Poszycie od wewnątrz

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Skywallker
Posts: 9
Joined: Wed 22 Feb, 2012

Poszycie od wewnątrz

Post by Skywallker » Wed 22 Feb, 2012

dzień dobry,
uprzejmie proszę o wyjaśnienie czy przy małym budynku - 7 x 4 m w rzucie, 3 m wysokości z płaskim dachem jest możłiwe wykonanie poszycie od wewnątrz a nie od zewnątrz jak to zwykle się wykonuje? pomijam sprawy dyfuzji pary oraz penetracji wiatru - te problemy chcę załatwić inaczej. pytam tylko z uwagi na statykę rozwiązania. chodzi o to, że buduję wewnątrz starych murów (cegła 51 cm) i te mury będą dla mnie elewacją (statecznie osobne konstrukcje), a nową kosntrukcję drewnianą chcę od strony zewnetrzej, czyli od strony ściany ceglanej poszyć tylko wiatroizolacją plus pustka 3cm. (wentylowana).
z góry dziękuję za wyjaśnienie.
pozdrawiam
Attachments
ściana303.jpg
ściana303.jpg
Sky


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 22 Feb, 2012

takie rozwiązanie byłoby poprawne technicznie choć nie musi być praktyczne z wielu względów. Ale prosta odpowiedź brzmi: będzie OK :grin:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 22 Feb, 2012

Greg Olchawski wrote:Ale prosta odpowiedź brzmi: będzie OK :grin:
Osobiście mam dwie uwagi:
- po zewnętrznej stronie ściany zastosowałbym taśmy stalowe dla usztywnienia konstrukcji,
- po co od wewnątrz płyta OSB i sklejka?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 22 Feb, 2012

Osobiście nie uznaje taśmy stalowej bo to tylko nieco nowocześniejsza metoda starych zastrzałów. Co z tego że taśma jest bardzo mocna kiedy krytycznym elementem jest ten który jest najsłabszy: w tym wypadku łączenie do słupków/podwalin. Po to masz na poszyciu z płyt "naście" gwożdzi na płyte aby te siły właściwie rozprowadzić.

Autor pytał czy można zrobić poszycie wewnątrz - można. Nie wnikam w to że 18mm to sporo, zakładam że jest ku temu powód. Wogóle nie wnikam zbyt wiele bo nic tak naprawde nie wiemy o konstrukcji. Ściana elewacyjna z cegły to kolejny puzel w układance: w normalnych warunkach taka ściana jest mocowana do poszycia celem stabulizacji.

Co do sklejki 3mm na powierzchni: nie pytam bo zakładam że autor ma w tym jakiś sens np efektowne wykończenie ścian wew w drewnie...

O wiele bardziej martwi mnie w tym całym układzie brak płyty gipsowej: zapewnienie wytrzymałości ogniowej konstrukcji powinno być na szczycie listy, ale to już odrębny temat.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Skywallker
Posts: 9
Joined: Wed 22 Feb, 2012

poszycie od wewnątrz

Post by Skywallker » Thu 23 Feb, 2012

po zewnętrznej stronie ściany zastosowałbym taśmy stalowe dla usztywnienia konstrukcji,
dzięki :)
- po co od wewnątrz płyta OSB i sklejka?
OSB jako usztywnienie a sklejka jako wykończenie. myślałęm o samej, grubej sklejce ale w pana materiałąch nie znalazłęm takiej opcji na poszycie(choćna pierwszy rzut oka wydaje sięże gruba sklejka moze być)
18mm to sporo, zakładam że jest ku temu powód.
do tej pory "poszywałęm" tylko dachy, wiec to takie pierwsze podejście. dzięi za zwrócenie uwagi - pocienię zgodnie ze sztuką :)
Ściana elewacyjna z cegły to kolejny puzel w układance: w normalnych warunkach taka ściana jest mocowana do poszycia celem stabulizacji.
ale nasza jest stara, i nie chcemy jej męczyć ponad miarę :)
Co do sklejki 3mm na powierzchni: nie pytam bo zakładam że autor ma w tym jakiś sens np efektowne wykończenie ścian wew w drewnie...
zgadza się :)
O wiele bardziej martwi mnie w tym całym układzie brak płyty gipsowej
dziękuję za zwrócenie uwagi. niestety zupełnie o tym zapomniałem.
Sky

