacyjną ścian parteru. Pozostała część folii zwisa na zewnątrz. Po zamontowaniu konstrukcji stropu, przed postawieniem ścian, folię należy wyłożyć na strop. Po postawieniu ścian pozostałą folię wywinąć na wewnętrzną powierzchnię ścian poddasza czy też piętra. Po założeniu folii ścian - połączyć obie folie.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Fri 22 Apr, 2011

A dlaczego nie tak jak na rysunkach w tym temacie? A od zewnatrz normalnie dalsza kolejnosc warstw http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=6477
W miejscu gdzie przybija sie belki stropowe do belki czolowej mozna miec pasek folii a potem przybijac belki wiec nie trzeba potem kazdej belki z osobna owijac i oklejac.
Dobre rozwiazanie?

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Post by kris757 » Tue 26 Apr, 2011

Na rysunkach to ładnie wygląda i jest wszystko ok.
Tylko że ja mam inną konstrukcję tak jak pisałem legary opierają się na ściance zewn. i wychodzą na zewnątrz w podbitce.
Attachments
zdjęcie1.jpg

rendy
Posts: 12
Joined: Mon 14 Mar, 2011

Post by rendy » Tue 03 May, 2011

a ja bym prosił o rozwiązanie tego problemu przy konstrukcji balonowej z góry dziękuje za odpowiedz

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Tue 03 May, 2011

Mam podobny projekt i też myślę nad tym
Attachments
Okap wer.1.JPG
wersja nr 1
Okap  Wer.2 [640x480] JPG.JPG
Wersja nr 2

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Tue 03 May, 2011

A może jak w wersji 3
Zapraszam do podpowiedzi i przemyśleń, wiem że nietypowe rozwiązanie stropu ale też ma zalety.
Attachments
Okap  Wer.3.JPG
Wersja 3

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 03 May, 2011

Poczytaj tutaj - http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... owa&id=130
Może znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
Jeżeli nie pytaj dalej.
Pozdrawiam.

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Post by kris757 » Mon 09 May, 2011

Artdeco, według twoich rysunków najbardziej podchodzi mi rozwiązanie nr.2, chociaż i tak twoja konstrukcja jest nieco odmienna ponieważ ściana kolankowa jest głębiej niż ściana parteru a umnie jest na równi jak to przedstawilem na rysunku.
Też wlaśnie myślałem o wywimięciu foli ze sciany kolankowej na posadzkę poddasza przedłuzając ją folią budowlaną pod posadzką. Natomiast na parteże folie ze ścian wywinąłbym i pociągnął przez cały sufit.
Dlatego też myślę że niebyłoby to złe rozwiązanie.

wrona
Posts: 10
Joined: Tue 29 Jul, 2014

Re:

Post by wrona » Thu 26 Feb, 2015

Wojciech Nitka wrote:Proponuję poczytać - http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... za)&id=134
Aby zapewnić ciągłość folii paroizolacyjnej ścian parteru z folią paroizolacyjną ścian poddasze czy też piętra, należy z folią wyjść na zewnątrz owijając strop na całej grubości.
Kolejność jest następująca - przed montażem konstrukcji stropu, na oczep ściany zakładasz pasek folii szerokości min. 80 cm. Po wewnętrznej ścianie parteru pozostaje folia szerokości ok. 10 - 15 cm, umożliwiająca połączenie z folią paroizolacyjną ścian parteru. Pozostała część folii zwisa na zewnątrz. Po zamontowaniu konstrukcji stropu, przed postawieniem ścian, folię należy wyłożyć na strop. Po postawieniu ścian pozostałą folię wywinąć na wewnętrzną powierzchnię ścian poddasza czy też piętra. Po założeniu folii ścian - połączyć obie folie.
Ściany zewnętrzne i wewnętrzne parteru już stoją ale stanęliśmy i my gdyż nie wiem jak zachować ciągłość folii paroizolacyjnej przechodząc z parteru na poddasze użytkowe przy konstrukcji platformowej. W wywinięciu pasa folii na zewnątrz konstrukcji stropu przeszkadza oczep górny w miejscu połączenia ściany wewnętrznej z zewnętrzną (zatyka on szczelinę, którą chciałem wywinąć folię na strop.
Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to wywinąć pas folii na zewnątrz przed zamontowaniem oczepu górnego (pod nim).
Czy takie rozwiązanie będzie miało sens?
Dodam, że na połączeniu ścian wewnętrznych z zewnętrznymi zamontowałem pasy folii paroizolacyjnej.

Proszę Was o pomoc

wrona
Posts: 10
Joined: Tue 29 Jul, 2014

Re: jak umieścić paroizolację

Post by wrona » Fri 27 Feb, 2015

Panowie: Czy ktoś może podpowiedzieć jak zachować ciągłość paroizolacji w miejscu połączenia oczepu ściany zewnętrznej z działową (oczep ściany działowej zachodzi na ścianę zewnętrzną)???

