Budowa domu szkieletowego systemem gospodarczym ?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
kamcio
Posts: 9
Joined: Tue 17 Jul, 2012
Location: Bydgoszcz

Budowa domu szkieletowego systemem gospodarczym ?

Post by kamcio » Tue 17 Jul, 2012

Witam jestem tu nowy więc jak robię coś źle to proszę mówcie i poprawiajcie mnie.

Zamierzam w przyszłym roku zbudować dom szkieletowy systemem gospodarczym, pracowałem dość dużo przy wykonywaniu więźb dachowych więc drewno jako tako nie jest mi obce. Czytałem na forum że ktoś buduje lub zudował dom szkieletowy sam ale nie wiem jakie miał doświadczenie z drewnem. Czy budowa domu szkieletowego jest faktycznie aż taka trudna ?? Czy dla mnie osoby pracującej z drewnem jest to zadanie niewykonalne ? Proszę o szczere wypowiedzi i pozdrawiam wszystkich budujacych z drewna ;)


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 17 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Wed 18 Jul, 2012

Witam,
Jeżeli pracowałeś przy dachach to moim zdaniem postawienie ścian nie będzie dla Ciebie większym problemem.
Mój szkielet ekipa stawiała w niecałe 5 dni. Nie wiem jak w innych projektach domów szkieletowych ale w moim przypadku rozrysowany był dosyć przejrzyście. Dom podzielony był na panele. Panele ścian rozrysowane z umiejscowieniem każdego słupka. Do paneli rozpiska belek jakich trzeba użyć. Prawie jak klocki lego.
Musisz zadać sobie jednak pytanie czy Ci się chce. Jeżeli tak to wszystko się uda.
Pozdrawiam
Marcin K.

kamcio
Posts: 9
Joined: Tue 17 Jul, 2012
Location: Bydgoszcz

Post by kamcio » Wed 18 Jul, 2012

kulmar, a dałoby radę zeskanwać te projekty i wysłać na e-mail albo wrzucić tutaj ? Bo szczerze mówiąc jestem zainteresowany jak taki projekt wygląda.
Mam jeszcze takie pytanie oglądając filmy na yt głównie te ze stanów widziałem tam (nie wiem jak to nazwać) różnego rodzaj blaszki, kształtowniki od których odrysowywali co gdzie ma być i gdzie takie coś można dostać.
kulmar oczywiście że mi się chce ;)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 18 Jul, 2012

kamcio wrote: jestem zainteresowany jak taki projekt wygląda.
Niestety, mało jest projektów w których znajdziesz dokładnie rozrysowane ściany, a do tego kolejność ich stawiania.
Każda firma ma swój system montażu domów, stąd projektanci nie opracowują szczegółowych rozwiązań.
Podaj na priva adres - wyślę Ci taki przykładowy projekt domku letniskowego, który kiedyś opracowałem.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 18 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 18 Jul, 2012

I tu się mylisz.
Każda z firm ma swoje rozwiązania. Nawet jak nie otrzymuje szczegółowej dokumentacji, i tak buduje dom wedłu swojego, wypracowanego, systemu.
Wierz mi, w naszym kraju, każdego roku powstaje kilka tysięcy domów o konstrukcji szkieletowej i jak dotychczas nie słyszałem by którykolwiek się zawalił. Mało tego, wiele z nich przetrwało ostatnie wichury i tornada, które przez nasz kraj przeszły.

kamcio
Posts: 9
Joined: Tue 17 Jul, 2012
Location: Bydgoszcz

Post by kamcio » Wed 18 Jul, 2012

Wojciech Nitka wrote:
kamcio wrote: jestem zainteresowany jak taki projekt wygląda.
Niestety, mało jest projektów w których znajdziesz dokładnie rozrysowane ściany, a do tego kolejność ich stawiania.
Każda firma ma swój system montażu domów, stąd projektanci nie opracowują szczegółowych rozwiązań.
No ok ale gdzieś muszą być dane z ilu i jakich elementów składa się ściana bo przecież potencjalny wykonawca nie wybuduje domu "na oko" wszystkie dane muszą być zawrte w projekcie bo po coś on jednak jest. Co do kolejności ich stawiania to czy na pewno jest to aż tak ważne? Ja osobiście dopiero poznaje tą technologię i nie spotkałem się z tym że jest jakaś kolejność stawiania ścian ? Wydaje mi się że jest tak jak mówi TERMIT

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 18 Jul, 2012

TERMIT wrote:szczegoly to rozrysowane polaczenie, parametry elementow, uszczelnienia, bardziej skomplikowanych problemow jak np.laczenia scian i plaskiego dachu
Liczę, że pokażesz Forowiczom przykład takiego projektu.
Niech Forowicze wiedzą co mogliby mieć, a co dostają od projektantów.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 18 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 18 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 18 Jul, 2012

