Jak wysuszyc drewno po deszczu?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Jak wysuszyc drewno po deszczu?

Post by selius » Tue 21 Jun, 2011

Witam
Buduje swoj wymarzony domek w szkielecie drewnianym z drewna swierkowgo czterostronnie struganego, suszonego komorowo, ale od poczatku.... Konstrukcja scian zostala skrecona i postawiona na fundament i wszystko bylo dobrze dopoki nie zaczal padac deszcz... Wykonawca zdarzyl zrobic strop, przykryc go plyta osb 22 mm i plyta osb 12mm jako poszycie, ale opady byly duze i drewno troche nasiaklo... jak sobie z tym teraz poradzic? Wykonawca mowi ze te drewno nie chlonie wody jak zwykle drewno z pod pily i ze wszystko ladnie wyschnie, ale czy ma racje? Moze sa jakies sposoby aby je ladnie wysuszyc?
Pozdrawiam


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 21 Jun, 2011

selius wrote:Wykonawca mowi ze te drewno nie chlonie wody jak zwykle drewno z pod pily i ze wszystko ladnie wyschnie, ale czy ma racje?
Tak, ale sprawdź płytę osb.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 21 Jun, 2011

Grzegorz Szostak wrote:Tak, ale sprawdź płytę osb.
Tak, posłuchaj Grzegorza, a przynajmniej sprawdź co się dzieje między płytami. Drewno szybko wyschnie. A tak przy okazji - w jakim celu podwójna płyta poszycia?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 21 Jun, 2011

Moim zdaniem nic nie bedzie sie dzialo i wyschnie wszysto w trakcie budowy-choc zawsze lepiej drewno przykryc to niestety tylko teoria.

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Wed 22 Jun, 2011

To mnie uspokoiliscie :)
Wojtku zle mnie zrozumiales a moze ja zle napisalem :) Poszycie domu mam z jednej plyty osb 12 mm, a z plyty osb 22 mm mam zrobiony strop.
Co do plyty osb to wydaje sie ok, bez zadnych wiekszych nasiakniec tylko rozni sie troche kolorem od suchej plyty, ale to pewnie wysnie jak mowicie :)
Pozdrawiam

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 22 Jun, 2011

Selius nie podawaj na forum takich "sensacji" ze spadl deszcz i zmoklo bo inni ludzie tez moga sobie z najnormalniejszej na swiecie rzeczy zrobic problem. A co do watpliwosci Grzegorza na temat OSB to jak juz kiedys pisalem INSTRUKCJA PRODUCENTA po prostu w razie specznien krawedzi zaleca ich zeszlifowanie (po zadaszeniu ). A ciesz sie jest OSB bo kiedys nie bylo i inne plyty po zmoknieciu i wyschnieciu sie trwale deformowaly. OSB jako ze jak sama nazwa mowi ma wlokna ukierukowane jest odporna na takie deformacje.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 22 Jun, 2011

Piszesz tak, jakby płyta OSB miała po wyschnięciu wracać do stanu przed zamoczeniem. A to bzdura. A co do tego ma ukierunkowanie włókien? Nie bardzo rozumiem.
O połowę mniejsze puchnięcie posiada płyta MFP. I tu warto zastanowić się, którą płytę stosować, która grozi mniejszym spuchnięciem po zamoczeniu przez deszcz.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 22 Jun, 2011

Wojciech Nitka wrote:O połowę mniejsze puchnięcie posiada płyta MFP.
O ile taki efekt wystąpi - mierzone na odpadach leżących na placu budowy ponad 2 miesiące. Różnica max 0,6-1,2 mm.

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Thu 23 Jun, 2011

Kolego roobik66 - nie rozumiem za bardzo Twojej wypowiedzi... Jaka to jest sensacja ze spadl deszcz? Zadalem proste pytanie jak wysuszyc drewno po deszczu, a jesli wedlug Ciebie to maly problem i masz mi cos wypominac to prosze abys nie odpowiadal na moje pytania. Nie kazdy jest taki madry jak Ty...
A co do innych ludzi, jak pisales - jak maja jakis problem niech pisza, PO TO JEST FORUM
Pozostalym dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 24 Jun, 2011

Panie Wojciechu,
sprawa 1. Chcialem seliusowi napisac (i ew, innym przyszlym inwestorom) ze deszcz jest normalna sprawa i rowniez nieszkodliwa praktycznie dla prosesu budowy takze budynkow szkieletowych.
A sprawa 2. Nie wiem czemu niektorzy narzekaja na OSB, ja kiedys stosowalem V-100 i nie mam calkowicie dobrych z nia dosw. O ile uwazam ze na poszycie scian nadaja sie wszelkie plyty wodoudpornione to na dach juz niekoniecznie (nie stosowalem jescze QSB 4 i MFP i chetnie poczytam opinie). W kazdym razie z OSB nie spotkalem sie nigdy z taka sprawa jak z V-100 (a jest np. produkowana w Finlandii) ze po calodniowym desczu i wyjsciu slonca doszlo do trwalych deformacji i mysle ze odpornosc OSB na takie rzeczy jest spowodowana ze warstwy wewn. i zewn. sa do siebie prostpoadle.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”