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: jak umieścić paroizolację

Post by Wojciech Nitka » Fri 27 Feb, 2015

Poczytaj - http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... z-wewnatrz
Przy okazji - w ścianach działowych nie zakłada się opóźniacza pary (mylnie nazywany paroizolacją).

wrona
Posts: 10
Joined: Tue 29 Jul, 2014

Re: jak umieścić paroizolację

Post by wrona » Fri 27 Feb, 2015

Dziękuję Panie Wojtku, czytałem ten artykuł ale w nim również nie jest rozwiązany szczegół o który pytam.
Na poniższym rysunku pokazałem jak planuję rozwiązać ciągłość paroizolacji:
IMG.jpg
(49.23 KiB) Not downloaded yet
Czy może być tak poproawadzona folia pomiędzy dwoma górnymi oczepami???
Czy zewnętrzna belka stropowa oraz oczep łączący moduły nie będzie gnił (będą one zamknięte od zewnątrz folią paroizoacyjną i na nią planuję jeszcze położyć folię wiatroizolacyjną)???
Nie mogę jej poprowadzić na oczepie łączącym moduły, gdyż przeszkadza mi oczep ściany działowej, który wchodzi w oczep łączący moduły (rysunek boczny).

wrona
Posts: 10
Joined: Tue 29 Jul, 2014

Re: jak umieścić paroizolację

Post by wrona » Fri 27 Feb, 2015

Dodam jeszcze, że na ścianach wewnętrznych (działowych) i stropie parteru nie mam założonej folii-opóźniacza pary.

Krzych_Sz
Posts: 4
Joined: Sat 10 Nov, 2018

Re: jak umieścić paroizolację

Post by Krzych_Sz » Sun 11 Nov, 2018

Mam pytanie odnośnie zapewnienia ciągłości paroizolacji w obszarze stropu. W drugim poście jest opis Pana Wojtka mówiący że kładziemy pas folii na oczep ściany zewnętrznej tak aby pas tej folii później owijał strop.

Czy ten pas folii to opóźniacz pary czy wiatroizolacja?

W artykule "Ochrona przed wilgocią z zewnątrz" na schemacie podpisanym: "Montaż folii wiatroizolacyjnej ochraniającą strop międzykondygnacyjny – ze ścianą piętra" w ten sam sposób jest zastosowany właśnie pas folii wiatroizolacyjnej a nie foli opóźniacza pary.
http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... z-zewnatrz

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: jak umieścić paroizolację

Post by Wojciech Nitka » Sun 11 Nov, 2018

Krzych_Sz wrote:
Sun 11 Nov, 2018
Czy ten pas folii to opóźniacz pary czy wiatroizolacja?
Ten pas folii to folia wiatroizolacyjna.

Krzych_Sz
Posts: 4
Joined: Sat 10 Nov, 2018

Re: jak umieścić paroizolację

Post by Krzych_Sz » Mon 12 Nov, 2018

Witam Pana i dziękuję za szybką odpowiedź.

W takim wypadku ochraniamy przestrzeń stropu od wilgoci jedynie z zewnątrz. Od wewnątrz wilgoć będzie szybko wnikała przez strop do ściany i do izolacji ściany bo nie ma ciągłości opóźniacza pary. Proszę sobie wyobrazić np. łazienkę pod stropem przy ścianie zewnętrznej.

Jednakże nie jest technicznie możliwe minięcie belek stropowych paroizolacją. No może jedynie w konstrukcji platformowej nie wpuszczać belek stropowych na całą szerokość ściany i puścić kawałki opóźniacza pary pod nimi (owijając wpuszczone do ściany końce). Nie wiem czy to dobry pomysł. Rozumiem też, że nie można zbliżać się opóźniaczem pary wgłąb ściany ponieważ zbliżymy się do temperatury punktu rosy w ścianie a skroplona para wodna nie będzie mogła dyfundować na zewnątrz gdyż będzie blokowana przez opóźniacz pary.

Chciałem zobaczyć rozwiązanie DABEKO z trzeciego postu lecz pod podanym linkiem nie widzę obrazków. Czy ma ktoś może rysunki tego rozwiązania?

Krzych_Sz
Posts: 4
Joined: Sat 10 Nov, 2018

Re: jak umieścić paroizolację

Post by Krzych_Sz » Mon 12 Nov, 2018

Pomyłka.
Miałem na myśli konstrukcje balonową w poprzednim poście: "w konstrukcji BALONOWEJ nie wpuszczać belek stropowych na całą szerokość ściany i puścić kawałki opóźniacza pary pod nimi"

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: jak umieścić paroizolację

Post by Wojciech Nitka » Mon 12 Nov, 2018

Tak wygląda przejście belek stropowych przez opóźniacz pary w konstrukcji balonowej.

Image

Krzych_Sz
Posts: 4
Joined: Sat 10 Nov, 2018

Re: jak umieścić paroizolację

Post by Krzych_Sz » Tue 13 Nov, 2018

Super, to zdjęcie rozwiązuje mój dylemat. Czyli są otwory w folii na belki stropowe i każda z nich oklejana jest taśmą.
Dziękuję za odpowiedź.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”