Skywallker
Posts: 9
Joined: Wed 22 Feb, 2012

wiatroizolacja

Post by Skywallker » Mon 27 Feb, 2012

dzień dobry, mam kolejne pytanie:
wbudowując szkieletową konstrukcję wewnatrz ceglanych murów pozbawiam się możłiwości prowadzenia prac przy poszyciu zewnętrznym. w związku z tym widze dwie opcje:
1. wiatroizolację zamontować do uprzednio przygotowanych modułów ściennych i stawiać moduł już z poszyciem, ze świadomością nie ciągłości wiatroizolacji na połączeniach modułów. Można by chyba uznać, że elewacja z istniejacego muru gr 51 cm (plus otwory napowietrzajace szczelinę przy murze) jest ochroną przed wiatrem i że te kilka linii nieciągłości na wiatroizolacji jest do zaakceptowania. (6 linii po 3 m wys. każda na całym obwodzie budynku).
2. wykonać wiatroizolację na istniejacym murze, poprzez nabicie listew dystansujących wytwarzajacych szczelinęwentylacyjną dla starego muru, i wykonanie wiatroizolacji NIE mocowanej do szkieletu, tylko nabicie jej na te listwy na murze.
Jakaś trzecia propozycja? :)
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Attachments
przekrój3.jpg
Sky

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 27 Feb, 2012

Ze swej strony proponuję rozważyć wykonanie ścian na podłodze i postawienie ich do pionu.
Na priva otrzymałem rysunek o zupełnie innych proporcjach, stąd pisałem o montażu ścian w dwóch częściach. Które proporcje są właściwe?
Mocowanie folii do ściany murowanej nie zagwarantuje szczelności ściany zewnętrznej, a po to własnie montuje się folię wiatroizolacyjną po zewnętrznej stronie ściany.
Pozdrawiam i powodzenia.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: wiatroizolacja

Post by Greg Olchawski » Mon 27 Feb, 2012

Skywallker wrote:Jakaś trzecia propozycja? :).
A może coś co powinieneś rozważyć od samego początku: zapomnij o tym co do tej pory wymyśliłeś. Szkielet ma być konstrukcją nośną, jaki jest jego sens u Ciebie skoro masz już ściany nośne (mur). Zrób dach, płyte wewnątrz, zaizoluj ściany od wewnątrz, na to GK...
Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze :wink:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 27 Feb, 2012

:cool: Moim zdaniem poszycie z OSB nie jest konieczne, Wystarczy zakotwic szkielet do istniejaego muru i od wewnatrz dac tylko plyte gipsowa.
Wiem, ze teraz wywolam "burze" ale w Norwegi zabronione jest stosowanie w takim ukladzie paroizolacji gdyz podobno przynosi ona wiecej szkody niz pozytku - co wykazaly badania tamtejszych instytucji. A tak sie sklada ze wiekszosc domow jest na skalach i tylna sciana jest murownana i przykryta szkieletem wiec chyba wiedza lepiej niz my bo jest to powszechne rozwiazanie.
Tak jak napisal Greg szkielet przenosi tu obciazenia - dalbym troche wiecej niz te 2% spadku... Powodzenia

Skywallker
Posts: 9
Joined: Wed 22 Feb, 2012

Post by Skywallker » Tue 28 Feb, 2012

Na priva otrzymałem rysunek o zupełnie innych proporcjach
Ten tutaj, to miał być skrót w związku z ograniczeniem wielkości pliku - przepraszam za nieporozumienie. Zdjęcie z forum ma wprowadzone dodatkowe linie oznaczające (wiem, że słabo to widoczne) cięcia w przekroju. W rzeczywistości szerokość tego doku to ok. 4 m a, wysokosć od posadzki do spodu belek stropowych to 3 m.
jaki jest jego sens u Ciebie skoro masz już ściany nośne
Sens jest taki, że podstawowym założeniem tego projektu jest minimalizacja działań na starym murze. Takie rozwiązanie też brałem pod uwagę, dziękuję. Jednak zostało odrzucone u podstaw z innych względów :)
wystarczy zakotwic szkielet do istniejaego muru
Jak wyżej, kotwienie odpada - konstrukcja ma być samodzielna jak to tylko możliwe.

Dziękuję wszystkim za dyskusję. Bardzo mi pomogła. Myślę, że już wiem jak to wykonać :)
Pozdrawiam serdecznie.
Sky

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 28 Feb, 2012

Skywallker wrote: kotwienie odpada - konstrukcja ma być samodzielna jak to tylko możliwe.
Czyli mur to "prochno" i dlatego konstrukcja musi byc niezalezna????..... :roll:
:mrgreen: :wink: "May the Force be with you" :wink: Skywalker...

Majkel
Posts: 8
Joined: Mon 20 Feb, 2017

Re: Poszycie od wewnątrz

Post by Majkel » Thu 04 May, 2017

A jeśli już się decydujecie to skąd bierzecie takie taśmy stalowe do usztywniania konstrukcji? Bo ja ostatnio trafiłem na firmę http://www.pakat.pl/index.html i prawdę mówiąc zastanawiam się, na ile te firmy w ogóle się czymś różnią.. Nie mam pojęcia na co zwracać uwagę. I czemu niektórzy uważają, że taka taśma nie jest dobrym rozwiązaniem..




Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”