Sympatyczny TERMICIE,
zaczynam, ma nadzieję że nie tylko ja, a także Forowicze, poznawać Twoje podejście do polskich warunków. Wybacz mi, ale znam realia tutejszego rynku i to czy się podoba czy nie.
Odpuszczam sobie to co piszesz. A to dlatego że zupełnie nie znasz polskiego rynku i polski uwarunkowań. Stąd piszesz to co piszesz.
Kilkanaście lat temu zaprojektowałem ileś tam domów o konstrukcji szkieletowej i ... do dziś stają. Żaden się nie zawalił, a ludzie są zadowoleni.
Czy to jest "kompletna bzdura"?

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Wed 18 Jul, 2012

TERMIT wrote:jest Pan ekspertem , stworzyl Pan stowarzyszenie zajmujace sie szkieletami, nawet jest Pan autorem wytycznych dla ITB
zamiast kasowac 10zl za sms , za wskazanie "godnych zaufania " wykonawcow
Dajmy spokój TERMITOWI,
jako psycholog może stwierdzić diagnozę - jednej wielki kompleks, kompleks niespełnionych nadzieji.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Thu 19 Jul, 2012

kamcio zeskanować będzie trudno bo karty projektu mają format A2.
Postaram się ściągnąć wersję elektroniczną schemat parteru wraz ze ścianami z biura projektowego.
Wrzucę na forum, może komuś też się przyda.
Pozdrawiam
Marcin

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Thu 19 Jul, 2012

kamcio wysłałem Ci te zestawienie na email. Forum nie obsługuję plików formatu *.pdf
Tutaj wkleję to co udało mi się przerobić za pomocą paint-a :mrgreen:
Kilka rzeczy poprawiłem. Np. na schemacie otwory okienne są zrobione bez słupków ościeża. Ja je wstawiałem.
Możliwe jest, że zrezygnowano z tych słupków ponieważ na górę tego panelu wstawiono nadporoże 140 x 220 x 1090 (na całą długość ściany) które jest jednocześnie konstrukcją stropu. Kiedyś już widziałem takie rozwiązanie. Minusem takiego rozwiązania jest znaczny wzrost zużycia materiału. To chyba sprzeczne z ideą budownictwa szkieletowego :cool:

Pozdrawiam
Marcin
Attachments
Parter.JPG
Panele parter
Panel I.JPG
Panel I

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Thu 19 Jul, 2012

Witaj Termit,
Tak jak wcześniej napisałem. Ja w swoim domu wykonałem to w ogóle inaczej. Nie przerwałem oczepu i wstawiałem dodatkowe słupki ościeży podtrzymujące nadporoże.
W projekcie jest więcej takich kwiatków. Niektóre wręcz idiotyczne. Dlatego też trzeba mieć trochę wiedzy a nie ślepo wierzyć projektantowi. Chciałem tylko pokazać jak przedstawiony mój projekt.
Takich rozwiązań jakie przedstawiłeś próżno szukać w rodzimych projektach.
Pozdrawiam
Marcin

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Thu 19 Jul, 2012

TERMIT wrote:to znowu ja, znienawidzony termit
Dobre :grin:

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Thu 19 Jul, 2012

Prawdę mówiąc to powolutku. Buduję w większości systemem gospodarczym (oprócz szkieletu i pokrycia dachu).
Kończę stan surowy zamknięty wraz z elewacją a czas mam tylko po pracy. Niedługo zaktualizuję swój wątek.
Najgorzej jest z dostawami materiałów. Chciało się mieć lepszą blachodachówkę okna inne niż wszyscy w okolicy. Zabrakło arkusza blachy płaskiej i tydzień opóźnienia. Można by tak dużo wymieniać.
A wracając do błędów konstrukcyjnych. U szwagra według projektu belki stropowe przechodzące przez ścianki działowe podparte są na wełnie (technologia murowana). Tu się dopiero ktoś pier.....oł :mrgreen:
Pozdrawiam
Marcin

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.
Attachments
thai2a.jpg
thai3a.jpg

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 19 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

kamcio
Posts: 9
Joined: Tue 17 Jul, 2012
Location: Bydgoszcz

Post by kamcio » Thu 19 Jul, 2012

Dzięki wielkie panowie za tak wielką pomoc i proszę tutaj bez dyskusji i wyzywania ;)

Każdy z was ma trochę racji Polska a USA to dwa różne kraje o różnych klimatach i za pewne różnych wymaganiach więc sprzeczki kto ma rację są zbyteczne. To tak jakby w każdym kraju produkowano takie same samochody. Jakie samochody są w stanach a jakie w europie ? To takie moje porównanie może troche głupie ale patrząc na to z boku tak wnioskuję.

