Kratki wentylacyjne w okapie dachu

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Kratki wentylacyjne w okapie dachu

Post by Kubek » Tue 20 Sep, 2011

Dom w trakcie budowy stan zamknięty, aktualnie po zamknięciu ścian wewnętrznych i zaszpachlowaniu, wyłożeniu kafli w łazienkach, z ogrzewanym parterem bez wentylacji grawitacyjnej. Na zewnątrz położony tynk, częściowo zagruntowany, bez podbitki dachowej.
Czy w tym stanie budynek jest w stanie bez szkód przetrwać warunki zimowe, czy brak wentylacji wewnątrz nie wchodzi w kolizję z wykończeniami i pobytem pracowników na stanowiskach, czy brak podbitki nie zakłóci wentylację połaci dachu w czasie śnieżyc?
Attachments
PICT0058.JPG


Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Thu 22 Sep, 2011

W jaki sposób określić powierzchnię kratek wentylacyjnych w podbitce dachowej? Czy powinny się one znajdować w określonych miejscach, aby przewietrzanie pustki wentylacyjnej ścian i dachu było optymalne?
Gdzieś w sieci pisało 300 mm2 ? na metr bieżący podbitki? Inni z kolei, że kratka dla każdej przestrzeni między krokwiowej ?

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Sun 25 Sep, 2011

W zakładce zagadnienia technologii na stronie głównej szkielet.pl, w temacie Problemy ze szkieletowym domem drewnianym, BŁĄD : NIEWŁAŚCIWA WENTYLACJA PODDASZA znalazłem taką wskazówkę:
"Jeśli wentylacja jest wlaśc i wie wykonana, powietrze jest nawiewane przez otwory w okapie poddasza. a wywiewane przez kalenicę budynku (@> 2). Jeśli nie można wykonać otworów nawiewnych w okapie. powinno się je zrobić w ścianach szczytowych budynku. Przyjmuje się, że w dachach o nachyleniu większym niż gO powierzchnia otworów wentylacyjnych (nawiewnych i wywiewnych) powinna wynosić co najmniej 1{300 powierzchni wentylowanego st ropu. W dachach o nachyleniu mniejszym niż gO całkowita powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić co najmniej 1{150 powierzchni. układ otworów może być różny załeżnie od kształtu dachu, ale zaleca się , by co najmniej 25% otworów umieścić w dolnej c zęści wentylowanej przestrzeni (w okapie). a drugie tyle - w górnej (w kalenicy lub ścianach szczytowych budynku). Otwory powinny być zaprojektowane tak, by nie przedostawały się nimi deszcz i śnieg. ani też owady czy ptaki. Należy w nich dodatkowo zamocować metalową siatkę."
Co oznacza parametr gO ?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 25 Sep, 2011

To zwykła literówka - błąd, którego webmaster nie poprawił. Już jest poprawione:
"Jeśli wentylacja jest wlaściwie wykonana, powietrze jest nawiewane przez otwory w okapie poddasza. a wywiewane przez kalenicę budynku. Jeśli nie można wykonać otworów nawiewnych w okapie. powinno się je zrobić w ścianach szczytowych budynku. Przyjmuje się, że w dachach o nachyleniu większym niż 1/6 powierzchnia otworów wentylacyjnych (nawiewnych i wywiewnych) powinna wynosić co najmniej 1/300 powierzchni wentylowanego stropu. W dachach o nachyleniu mniejszym niż 1/6 całkowita powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić co najmniej 1/150 powierzchni. Układ otworów może być różny zależnie od kształtu dachu, ale zaleca się , by co najmniej 25% otworów umieścić w dolnej części wentylowanej przestrzeni (w okapie), a drugie tyle - w górnej (w kalenicy lub ścianach szczytowych budynku). Otwory powinny być zaprojektowane tak, by nie przedostawały się nimi deszcz i śnieg ani też owady czy ptaki. Należy w nich dodatkowo zamocować metalową siatkę."

