Wymiary belek stropowych

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
astek
Posts: 14
Joined: Sun 20 May, 2012

Wymiary belek stropowych

Post by astek » Sat 07 Jul, 2012

Witam
Jestem już w fazie projektu, jak pisałem wcześniej projektuje go sam (tech. budownictwa o specjalności dokumentacja budowlana). Nie mam uprawnień więc muszę skorzystać ze słonych usług architektów.
Ale tak łatwo nie dam sobie wydrenować kieszeni :wink: . Wykonałem kilka koncepcji 1. piętrówka, 2. z poddaszem i 3 i 4. parterówki (jedna wyszła naprawdę super z ogrodem wewnątrz domu - ATRIUM, szkoda że jej nie będę budował).
Stanęło jednak na nowej koncepcji takiej ni to piętrówki ni to poddaszem. Bardzo wysoka ścianka kolankowa, a właściwie to chyba już ściana 180 cm. Chyba wyszła mi najlepsza koncepcja, taki kompromis.
Więc parter, piętro, konstrukcje ścian już mam wyrysowane a teraz trza rozwiązać problem stropu.
I tu mam do szanownych kolegów prośbę, czy mógłby mi ktoś wyliczyć jak rozstaw belek stropowych potrzebowałbym na konstrukcje stropu. Wysokość belek muszę mieć 200mm szerokość do obliczenia oraz rozstaw. Parametry: obciążenie normowe, + ścianka działowa 15 m2 drewniana (szkielet + płyta GK) w poprzek belek. Rozpiętość najdłuższych belek 380 cm w świetle ścian (50% pow. stropu) i 240 cm (pozostałe 50% pow. stropu). Klasa drewna C 20 ? (cholera wie). Posadzki - panele drewnopodobne, na płycie 22 mm OSB.
Jakby nie sprawiało to problemu to muszę mieć też podciąg o dług 250 cm (skrajny przy schodach), który jest obciążony stropem 8,5 m2 na całości , wiec należałoby przyjąć 50% obciążeń czyli 4,3 m2.
Ściągnąłem jakiś darmowy program belka, ale są w nim wyłączone pewne opcje i dupa blada. A na piechotę po 22 latach to trochę ciężko mi będzie to obliczać. Z podziękowaniem.
Tylko dom z drewna.


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 07 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

astek
Posts: 14
Joined: Sun 20 May, 2012

dane do projektowania po amerykańsku.

Post by astek » Sat 07 Jul, 2012

Ok rozumiem i nie rozumiem.
Obciążenie typowe normowe to q=2,5 kN/m2. A wyliczenia po to mi sa potrzebne abym zrobił projekt - to chyba jasne, jak mam zrobić projekt jeśli nie mam do niego złożeń. Jeśli to co zaprezentuję w projekcie będzie się zgadzało z obliczeniami to projektant będzie miał mniej roboty i architekt na ew. korektę mojego projektu to też chyba jest jasne. Jeśli założę właściwe i prawidłowe dane to mam nadzieje że nie zajdzie potrzeba korekty ze strony projektanta.
A teraz BOMBA, właśnie otrzymałem fajne tłumaczenie budownictwa szkieletowego literatury amerykańskiej.
I tak: dla rozpiętości 380 cm przy obciążeniu typowym normowym 2,5 kN/m2 dla belek a właściwie desek 3,8/18,4 cm rozstaw belek co 40 cm, dla 240 cm rozstaw co 60 cm. Przy ugięciu belek max l/360.
SUPER tłumaczenie, wszystko mam to co potrzebuję. a więc są dane rozpiętości stropów wielkości i wymiary belek o grubości 1,5 cala czyli 3,8 cm. Amerykanie budują wszystko z belek 1,5 cala a u nas z 48 mm a wiec ze sporym marginesem (zresztą jak zwykle, zamiast oszczędzać drzewa to w druga stronę ).I wiele innych fajnych danych projektowych. To już projektant nie jest mi potrzebny, niech sobie wylicza jak chce i udowadnia że amerykanie się mylą.
Tylko dom z drewna.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 07 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 07 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

astek
Posts: 14
Joined: Sun 20 May, 2012

Post by astek » Sat 07 Jul, 2012

Dzięki serdeczne za linki, przy mojej znajomości będę tłumaczył z 10 lat ;-), a w mojej książce napisali że stosowanie u nich drewno to "K21 i ew. K27 sosnowe lub świerkowe okorowane i nie wykazujące otworów wylotowych i kanałów po insektach szkodnikach drewna"
Ciekawostka - jest tabela z wymiarami i przekrojami drewna do konstruowania szkieletu, m.in. na poszycie stosuje się 9,5 mm lub 12,5 mm w zależności od rozstawu słupków i długości gwoździ ?, ba nawet są narysowane jakie narzędzia należny stosować, jest nawet kask i okulary, he, he, skubani.
Jeszcze raz dzięki z linki.
Tylko dom z drewna.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 07 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 07 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 07 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Sun 08 Jul, 2012

astek
na allegro dostaniesz ksiazke "kanadyjski szkieletowy dom drewniany". tam znajdziesz tabele z konkretnymi rozwiązami. nie bedziesz musial zatrudniac zadnego projektanta. samemu zaprojektujesz cala konstrukcje.
budujesz malutki domek, a dla termita to WIELKI problem (jak zwykle o czym pisze).

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Sun 08 Jul, 2012

JaKuBa wrote:(...)samemu zaprojektujesz cala konstrukcje(...)
Słyszał o uprawnieniach?

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sun 08 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

astek
Posts: 14
Joined: Sun 20 May, 2012

Post by astek » Sun 08 Jul, 2012

No dobra koledzy, wyliczyłem na piechotę rozmiar i rozstaw belek dla obciążenia 2,5 kN/m2 czyli taki jak podaje norma 1,5 kN/m2 x współczynnik 1,4 i trochę na ciężar własny. Wyliczyłem dla trzech rozmiarów o takim samym rozstawie co 60 cm dla klasy drewna C22 lub K21 jak kto woli. Za pierwszym razem przyjąłem 80x160 mm wyszło dobrze ale strzałka ugięcia ponad normę, dalej 48x180 wytrzymałość graniczna Ok ale strzałka ponad normę i trzeci 80x180 i wszystko w porządku. O i takie belki zaprojektuję i niech mi który projektant teraz podskoczy :-).
A tak z ciekawości obliczyłem przyjęte w tabeli z mojej książki rozmiary i rozstawy i wiecie co, cała tabela jest prawidłowa dla drewna min. sosna C22(czyli taki dosyć popularny standard). Podane dane w tabeli co do do milimetra, nie jak to amerykańska precyzja.
Jakby kto potrzebował jakąś belkę wyliczyć to oferuje pomoc, prześle jak to się robi albo jak będę maiał wolny czas to nawet policzę.
Tylko dom z drewna.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”