A teraz do pytań:
Co zrobić jeżeli górna i dolna belka ściany w szkielecie jest krótsza od całej długości ściany ? Połączyć ze sobą 2 krótsze bleki ? Jak to rozwiązać ?
I jakieś specialne narzędzia które polecacnie może nie tyle że niezbędne ale ułatwiające pracę ?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 19 Jul, 2012

kamcio wrote:Co zrobić jeżeli górna i dolna belka ściany w szkielecie jest krótsza od całej długości ściany ? Połączyć ze sobą 2 krótsze bleki ? Jak to rozwiązać ?
I jakieś specialne narzędzia które polecacnie może nie tyle że niezbędne ale ułatwiające pracę ?
W miejscu łączenia oczepów, bo chyba o to Ci chodzi, wstaw między słupki dodatkowe elementy i przybij - do dolnego od góry, do górnego od dołu. Zrób tak, by łączenia oczepów, dolnego i górnego te nie wypadły w tym samym polu, a z przesunięciem o kilka rozstawów słupków. To najprostsze rozwiązanie.

Jeżeli pytasz o narzędzia, to napisz do czego mają służyć - do montażu szkieletu czy innych robót.

kamcio
Posts: 9
Joined: Tue 17 Jul, 2012
Location: Bydgoszcz

Post by kamcio » Thu 19 Jul, 2012

Dziękuje za odpowiedź. Jeżeli chodzi o narzędzia to właśnie o montaż szkieletu się rozchodzi.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 20 Jul, 2012

Proponuję zaopatrzyć się w:
- pas na podstawowe narzędzia, gwoździe, itp.,
- ołówek ciesielski,
- trójkąt ciesielski,
- kątownik ciesielski (by dobrze nim się obsługiwać, potrzeba "nad nim trochę popracować",
- miara metalowa,
- poziomnica,
- młotek ciesielski,
- piła mechaniczna,
- piła typu "lisi ogon".
To podstawowe narzędzi do jednorazowego montażu szkieletu. Gdybyś startował jako firma, to te narzędzia mogą nie wystarczyć.

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Fri 20 Jul, 2012

Termit jak coś spartolę to będę miał pretensje tylko do siebie.
Kurcze o tym certyfikacie nie pomyślałem :cry:
Jest może jakiś inny do kupienia? może jakaś "gazela szkieletora" :mrgreen:
Wczoraj przyjeżdżam na działkę a tam w komin wsadzony coś w stylu wianka (tylko z blachy). Już wiedziałem jak spędzę popołudnie. Jest w ogóle coś takiego jak dachowe? Jak tak dalej pójdzie to nie będę miał miejsca na te wszystkie wianki.
I tu mała niespodzianka. Jak tylko ekipa zeszła z dachu to walnęła taka nawałnica, że drzewa kładło. Widoczność przez deszcz może kilkanaście metrów. Patrzymy a tam zero jakichkolwiek zacieków. Test zaliczony.
A co do fotek to niestety przez te niby wiankowe wczoraj trochę zaniemogłem :smile:

kamcio buduj, buduj i jeszcze raz buduj. Pewnie jak każdy nie unikniesz błędów. Pewnie przejdziesz kryzys w którym najchętniej byś wszystko rzucił. Ale to szybko minie.
Ważne jest, że dom wykonasz sam dla siebie. Na pewno znacznie taniej niż gdybyś budował z firmą.
Ważne jest, że Ci się chce, a jak się nie będzie chciało to weź kredyt wtedy będziesz musiał :mrgreen:

Pozdrawiam
Marcin

kamcio
Posts: 9
Joined: Tue 17 Jul, 2012
Location: Bydgoszcz

Post by kamcio » Fri 20 Jul, 2012

To że będę budował sam to jest pewne no nie sam tylko ze znajomymi ;) a własna taka firma kto wie ? Się robiło przy dachach to czemu nie łatwo by nie było ale na pewno to lepsza praca niż budowa domów tradycyjnych murwanych.
A orientuje się może ktoś z was jakie są ceny za wykonanie szkielety, stanu surowego otwartego i zamkniętego ? I czyto jest cena za m2 powierzchni użytkowej czy całkowitej domu ?