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Sun 25 Sep, 2011

Dziękuję panie Wojtku
A czy może pan podać nazwy handlowe elementów poprawiających wentylację między krokwiami, wg. przykładów na zdjęciach?
Attachments
etapy21.jpg
wentylacja 11.gif
(15.86 KiB) Downloaded 20765 times

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Post by kris757 » Sun 25 Sep, 2011

Czy otwory wentylacyjne w podbitce dotyczą każdego radzaju dachu. Czyli czy wykonuje się je zarówno w dachu deskowanym czy w niedeskowanym również.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 25 Sep, 2011

Otwory wentylacyjne, tak w podbitce jaki w w kalenicy oraz szczelinę wentylacyjną, wykonuje się w przypadku stosowania poszycia (deski czy też płyty) na połaci dachu.
W przypadku stosowania samej folii dachowej, ale folii wysokoparoprzepuszczalnej, wentylowanie połaci dachowej nie jest wymagane.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 25 Sep, 2011

Kubek wrote:A czy może pan podać nazwy handlowe elementów poprawiających wentylację między krokwiami, wg. przykładów na zdjęciach?
Niestety, takie kanały wentylacyjne nie są dostępne w naszym kraju. Przynajmniej ja nie wiem że istnieją na naszym rynku.

Timber-TEC
Posts: 29
Joined: Tue 27 Sep, 2011
Location: Wick, Szkocja
Contact:

Post by Timber-TEC » Tue 27 Sep, 2011

Kubek wrote:W jaki sposób określić powierzchnię kratek wentylacyjnych w podbitce dachowej? Czy powinny się one znajdować w określonych miejscach, aby przewietrzanie pustki wentylacyjnej ścian i dachu było optymalne?
Gdzieś w sieci pisało 300 mm2 ? na metr bieżący podbitki? Inni z kolei, że kratka dla każdej przestrzeni między krokwiowej ?
Ja akurat nie wiem "co w sieci pisało", ale mogę Ci podać wymagania Brytyjskiej Normy w tym względzie (Polskiej Normy na ten temat żadnej nie znam). Wielka Brytania ma podobne warunki klimatyczno - wilgotnościowe jak Polska, więc wytyczne powinny być bezpieczne w polskich warunkach.
Więc Brytyjska Norma mówi, że
- dla dachów o pochyleniu połaci do 15 stopni otwory wentylacyjne w okapie dachu powinny być równe powierzchnią ciągłej szczelinie o szerokości 25 mm, czyli w przypadku stosowania wentylatorów okapowych zamiast ciągłej szczeliny, ich ilosć rozmiar i rozmieszczenie musi zapewnić powierzchnię wentylacyjną 25.000 mm2 na metr bieżący okapu
- dla dachów o pochyleniu połaci powyżej 15 stopni, powierzchnia ta spada do 10000mm2 na metr bieżacy okapu (powierzchnia równoważna ciągłej szczelinie szerokości 10mm).

Jednocześnie, dodatkowa powierzchnia wentylacyjna w kalenicy dachu jest wymagana w ilości 5.000 mm2 na metr bieżący kalenicy (powierzchnia równoważna ciągłej szczelinie szerokości 5mm) jeżeli:
- pochylenie połaci dachowej jest większe niż 35 stopni
- rozpiętość dachu jest większa niż 10m niezależnie od pochylenia połaci dachowej
- dach lub wentylowana połać jest jednospadowa
Ponad to, w większości przypadków ptrzestrzeń wentylacyjna między poszyciem a nasiąkliwą izolacją (jak wełna np.) musi wynosić 25 mm.
Źródło BS5250:2002 "Code of practice for control of condensation in buildings" pkt 8.4.2.2.2
Mam nadzieję, że się przyda
Pozdrowienia

Edit: Powyższe wytyczne nie dotycza dachów płaskich, do których jest osobna norma.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Wed 28 Sep, 2011

Timber czy podane przez Ciebie normy uwzględniają wentylowanie ściany pod styropianem ryflowanym?

