ogrzewanie

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
detta

ogrzewanie

Post by detta » Thu 14 Oct, 2004

Mam prośbę o opinię:

Przymierzamy się do budowy domu w stystemie szkieletowym. Większość firm budujących proponuje (wręcz zaleca) ogrzewanie elektryczne. Czy zdaniem Pana (mieszkańców takich domów również) jest to dobre rozwiązanie? A może jednak pokusić sie o ogrzewanie gazowe, zwłaszcza, że przy granicy działki mam gazociąg?

z góry dziękuję za wszelkie opinie i rady.

B.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 14 Oct, 2004

Ogrzewanie elektrycne jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem systemu grzewczego. Stąd wiele firm proponuje takie rozwiązania. Niestety, jest najdroższym systemem grzewczym w eksploatacji.
Co prawda, dziś wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie, podpiera się jednak w tej sytuacji ogrzewaniem kominkowym.
Mając gaz przy granicy działki, osobiście decydowałbym się na ogrzewanie gazowe.

marietta
Posts: 2
Joined: Sun 07 Nov, 2004

ogrzewanie

Post by marietta » Sun 07 Nov, 2004

witam po raz pierwszy zapewne nie po raz ostatni
skoro jesteśmy przy ogrzewaniu elektrycznym interesuje mnie temat ogrzewania podłogowego, a mianowicie jego sens pod podłogą z paneli
z tego co sie orientowałam to owszem istnieje taka możliwość również producenci paneli podłogowych twierdzą iz można jezastosować do w/w ogrzewania.
jednak mam wątpliwości skoro drewno ma małą przenikliwość cieplną - czy to sie sprawdzi???? :?:

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 08 Nov, 2004

Oczywiście, że w tym przypadku mogą być wątpliwości. Ale jak inaczej to pogodzić, jeżeli ktoś chce mieć ogrzewanie podłogowe i drewnianą podłogę. Dla niego ważniejszym jest spełnienie marzeń niż zwiększone zużycie energii do ocieplenia domu. Po prostu - coś za coś.

Piotr B.

Post by Piotr B. » Fri 14 Jan, 2005

[quote="Wojciech Nitka"]Ogrzewanie elektrycne jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem systemu grzewczego. Stąd wiele firm proponuje takie rozwiązania. Niestety, jest najdroższym systemem grzewczym w eksploatacji.

Witam jestem tu pierwszy raz i nie mogę się oderwać :D
Ale, w sprawie ogrzewania elektrycznego, czy gdyby ściana była grubsza (słupy o przekroju belki stropowej) to teoretycznie proporcjonalnie rośnie jej izolacyjność (no i koszt), ale koszty ogrzewania powinien być mniejszy :roll: .
Czy znane są Panu takie eksperymenty i co z nich wyszło?

pozdtawiam.
Piotr B.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 14 Jan, 2005

To nie eksperymenty. Tego typu rozwiązania stosuje się w Skandynawii.
Oczywiście, grubsza izolacja cieplna - lepsza izolacyjność cieplna ścian - mniejsze koszty ogrzewania. No tego jeszcze 30 cm izolacji cieplnej np. na stropie parteru.
A propo's, podobne rozwiązanie zastosował mój przyjaciel spod W-wy; na typowe ściany kanadyjczyka położył 15 cm płyty z wełny mineralnej, a na stropie właśnie 30 cm wełny szklanej. Śmieję się z niego, że do ogrzewania domu wystarczy mu ... świeczka.

Interesują Cię domy super energooszczędne - zobacz tutaj - http://www.super-e.com/

Guest

Post by Guest » Tue 18 Jan, 2005

>Oczywiście, grubsza izolacja cieplna - lepsza izolacyjność cieplna ścian - >mniejsze koszty ogrzewania. No tego jeszcze 30 cm izolacji cieplnej np. >na stropie parteru.
>A propo's, podobne rozwiązanie zastosował mój przyjaciel spod W-wy; >na typowe ściany kanadyjczyka położył 15 cm płyty z wełny mineralnej, >a na stropie właśnie 30 cm wełny szklanej. Śmieję się z niego, że do >ogrzewania domu wystarczy mu ... świeczka.

>Interesują Cię domy super energooszczędne - zobacz tutaj - >http://www.super-e.com/[/quote]

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Ciekawa strona.

pozdr.
Piotr B.

kunikmar
Posts: 18
Joined: Tue 29 Mar, 2005

Post by kunikmar » Tue 29 Mar, 2005

Witam,

Przymierzam sie do budowy domu szkieletowego, ale ogrzewanie nie daje mi spokoju, mysle o ogrzewaniu elektrycznym, ale nie potrafi znalezc nigdzie opini uzytkownikow, ktorzy stosuja juz takie ogrze3wanie. Chcialbym sobie przeliczyc jakie beda koszty miesieczne takiego ogrzewania przy dzisiajszych cenach energii i czy polaczenie ogrzewania kominkowego z elektrycznym zdaje egzamin?

Moze ktos wypowiedzialby sie na forum, jesli korzysta z takich rozwiazan

Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”