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Fri 20 Jul, 2012

Zależy jaki dom. Jak mniej więcej taki jak mój (prawie 200 m2 po podłogach, parter z poddaszem użytkowym) to max 15 000 zł netto z obiciem płytami OSB.
Reszta to... Może jednak nie będę kończył.
Pod uwagę bierz powierzchnie podłóg bo przecież za darmo nie zrobisz garażu, kotłowni, korytarzu i skosów poniżej 1,9 m.
A z wycenami to już sam nie wiem. Jedna z firmy za wykonanie domu do stanu deweloperskiego krzyknęła mi ponad 480 000 zł. Delikatnie zasugerowałem Pani która z wyraźnym zadowoleniem w głosie przekazywała tą wiadomość że chyba coś się je pop......

P.S. Dostałeś emaila?
Pozdrawiam
Marcin

kamcio
Posts: 9
Joined: Tue 17 Jul, 2012
Location: Bydgoszcz

Post by kamcio » Fri 20 Jul, 2012

Tak tak dostałem. Projekt podoba mi się i jest bardzo przejżysty. A te 15 000 zł to cena bez fundamentu tak ? Czekam na dalesze ceny domów może ktoś jeszcze się orientuje ?
A jakie narzędzia byłyby potrzebne gdybym startował jako firma ?

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Fri 20 Jul, 2012

To kwota tylko za postawienie samego szkieletu - cena robocizny. Jak poszukasz to znajdziesz jeszcze taniej.
Tu masz link do strony gdzie jest fotorelacja z budowy takiego domu: http://www.domnamiare.pl/kronika-budowy ... jektu-maja
Ceny jednak mają zaporowe.

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Fri 20 Jul, 2012

kamcio wrote:A jakie narzędzia byłyby potrzebne gdybym startował jako firma ?
Nie mam bladego pojęcia. Na pewno piła "ukośnica".
Budowanie z firmą to miałem na myśli wynajęcie firmy która Ci taki dom postawi. Trzeba jednak do zakładanej kwoty doliczyć jakieś 40%.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Mon 30 Jul, 2012

kulmar wrote:kamcio (...)Tutaj wkleję to co udało mi się przerobić za pomocą paint-a :mrgreen:
Kilka rzeczy poprawiłem. Np. na schemacie otwory okienne są zrobione bez słupków ościeża. Ja je wstawiałem.
Możliwe jest, że zrezygnowano z tych słupków ponieważ na górę tego panelu wstawiono nadporoże 140 x 220 x 1090 (na całą długość ściany) które jest jednocześnie konstrukcją stropu. Kiedyś już widziałem takie rozwiązanie. Minusem takiego rozwiązania jest znaczny wzrost zużycia materiału. To chyba sprzeczne z ideą budownictwa szkieletowego :cool:

Pozdrawiam
Marcin
1. Z tego co napisałeś wynika, że funkcję nadproża pełni 'belka obwodowa', jednak wtedy, niepotrzebnie wstawiono w panelu te właściwe nadproże (wystarczyłaby listwa położona na płask, zamykająca górę ościeży i kilka krótkich słupków pomiędzy nią, a oczepem)
2. Przerwany oczep to nie problem. Można zrobić podwójny na mijankę (na etapie projektu aby zachować wysokość kondygnacji) lub zachować ciągłość belki obwodowej w miejscu przerwania i wzmocnić łącznikami np. Simpsona
3. Łączenie paneli pod kątem: czy nie lepiej byłoby zaprojektować panele prostokątne i dodać na końcach słupki ścięte w przekroju zamiast bawić się w wycinanie rombowych przekrojów na końcach paneli?
4. Panel I. Z abecadła rysunku technicznego: odległości dla kolejnych słupków powinno się podawać od początku panelu, a nie od kolejnego słupka.
5. Panel I. Pod dolnym, poziomymi listwami ościeży brakuje krótkich słupków podpierających po lewej stronie.
6. Panel I. Ten standartowy słupek 6x14 przy słupku 14x14: dosunąłbym go właśnie do 14x14 i dodał jeszcze jeden (aby zachować moduł). Unikniesz przerwy 3cm, w którą w żaden sposób nie upchasz wełny.

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Mon 22 Oct, 2012

kamcio wrote:Tak tak dostałem. Projekt podoba mi się i jest bardzo przejżysty. A te 15 000 zł to cena bez fundamentu tak ? Czekam na dalesze ceny domów może ktoś jeszcze się orientuje ?
A jakie narzędzia byłyby potrzebne gdybym startował jako firma ?
Witam
narzędzi jest tak wiele że wymieniać można godzinami i jeszcze się coś pominie, dla mnie nr 1 to gwoździarka bez niej jak bez ręki a jeżeli stosujesz grube belki i porządnego rodzaju śruby to bez wkrętarki typu inpact nie dasz rady.

skronio
Posts: 41
Joined: Fri 26 Mar, 2010
Location: Mrocza

Post by skronio » Mon 22 Oct, 2012




Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”