Wylewka w szkielecie ??

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
szolluk
Posts: 7
Joined: Thu 21 May, 2009

Wylewka w szkielecie ??

Post by szolluk » Thu 12 May, 2011

Witam, jestem na etapie wylania fundamentu i mam pytanie.
Fundament ma zrobiony cokolik na którym będa potem zamontowane ściany.
Moje pytanie jest takie czy w późniejszym etapie wylewka w domu może być wykonana tylko do poziomu tego cokolika? Jeśli może być wyżej czyli nachodzić na konstrukcje to czy trzeba jakoś zabezpieczyć ściany od środka czy poprostu wylewka może być wylana wprost na podłogę i połączyć się z folią którą bedzie od strony wewnętrznej ściany?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 12 May, 2011

Jeżeli robisz cokolik to zrób go takiej wysokości byś nie musiał wylewać wylewki powyżej poziomu posadowienia podwaliny. To zaoszczędzi Ci koszty na dodatkowe roboty i materiały, a w szczególności nie narazi podwaliny na ewentualną destrukcję spowodowaną zalaniem jej betonem.
Jeżeli jednak musisz już wylać beton powyżej poziomu posadowienia betonu, powinieneś wykonać "wannę" z papy zgrzewalnej lub podwójnej folii budowlanej, np. czarnej ogrodowej. Chodzi o to byś oszczędził podwalinę i konstrukcję ściany przed wilgocią z betonu. Pamiętaj - musisz odizolować drewnianą konstrukcję budynku od betonu.

Guest

Post by Guest » Thu 12 May, 2011

chodzi o to, że cokolik ma jakieś 10 cm i jak będe robił podłogówkę i styropian10 cm no to może wyjść poza ten cokolik prawda? no i kwestia jest taka że garaż który bedzie z boku domu jest troche niższy tam jest jakies 5 cm tego cokolika a wymyśliłem zeby za garażem zrobić kotłownie i z tamtąd rozprowadzić instalacje na dom, czy w tych 5 cm pomieszczę te instalacje i zaleje? jak zrobić ze styropianem na takich wylewkach?

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Fri 13 May, 2011

Cokolik może być z bloczka fundamentowego tylko ze mostek termiczny bedzie.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 13 May, 2011

Najlepszym rozwiazaniem jest wykonanie wszelkich prac "betonowych" przed postawieniem szkieletu. Wymaga to jednak dokladnej analizy projektu i trzeba dobrze porozmierzac hydraulike i inne instalacje, ktore beda biegly w plycie betonowej .
Uwazam ze mozna wykonac plyte tak zeby byla juz gotowa wylewka wewnatrz pomieszczen - jest to moim zdaniem najlepsze z mozliwych rozwiazan ze wzgledow technologicznych ( wilgoc ) jak i ekonomicznych.

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Fri 13 May, 2011

A jeśli dom jest podpiwniczony ? To co wtedy proponujecie.

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Post by kris757 » Sun 22 May, 2011

Witam
Dołączam się do problemu, z tym że opracowałem dwie koncepcje tylko nie wiem ktorą wybrać. Może ktoś cos doradzi ewentualnie jakieś jeszcze inne rozwiązanie.
Attachments
7838.jpg
7837.jpg

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 22 May, 2011

Osobiście z wylewką zszedłbym jeszcze niżej - poniżej poziomu posadowienia podwaliny.
Wówczas unikasz montowania folii budowlanej, która niestety może się uszkodzić i wówczas woda z betonu może zaszkodzić konstrukcji budynku.
Tak więc schodząc w wylewką poniżej poziomu posadowienia podwaliny oszczędzasz na folii i jej układaniu, a także budujesz bezpieczniej, nie narażając konstrukcji na zawilgocenie.

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Post by kris757 » Sun 22 May, 2011

Niestety ale już nic innego nie wymyślę chyba że zrezygnowałbym z ocieplenia podlogi i zamiast 10cm styropianu dałbym 5cm, ale raczej to nie wchodzi w grę.
Poprostu bardziej uszczelnię podwalinę, tylko który z powyżej rysunków bardziej się sprawdzi.
Pozdrawiam.

michal1733
Posts: 2
Joined: Sat 21 May, 2011

Post by michal1733 » Sat 28 May, 2011

Zamiast styropianu może trzeba dać styrodur lub piankę w płycie?

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Sun 29 May, 2011

Kris 757, przepraszam użyłem twojego projektu. Uważam, że jedna z Twoich koncepcji jest całkiem dobra, z tym że zrobiłem malutką modyfikacjęa mianowicie dylatację pomiedzy podwaliną a wylewką-ze styropianu. Kilkakrotnie głowiłem sie nad tym miejscem przy kilku projektach i tak zawsze to zostało wykonane.
Attachments
t_7837_670.jpg

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Post by kris757 » Sun 29 May, 2011

Nie ma sprawy bart-klin, też jeszcze myślałem o tych szkicach czy ewentualnie mozna cos poprawić. A Twoja poprawka jest właściwa tylko ja bym dał styropian 3-4 cm, a po to aby póżniej do wylewki można było przykręcić plofil ud30.
Attachments
foto.jpg

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Sun 29 May, 2011

Słuszna uwaga, może być cieńszy styropian i profil metalowy. Ja raczej myślałem o łacie zamontowanej do konstrukcji ściany 10-20 mm ponad wylewką. Ale obydwie koncepcje uważam za poprawne.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”