Timber-TEC
Posts: 29
Joined: Tue 27 Sep, 2011
Location: Wick, Szkocja
Contact:

Post by Timber-TEC » Wed 28 Sep, 2011

Norma na wentylowanie ściany to osobna sprawa i zależy od jej konstrukcji. Jeżeli jednak przestrzeń wentylacyjna ściany i wentylacyjna przestrzeń dachowa są połączone (a często są), to normy które podałem na wentylowanie przestrzeni dachowej, muszą uwzględniać przepływ powietrza ze ściany.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Thu 29 Sep, 2011

Nie bardzo zrozumiałem. Uwzględniaja tą ścianę wentylowaną podane przez Ciebie normy dla dachu czy trzeba jeszcze dołożyć do powierzchni otworu wentylacyjnego?

Timber-TEC
Posts: 29
Joined: Tue 27 Sep, 2011
Location: Wick, Szkocja
Contact:

Post by Timber-TEC » Thu 29 Sep, 2011

Nic już nie trzeba dokładać, jednak łączenie przestrzeni wentylacyjnych dachu i ściany jest niewskazane, a w UK zabronione, ze względów pożarowych, chyba, że użyto specjalnej pęczniejącej pod wpływem temperatury zastawki, która odetnie te przestrzenie w razie pożaru.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Thu 29 Sep, 2011

Podejrzewam ze w moim przypadku wentylacja połaci dachu częściowo ocieplonego i ścian pod styropianem przebiega podobnie jak na zdjęciach, tylko że przy konstrukcji balonowej nie mam ściany kolankowej.
Drugie zdjęcie pochodzi z wytycznych norweskich bodajże.
Attachments
t_pages_from_2b99fcea2c8dc_358.jpg
t_loft233_001_120.jpg

Timber-TEC
Posts: 29
Joined: Tue 27 Sep, 2011
Location: Wick, Szkocja
Contact:

Post by Timber-TEC » Thu 29 Sep, 2011

Nie wiem jak masz zrobione, ale podejrzewam, że powinieneś mieć podobnie jak na rysunkach, bo to dość typowe rozwiązanie. Musisz osadzić wywietrzniki w podsufitce okapu jak na rysunku i gotowe. Wywietrzniki w tutejszych warunkach powinny posiadać drobną sitkę przeciw owadom, ale jak jest w Polsce to nie wiem.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Thu 29 Sep, 2011

A juz myslalem że mój przypadek to błędne połączenie wentylacji ściany z wentylacja dachu o którym wspominałeś

Timber-TEC
Posts: 29
Joined: Tue 27 Sep, 2011
Location: Wick, Szkocja
Contact:

Post by Timber-TEC » Thu 29 Sep, 2011

Takie rozwiązanie jest błędne w UK, w Polsce pewnie nie jest błędne z braku przepisów dotyczących technologii :wink: i mogę się założyć, że wielu producentów/wykonawców takie połączenie przestrzeni wentylacyjnych stosuje.
Poza tym na drugim rysunku, który wkleiłeś, wentylacja ściany jest połączona z wentylacją dachu (górna część rysunku), więc nie wiem czy masz te przestrzenie połączone, czy nie.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Thu 29 Sep, 2011

ale w można to jeszcze "zalegalizować" pęczniejącą zastawką?

Timber-TEC
Posts: 29
Joined: Tue 27 Sep, 2011
Location: Wick, Szkocja
Contact:

Post by Timber-TEC » Thu 29 Sep, 2011

Nie wiem czy taką pęczniejącą zastawkę (intumesent strip) w Polsce dostaniesz i w razie pożaru styropian się stopi, więc i tak nic ona nie da jeżeli chciałeś nią zabezpieczyć kanały w styropianie.

Carpio37
Posts: 1
Joined: Tue 10 Sep, 2013

Wentylacja bardzo ważna

Post by Carpio37 » Tue 10 Sep, 2013

Pamiętaj jednak o tym, jak ważna jest wentylacja!



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”