Mędrcy, mamy sobie dach odeskowany deskami szerokości 150mm

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Mędrcy, mamy sobie dach odeskowany deskami szerokości 150mm

Post by Rumcais » Thu 26 Apr, 2012

grubości 2,5 cm, tak sobie zażyczył ówczesny wykonawca - zeznał, że deski są lepsze niż OSB bo tak - a że nie miałem (wówczas) podstaw by kwestionować jego kompetencje, a ponadto w instrukcjach montażu gontów bitumicznych IKO i Owens Corning deski były jak najbardziej dopuszczalne.
Na deski jakiś miesiąc temu zostało położone krycie wstępne (konkretnie IKO Armourbase Pro). Dzisiaj widzę, że szpary między deskami mocno się powiększyły (słoneczko świeci, więc dach mocno się rozgrzewa), ponadto dach w kilku miejscach przecieka (pokrycie wstępne mocowane jest papiakami i zszywkami).
Pytanie brzmi: kiedy powinienem kłaść gont docelowy? Czy teraz by zniwelować przecieki? Czy dać deskom jeszcze poschnąć, bo jak się jeszcze skurczą, to pokrycie docelowe się zwichruje?


Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 26 Apr, 2012

Deski jesli nie sa na pioro i wpust to ogolnie ,,kicha" z czasem beda klawiszowac i moze to byc widac na dachu (choc nie musi tak byc) sprawdz sobie wilgotnosc ,uszczelnij kosze itp jesli takowe wystepuja i kladz gonta.
Teraz jest juz troche za pozno na zmiany i pozostaje tylko polozyc na tym gont moim zdaniem :idea:

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 26 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 26 Apr, 2012

deski nie są na piuro-wpust, za to są dość gęsto bite i za pomocą gwoździ pierścieniowych, na razie trzymają się mocno, acz jak były bite to ciężko było między nie wcisnąć szpilkę, dzisiaj można zmieścić palec. Stąd mój dylemat - jechać z gontem np. za tydzień, czy dać im jeszcze poschnąć, bo wszak później już będzie im ciężko nabrać tyle wilgoci, co miesiąc temu.

Przy okazji koszów - mam ich całe mnóstwo. Jak je uszczelnić by czuć się bezpiecznie?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 26 Apr, 2012

Ciezko bedzie cos doradzic, kladac gont co ktorys rzad papiaki moga wyjsc w miejscu szczeliny miedzy deskami :neutral: , musialy byc mokre dechy ze az tak sie rozeszly???
Jest jedno wyjscie ale troche kosztowne mozna nabic osb 6-8 mm na te dechy ... ale wiem ze to nierealne rozwiazanie. :roll:
Chyba nic nie pozostaje jak pouszczelniac kosze i bic na to gonta podklejajac ewentualnie silikonem dekarskim (jak wyjdzie na szczelinie papiak) od spodu... :roll: Taka kombinowana metoda, ale mysle ze jakos da sie to zrobic.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 26 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 26 Apr, 2012

TERMIT wrote: musieli sciac drzewo dzien przed instalacja
dokladnie...

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 26 Apr, 2012

W typowym systemowym rozstawie tj 40 lub 60 cm moga byc deski bez pior i wpustow. Jak sie zeschly to nie katastrofa, szpary beda przeszkadzac tyle tylko ze mozna trafiac papiakami w nie zamiast w drewno. Zasadniczo dopusczalne sa szpary do cwierc cala tj ok 6mm. Gont poloz jak sie jescze doschna,

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 26 Apr, 2012

roobik66 wrote:moga byc deski bez pior i wpustow
w tym przypadku musza byc.....powinny byc jednak z pioro-wpustem.......
Juz nie doschna chyba jak sa szpary na 1,5 cm.Nie chodzi tak naprawde o te szpary tylko o to ze kazda deska bedzie ,,klawiszowala "osobno jak sie zlozy ze jedna pojdzie 5 mm a druga 5mm w gore i to juz moze byc widac a zdaza sie ze i deski ,,chodza bardziej.

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

Deskowanie

Post by KonradJ » Sun 29 Apr, 2012

Deski na pioro i wpust nie szersze niz 125 mm, np. pelne deskowanie pod blache moze byc bez pioro i wpustu, ale nalezy zastosowac minimum 1 cm przerwe miedzy przybijanymi deskami. Pod pape itd, tylko pioro i wpust.

sebol
Posts: 3
Joined: Wed 01 Feb, 2012

Post by sebol » Mon 07 May, 2012

No i najważniejsza rzecz podkład który masz zastosowany może leżeć na dachu bez pokrycia docelowego np. gontem max 3 miesiące. Po 3 miesiącach zrobi się z niego zwykła szmata. Co do zabezpieczenia koszy i najlepiej jeszcze okapów należy zastosować podkład samoprzylepny np. z IKO Armourbase PREMIUM.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Wed 09 May, 2012

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu już zacznę montować dach.
Wymyśliłem salomonowe wyjście - zbadam wilgotność desek, tym samym sprawdzę czy mają jeszcze jakiś potencjał do schnięcia, jeśli nie - to śmiało założę gont.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Fri 11 May, 2012

Zbadałem: deski mają wilgotność 8-10%, więc chyba już bardziej się nie rozeschną, a gont kupiłem gruby, wielowarstwowy, zakładam, że powinien dać sobie rady z niewielkimi ruchami desek. Co myślicie, Wszechwiedzący?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”