Chcemy postawić domek letniskowy. Kilka pytań.

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
miwel
Posts: 3
Joined: Thu 26 Apr, 2012

Chcemy postawić domek letniskowy. Kilka pytań.

Post by miwel » Thu 26 Apr, 2012

Witam.
Wraz z ojcem będziemy na działce rekreacyjnej stawiać domek letniskowy. Oczywiście im bliżej realizacji tego zamierzenia, tym coraz więcej niepewności się pojawia. Stwierdziłem, że skorzystam z wiedzy i doświadczenia użytkowników tego forum i postaram się uzyskać tutaj odpowiedzi na moje pytania. Także stopniowo pewnie będą pojawiać się problemy z którymi nie wiem co począć.
Na początek kilka spraw. Dotyczyć one będą zagadnień związanych z ociepleniem i pochodnymi.
Na początek dodam że na aktualną chwilę domek ma być użytkowany tylko w ciepłym okresie, czyli od połowy wiosny do połowy jesieni mniej więcej. Ale być może w przyszłości, także i zimą ktoś tam będzie zaglądał.

1) Podłoga z pustką powietrzną (domek ma stać na słupach wylanych w gruncie, jakieś 20-25 cm nad ziemią). I teraz pytanie:
Czy ocieplać konstrukcję podłogi??
Czy pod budynkiem na glebie rozkładać folię budowlaną/ogrodniczą? Sąsiad na doradzał żeby rozłożyć. Ma to według niego zapobiegać rozwojowi roślinności pod budynkiem i podciąganiu wilgoci z gleby przez konstrukcję.
2) Jeśli ocieplać, to widziałem jak sąsiad na działce obok zastosował następującą "metodę". Do legarów przy dolnej krawędzi poprzybijał listewki (jakieś 2cm na 2cm), na nich położył OSB 6 mm, na to wełnę mineralną, folia paroizolacyjna i poszycie podłogi.
Drugi sposób jaki z ojcem chcemy zastosować, to na podwalinie przed poożeniem konstrukcji podłogi, rozciągnąć siatkę plastikową (np.na krety), na to wiatroizolacja. Dopiero wtedy na to położyć legary i deski czołowe, następnie wełnę, paroizolację i poszycie.
Co wy na to?? Który sposób się lepiej sprawdzi??
3) Ponoć jeśli ściany zewnętrzne zostaną ocieplone i położona zostanie paroizolacja, to taki budynek nie może pozostać bez ogrzewania na zimę. Co się stanie jeśli się jednak pozostawi bez tego ogrzewania. Co w takim razie mamy zrobić, jeśli nie będziemy ogrzewać budynku zimą?? Jakaś inna konstrukcja ściany??
4) Mamy następującą wizję konstrukcji dachu:
Od środka
- płyta K/G
- paroizolacja
- konstrukcja nośna dachu czyli krokwie i ocieplenie między krokwiami
- wiatroizolacja
- łata dystansowa przybita na krokwie
- poszycie z OSB 3
- papa podkładowa
- gont bitumiczny

Tutaj najbardziej chodzi mi o stworzenie szczeliny wentylacyjnej między poszyciem a wiatroizolacją. Czy tak może być, i jaką grubość tej łaty dystansowej zastosować??
Czy wiatroizolacja może stykać się bezpośrednio z ociepleniem??
Przypominam. Domek letniskowy użytkowany w ciepłe miesiące, ale z założeniem, że w przyszłości może być odwiedzany także i zimą.
Pozdrawiam. Michał.


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 27 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Fri 27 Apr, 2012

Dawno i tu nie czytałem takich bzdur - wełny cieplnej nie zakładaj, załóż płyty gipsowo-kartonowe, a jak będzie Ci zimno to sobie wełnę założysz :lol: :lol: :lol:
miewel chce postawić domek letniskowy a nie saunę.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 27 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

