pustka wentylacyjna ściany zewnętrznej

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
olina
Posts: 2
Joined: Sun 11 Mar, 2012
Location: Poznań

pustka wentylacyjna ściany zewnętrznej

Post by olina » Mon 12 Mar, 2012

Witam,
chciałabym zapytać o wykonanie wentylacji ściany zewnętrznej w domku szkieletowym. Słyszałam o trzech sposobach jej wykonywania, wszystkie wydają mi się właściwe a niestety się wykluczają.
Chodzi mi o układ ściany wykończonej tynkiem, pod którym znajduje się styropian (10cm), membrana wiatroizolacyjna, płyta OSB, szkielet wypełniony 15cm wełny mineralnej, folia paroizolacyjna i 2x płyta G-K.

Sposób pierwszy: pustka powietrzna wentylowana z zewnątrz budynku pod powierzchnię tynku, czyli pomiędzy tynkiem a styropianem (nie do końca rozumiem w jaki sposób ją wykonać, na czym zostanie ułożony tynk).

Sposób drugi: pustka powietrzna wentylowana również z zewnątrz budynku ale pod styropianem, patrząc od strony zewnętrznej czyli pomiędzy styropianem a folią wiatrochronną (problematycze dla mnie pozostaje wychłodzenie izolacji wewnętrznej ścian - pustka powietrzna oddzielona od wełny mineralnej tylko folią)

Sposób trzeci: pustka powietrzna wentylowana powietrzem z wnętrza budynku umieszczona jak w przypadku sposobu drugiego czyli pomiędzy wewnętrzną stroną styropianu a folią wiatrochronną (nie wyobrażam sobie jednak jak doprowadzić tam powietrze - wyciąć otwory w ścianie czy podwalinie?).

W przypadku dopływu powietrza z zewnątrz oczywiście pustkę należy zabezpieczyć od dołu za pomocą nawierconego kształtownika. Muszę dodać, że mój projekt nie przewiduje w ogóle pustki wentylacyjnej a wszystkie sposoby przedstawili mi zapytany wykonawca, inny projektant oraz wyczytałam taki sposób w książce o budowie domów szkieletowych.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 12 Mar, 2012

Przykład pierwszy i trzeci to jakieś bzdury.
Prawidłowy jest układ trzeci - szczelina wentylacyjna pomiędzy folią wiatroizolacyjną a styropianem. Można ją wykonać stosując styropian ryflowany lub układać styropian na listwach. Ważne jest by od dołu była listwa startowa z otworami o ilości nie większej niż 500 mm2 na metr bieżący listwy startowej.
Zresztą dużo na ten temat znajdziesz na tym Forum - wystarczy odpowiednie hasła wrzucić do wyszukiwarki - "szukaj" w górnej części strony.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 12 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 12 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

olina
Posts: 2
Joined: Sun 11 Mar, 2012
Location: Poznań

Post by olina » Mon 12 Mar, 2012

ok dzięki, jak widać jestem tu nowa, na przyszłość najpierw przeszukam archiwum

Krog
Posts: 4
Joined: Sat 25 Aug, 2012

Post by Krog » Fri 20 Jun, 2014

Witam temat trochę stary, ale ... Czy otwory doprowadzające powietrze mogą być poziomo czy muszą od dołu pionowo??

jakuboski
Posts: 15
Joined: Tue 24 Dec, 2013

Post by jakuboski » Fri 20 Jun, 2014

Muszą być pionowo

Krog
Posts: 4
Joined: Sat 25 Aug, 2012

Post by Krog » Mon 23 Jun, 2014

Na etapie projektu po moich naciskach projektant przewidział szczelinę dylatacyjną, ale nie przewidział jej kontaktu z powietrzem zewnętrznym. Piwnica jest izolowana 10 cm styropianem. Szkielet licuje ze ścianami piwnicy ( z bloczkami, nie ze styropianem), więc teraz pytanie którędy poprowadzić szczeliny z dostępem powietrza?? Tym bardziej że maja być poziomo. Nie wiem czy obrazowo opisałem problem. Myślałem o wykorzystaniu kratek wentylacyjnych o świetle nie większym niż 500mm2. Tylko jeżeli mają być pionowo to jak??

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 Jun, 2014

Krog wrote:Na etapie projektu po moich naciskach projektant przewidział szczelinę dylatacyjną, ale nie przewidział jej kontaktu z powietrzem zewnętrznym.
Możesz napisać co masz na myśli pisząc "szczelina wentylacyjna" i dalej ...

Krog
Posts: 4
Joined: Sat 25 Aug, 2012

Post by Krog » Tue 24 Jun, 2014

Chodzi mi przestrzeń między płytą OSB a styropianem. Rozumiem że zarówno u góry jak i u dołu ta przestrzeń musi mieć kontakt z powietrzem atmosferycznym. Być może słabo szukałem ale nigdzie nie znalazłem rycin/fotografii jak ma wyglądać. Czytając forum zrozumiałem że przy domach bez podpiwniczenia otwory u dołu są w listwie startowej. ale nigdzie nie znalazłem co w wypadku izolowanego podpiwniczenia. Jak zapewnić kontakt z powietrzem atmosferycznym?? Mam nadzieję że wszystko dobrze zrozumiałem, jeśli nie to proszę o rozjaśnienie .... Dziękuję z góry.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”