Czy krokwie 70x140 nie są zaciężkie to domku z poddaszem?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
sebach
Posts: 3
Joined: Sat 21 Jul, 2012

Czy krokwie 70x140 nie są zaciężkie to domku z poddaszem?

Post by sebach » Sun 22 Jul, 2012

Witam.Proszę fachowców o pomoc.Buduje sobie altankę na działeczce z poddaszem użytkowym
o wymiarach 6,85m na 4,85m wysokość 5m od poziomu gruntu.Województwo łódzkie.Domek stoi na bloczkach betonowych co 60 cm również pod legarami podłogowymi co 70 cm(legary 11 szt.- 80x160mm przykręcone do legarów czołowych wkrętami M8 dł.200mm).
Zastosowałem słupki 50x100mm w rozstawie co 42,5 cm.ściany mają wysokość 2,16m do legara podłogowego na poddaszu.Legary 80x160mm co 70 cm (dołożyłem dodatkowe słupki pod legary bo rozstaw słupków w ścianie zrobiłem co 42,5cm to legar by wychodził co 85cm - wydawało mi się,że trochę za szeroki rozstaw dlatego dołożyłem słupki). Do legarów i belki pod legarami (2 razy 50x100mm) chcę dokręcić jeszcze słupki pionowe żeby podnieść ścianę poddasza użytkowego - wtedy cała ściana będzie miała wysokość 2,65m na to jeszcze kantówka 100x100mm co podwyższa ścianę do 2,75m.Miedzy słupkami w ścianach zamontowałem po dwie poprzeczki poziome.Ściany skręcane są wkrętami po dwa wkręty na łączenie M8 o długości 150mm.Ściany obuduję płytami OSB 12mm z zewnątrz.Mam pytanie :

1.co jaki rozstaw przymocować ściany do podłogi i czy mogą to być wkręty M8 o dł,200mm?

2.czy krokwie o dł. 3,7m i wymiarze 70x140mm nie będą za ciężkie jak na konstrukcję ścianek.Dodam,że ścianka działowa będzie tylko jedna z k/g na łazienkę.Rozstaw krokwi co 90cm.Na krokwie płyty OSB 18mm,papa,łata i blachodachówka. Nie będzie za cieżkie dla ścian?
Attachments
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG


bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Mon 23 Jul, 2012

Szczerze mówiąc to przekombinowałeś i to nieźle. Czy zaczełeś już coś budować czy są to dopiero plany? Można by to zrobić o wiele prościej.

sebach
Posts: 3
Joined: Sat 21 Jul, 2012

Post by sebach » Tue 24 Jul, 2012

No niestety mam już postawiony szkielet wszystkich ścian na podłodze.Teraz zostało przykręcić płyty i krokwie.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Tue 24 Jul, 2012

Z tego co wnioskuje z twojego rysunku możesz i powinieneś zagęścić krokwie do 70 cm , tak jak masz belki stropowe. Przekrój krokwi przy takiej długości połaci wystarczy, może być nawet 140x50. Za zbędne uważam na dachu płytę OSB i papę, lepiej zastosować membranę paroprzepuszczalną, co pozwoli ci zaoszczędzić czas i parę złotych no i odciąży znacznie konstrukcję. Taka była by moja koncepcja na dokończenie tego domku. Pozdrawiam

sebach
Posts: 3
Joined: Sat 21 Jul, 2012

Post by sebach » Tue 24 Jul, 2012

A tą membranę paroprzepuszczalną to od wewnątrz czy z zewnątrz?Dzięki za pomoc.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Wed 25 Jul, 2012

Żeby wiedzieć jak ją ułożyć, musisz przede wszystkim wiedzieć po co ją wogóle układać. Przeczytaj ten artykuł, powinien odpowiedzieć na twoje pytanie
http://www.abc-sciany.pl/pdfy/dupont-membrany.pdf



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”