płaski dach?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
dabal1
Posts: 7
Joined: Fri 15 Oct, 2010
Location: Łomża
Contact:

płaski dach?

Post by dabal1 » Fri 12 Aug, 2011

Witam,
Jestem w trakcie budowy małego domku szkieletowego (5 m x 5 m) z płaskim dachem. I w związku z tym mam kilka pytań do Was. Mój dach w przekroju wygląda tak (od spodu):
- płyta G-K
- folia paroizolacyjna
- szkielet wys. 20 cm wypełniony wełną 2 x 10 cm
- płyta mfp 22 mm

Chciałbym to pokryć podobnie jak w tym linku: http://www.micromedia.li/microhouse/ind ... 1&Itemid=2 - obrazki 19,20, 33, 34.
I teraz pytania:
1. czy jak zrobię taki dach całkowicie płaski to woda ścieknie mi takimi rurami jak pokazane na rysunku 33, 34? Czy takie rury można gdzieś kupić, czy to samoróbki?
2. czy mogę do tego użyć folii PVC stosowanej do oczek wodnych, czy lepiej dać zwykłą papę?
3. w jaki sposób przymocować taką folię do płyt mfp? bo nie wiem, czy wystarczy ją tylko rozwinąć i przymocować mechanicznie po obrzeżach pod obróbkami z blachy?
4. w jaki sposób uszczelnić połączenie pomiędzy tą folią, a rurą spustową (rys. 33)?
5. czy powinienem zamontować jakiś kominek wentylacyjny pomiędzy tą folią, a płytą?
6. czy powinienem zrobić jakąś wentylację wełny (np. jakieś kratki wentylacyjne)?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Mariusz Dąbrowski


Morning13
Posts: 89
Joined: Sun 20 May, 2007
Location: Bydgoszcz

Post by Morning13 » Wed 05 Oct, 2011

Dachy płaskie to tak naprawdę dachy o bardzo małym nachyleniu np 2%. I taki spad powinieneś zrobić żeby woda była odprowadzana
Jako pokrycie proponuje folie EPDM, mocowana mechanicznie i klejona bezpośrednio do osb. Super sprawa, niezniszczalna materia. Połączenie między folia i rurą trzeba porządnie skleić, nie ma innego sposobu. Jestem przekonany że takie rury spustowe trzeba wykonać we własnym zakresie. Nie są to zbyt skomplikowane rzeczy.
Nie rób żadnej wentylacji między EPDM'em a płytą. Do konstrukcji ścian wsyp celulozę, a obejdziesz się bez paroizolacji i problemów zawilgocenia materiału izolacyjnego.

Pamiętaj żeby zrobić dobrą wentylację wnętrza domku. Są takie kratki higroskopijne, które same załączają wentylatorek jak wyczują wzrost pary wodnej w pomieszczeniu. Fajna sprawa.
A tak z ciekawości, jakie będzie przeznaczenie domku?

mati34
Posts: 17
Joined: Wed 06 Aug, 2014

Re: płaski dach?

Post by mati34 » Wed 23 Aug, 2017

Jak robicie izolację na takich płaskich dachach? Jakich zamocowań używacie? Czytam o różnego rodzaju zamocowaniach, ale chętnie poznam też zdanie specjalistów na ten temat.

marina
Posts: 12
Joined: Tue 29 Aug, 2017

Re: płaski dach?

Post by marina » Tue 29 Aug, 2017

Też jestem ciekawa, a pewno można byłoby na ten temat bardzo wiele się się dowiedzieć.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”