miwel
Posts: 3
Joined: Thu 26 Apr, 2012

Post by miwel » Sun 29 Apr, 2012

No to jak drodzy Państwo. Uzyskam odpowiedź na moje pytania, które znajdują się w pierwszym poście?? Bo jak na razie posty które już są, to dla mnie bardziej posty dla samego nabicia licznika, niż wnoszące coś konkretnego w temat moich pytań. Niestety nie jestem zawodowym budowlańcem, stolarzem, cieślą czy innym fachowcem związanym z tematyką budowy i z ogólników nie jestem w stanie wywnioskować zbyt wiele.
Jeżeli ktoś nie jest w stanie rzeczowo i wystarczająca jasno mi odpowiedzieć, to uprzejmie proszę o nie zaśmiecanie tematu.
A może Pan Wojciech Nitka wrzuci tu parę swoich groszy.
Panwie, pytam się po to żeby wszystko zrobić od początku tak jak należy, żeby później nie było, że ja coś źle zrobiłem i mam problemy z budynkiem.
Pozdrawiam. Michał.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 29 Apr, 2012

mivel, odnośnie Twoich pytań z pierwszego postu,
Ad 1. - jak najbardziej ocieplać strop nad gruntem, ale bez płyty OSB; do spodu konstrukcji przymocuj folię wiatroizolacyjną (napisami do dołu), i załóż ruszt od spodu. Jak najbardziej czarna folia budowlana na grunt - ograniczy migrację wilgoci z gruntu.
Ad 3. - tak, jeżeli ściany i strop zostaną ocieplone i zostanie położona folia paroizolacyjna w domku powinna być zachowana zimą temperatura np. +5 stopni lub ... w okresie zimy powinieneś co jakiś czas wietrzyć. Inaczej na wiosnę będziesz czuł zapach stęchlizny, spowodowanej nadmiarem wilgoci w domku.
Ad 4. - układ połaci dachu jak najbardziej prawidłowy; szczelinę wentylacyjną zachowaj o grubości min. 30 mm. Stosuj jednak folię wysokoparoprzepuszczalną - min. 3000g/m2/24h. Nie zapomnij o otworach w okapie i w kalenicy.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sun 29 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 29 Apr, 2012

TERMIT wrote:"najlepsza konstrukcja, wedlug mnie , dla takiego domku to sama szkielet z gk, bez izolacji i paro bariery, ktora mozna w kazdej chwili dolozyc gdy zdecydujesz sie uzywac go w zimie
Po pierwsze - piszemy tu o budowie domku letniego, w którym w okresie, lata ma być w miarę zachowany komfort temperaturowy a nie mówimy o budowaniu sauny.
Po drugie - fajnie jest proponować najpierw założenie płyt gipsowo-kartonowych a potem, na okres zimowy dołożyć izolację cieplną i paroizolację.
Jak proponujesz to wykonać? Płyty gipsowo-kartonowe na zawiasach, a dodatkowe pomieszczenie na składowanie w lecie izolacji cieplnej wyjętej ze ścian?

miwel
Posts: 3
Joined: Thu 26 Apr, 2012

Post by miwel » Sun 29 Apr, 2012

Dziękuję Panie Wojtku za tak szybką odpowiedź.
Co do stropu podłogi. Czyli sposób jaki chcemy z ojcem zastosować, jak najbardziej do przyjęcia?? Dla przypomnienia:
- legary
- siatka plastikowa (np. na krety) jako ruszt
- wiatroizolacja
- konstrukcja podłogi + ocieplenie
- paroizolacja
- poszycie z OSB 22 mm
W kwestii zimy i izolacji termicznej budynku. Czy jak zostawię na zimę rozszczelnione okna (plastikowe) to wystarczy, aby wilgoć się nie zbierała? Czy jednak lepiej systematycznie wietrzyć budynek w czasie zimy? Jeśli chodzi o rozszczelnienie okien i kwestię bezpieczeństwa, to będą założone okiennice, więc myślę że spokojnie można te okna tak zostawić. Co do wietrzenia, działka niby daleko nie jest (50 km od domu), ale zimą dojazd praktycznie niemożliwy, szczególnie jak leży śnieg, lub są roztopy.
Ewentualnie przychodzi mi do głowy jeszcze pomysł z wywietrznikami, które można by na zimę zostawiać otwarte.
Pozdrawiam. Michał.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 30 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Golden84
Posts: 35
Joined: Thu 29 Mar, 2012

Post by Golden84 » Mon 30 Apr, 2012

Nie ma jakichś obiektywnych wytycznych na ten temat?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”