Jak przytwierdzic wełnę do płyty os?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Przemek12
Posts: 9
Joined: Thu 02 Aug, 2012

Jak przytwierdzic wełnę do płyty os?

Post by Przemek12 » Thu 02 Aug, 2012

Witam
Witam wszystkich serdecznie to mój pierwszy post na forum. Chciałbym się dowiedzieć jako nie mający zbyt wiele do powiedzenia jeśli chodzi o budownictwo szkieletowe, JAK W OGÓLE PRZYTWIERDZIĆ WEŁNĘ do płyt osb. Pytam o to, ponieważ w internecie są tylko informacje, że można ocieplać wełną ale nie ma informacji jak?(na wkręty do płyty na jakiś klej ??? I jeszcze jedna prośba o przedstawienie kolejno warstw powiedzmy od wewnątrz budynku i jak powinny być do siebie zamocowane domu szkieletowego, chodzi o najbardziej standardowe rozwiązanie. Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdrawiam


kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Fri 03 Aug, 2012

Witam,
Wełnę przytwierdzasz do OSB tylko za pomocą wkrętów z talerzykami. Nie ma możliwości przyklejenia wełny do płyt ponieważ po między nimi jest wiatroizolacja. No chyba, że z niej zrezygnujesz. Ale nie polecam tego.
Są producenci którzy oferują dedykowane kołki do wełny ale najprościej i najtaniej jest kupić w markecie talerzyki i dobrać do nich odpowiedniej długości wkręty do drewna.
Co do przekroju ściany to ja stosuję (od zewnątrz):
1. tynk mineralny
2. wełna fasadowa
3. wiatroizolacja
4. płyta OSB
5. konstrukcja wypełniona izolacją
6. paroizolacja
a) ruszt 5 cm na wszelkie instalacje (możliwe wypełnienie izolacją)
b) płyta OSB
7. płyta karton-gips
Podpunkty a i b możesz pominąć i instalację poprowadzić wewnątrz ścian ale wtedy musisz zadbać o odpowiednie uszczelnienie paroizolacji.
Poproś jednak kogoś o zweryfikowanie tej podpowiedzi bo ja żyje już weekendem :grin:
Powyższy przekrój dotyczy ściany zewnętrznej w pomieszczeniach ogrzewanych.
Pozdrawiam
Marcin K.

Przemek12
Posts: 9
Joined: Thu 02 Aug, 2012

Post by Przemek12 » Tue 07 Aug, 2012

Dziękuje za odpowiedź, proszę jeszcze o info jak ma być przytwierdzona do ściany wiatroizolacja (na zszywki?)? Wełna będzie przymocowana na wkręt który przebije płytę (12mm) samym koniuszkiem, czy to wystarczy?Czy wełna, która jest najniżej, przy fundamencie nie będzie jakoś obciążona przez tę wyżej? Proszę jeszcze o info co to są stelaże do wełny czy mocuję się to na ścianie zewnętrznej (pomyślałem, że może to listwy, przytwierdzone do osb wzdłuż domu, na których ma opierać się wełna?), czy chodzi o ściany wewnętrzne (to akurat wiem ocb). Majster, który buduje mi dom twierdzi żeby nie dawać wiatroizolacji tylko od razy PRZYKLEIĆ wełnę do płyty osb, że to nie przeszkadza, że wełna będzie otynkowana,n ie będzie nić przewiewać, nie wiem co o tym myśleć proszę o pomoc....

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Wed 08 Aug, 2012

Wiatroizolację na zszywki. Później oklej miejsca połączeń. Ten stelaż to chyba listwa startowa lub listwa cokołowa (różnie to nazywają) ale nie jestem pewien.
Montuję się ją na około domu w celu wypoziomowania wełny.
Jaką grubość wełny chcesz zastosować? Pamiętaj, że główka wkręta jest głębiej osadzona w talerzyku (ok 10 mm). Do tego sam talerzyk też musi trochę wejść w wełnę. Ja przy grubości wełny 8 cm i płycie OSB 15 mm dawałem wkręty 9 cm i już wychodzą z drugiej strony.
W tym przypadku wiatroizolacja ma głównie za zadanie uchronić płyty OSB przed wilgocią pochodzącą z wełny.
Jej koszt w stosunku do całej inwestycji jest niewielki więc może warto.
Wełna na samych wkrętach i tak będzie trzymała się mocno. Na pewno z czasem jakieś naprężenia na płytę znajdującą się na samym dole się pojawią ale myślę, że będą one raczej znikome (przecież każdą płytę mocujesz w ten sam sposób).
Nie wiem czy miałeś już styczność z płytami np. Rockwoola fasrock lub frontrock max. Są one dosyć masywne i twarde.
Pozdrawiam
Marcin

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Tue 02 Oct, 2012

wiatroizolację dajesz na wierzchnią wełnę, a nie na OSB pod nią

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

Rumcais wrote:wiatroizolację dajesz na wierzchnią wełnę, a nie na OSB pod nią
a wyprawę z tynku przykleisz do wiatroizolacji? :shock:
chcę to zobaczyć, bo ja tego nie potrafię zrobić, a z chęcią bym się nauczył :lol:

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

kulmar wrote:Wiatroizolację na zszywki. Później oklej miejsca połączeń. Ten stelaż to chyba listwa startowa lub listwa cokołowa (różnie to nazywają) ale nie jestem pewien.
Montuję się ją na około domu w celu wypoziomowania wełny.
Jaką grubość wełny chcesz zastosować? Pamiętaj, że główka wkręta jest głębiej osadzona w talerzyku (ok 10 mm). Do tego sam talerzyk też musi trochę wejść w wełnę. Ja przy grubości wełny 8 cm i płycie OSB 15 mm dawałem wkręty 9 cm i już wychodzą z drugiej strony.
W tym przypadku wiatroizolacja ma głównie za zadanie uchronić płyty OSB przed wilgocią pochodzącą z wełny.
Jej koszt w stosunku do całej inwestycji jest niewielki więc może warto.
Wełna na samych wkrętach i tak będzie trzymała się mocno. Na pewno z czasem jakieś naprężenia na płytę znajdującą się na samym dole się pojawią ale myślę, że będą one raczej znikome (przecież każdą płytę mocujesz w ten sam sposób).
Nie wiem czy miałeś już styczność z płytami np. Rockwoola fasrock lub frontrock max. Są one dosyć masywne i twarde.
profil startowy poziomuje dolny pas wełny a ponadto ma za zadanie ochronić od dołu og gryzoni i innych ciekawskich jak również chroni narożnik od uszkodzeń mechanicznych.
Do wełny trzeba poszukać kapsli a nie stosować do styropianu.
http://allegro.pl/talerzyk-dociskowy-po ... 52870.html te są dobre. Do tych kapsli pasują najlepiej wkręty czarne fosfatowane o długości takiej jak grubość wełny

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

a na diabła Ci wiatroizolacja, skoro robisz tynk??
Wełnę montuje się na kołki do niej przeznaczone (mają kształt lejka, potrzebne są do nich krótkie wkręty, zdecydowanie krótsze niż grubość wełny). Takie kołki robią firmy Hilti, Fischer, Ejot i pewnie wiele innych.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

Rumcais wrote:a na diabła Ci wiatroizolacja, skoro robisz tynk??
Wełnę montuje się na kołki do niej przeznaczone (mają kształt lejka, potrzebne są do nich krótkie wkręty, zdecydowanie krótsze niż grubość wełny). Takie kołki robią firmy Hilti, Fischer, Ejot i pewnie wiele innych.
A na diabła ci montować wełnę do osb skoro nie pod tynk? Pod co innego OSB od zewnątrz jak nie pod wełnę fasadową i wyprawę z tynku?

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

Wełnę dajesz by docieplić, jesli ma ona robić jedynie jako nośnik tynku, to równie dobrze można dać styropian ryflowany. Wiatroizolację dajesz, jeśli masz fasadę wentylowaną - jakieś deski, kamień, czy inne HPL. Wiatroizolacja w środku przegrody brzmi cokolwiek heretycko.
A OSB potrzebujesz by usztywnić ściany.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

Rumcais wrote:Wełnę dajesz by docieplić, jesli ma ona robić jedynie jako nośnik tynku, to równie dobrze można dać styropian ryflowany. Wiatroizolację dajesz, jeśli masz fasadę wentylowaną - jakieś deski, kamień, czy inne HPL. Wiatroizolacja w środku przegrody brzmi cokolwiek heretycko.
A OSB potrzebujesz by usztywnić ściany.
Może i brzmi ale być powinna.
Elewacja z tynku musi być otwarta dyfuzyjnie, a to oznacza migrację wilgoci w dwie strony, przy migracji do wewnątrz ma trafić na barierę w postaci membrany. Heretycko brzmi styropian, też bez wiatroizolacji?
Temat masła maślanego. Po co stosować droższą dwukrotnie wełnę na docieplenie od zewnątrz skoro można docieplić półtwardą od środka?

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

wiatroizolacja też jest otwarta dyfuzyjnie, a wilgoć migruje w jedną stronę;)

Przy migracji od wewnątrz wilgoć ma nie trafiać na żadną przeszkodę, ma spokojnie wyparować do atmosfery, przy migracji od zewnątrz dobrze byłoby, gdyby zatrzymywała się na tynku i wg mnie jest na to spora szansa.

Wełna z reguły ma najlepszą lambdę przy gęstości ok. 50kg/m3 - i taką najlepiej izolować. Pech polega na tym, że taka nie bardzo nadaje się jako nośnik tynku - wówczas trzeba dać twardszą, albo zostać przy dobrej wełnie, na nią wiatroizolacji, a na to jakąś elewację wentylowaną.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

Rumcais wrote:wiatroizolacja też jest otwarta dyfuzyjnie, a wilgoć migruje w jedną stronę;)

Przy migracji od wewnątrz wilgoć ma nie trafiać na żadną przeszkodę, ma spokojnie wyparować do atmosfery, przy migracji od zewnątrz dobrze byłoby, gdyby zatrzymywała się na tynku i wg mnie jest na to spora szansa.

Wełna z reguły ma najlepszą lambdę przy gęstości ok. 50kg/m3 - i taką najlepiej izolować. Pech polega na tym, że taka nie bardzo nadaje się jako nośnik tynku - wówczas trzeba dać twardszą, albo zostać przy dobrej wełnie, na nią wiatroizolacji, a na to jakąś elewację wentylowaną.
ale sam przyznałeś
przy migracji od zewnątrz dobrze byłoby, gdyby zatrzymywała się na tynku i wg mnie jest na to spora szansa
a prawda jest taka, że teoria i praktyka w budownictwie żadko idą w parze i wiatroizolacja ma być dla spełnienia tego przypadku, kiedy szansa jest mniejsza i wilgoć przenika przez tynk, który ma być otwarty dyfuzyjnie, a skoro jest otwarty to z reguły w dwie strony i tylko od intensywności warunków zewnętrznych i czasu zależy kiedy ta wilgoć przez tynk przeniknie.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

hmmm... nawet jeśli, to wlizie na cm, góra 2 we wełnę i wyparuje, jak tylko słoneczko z wiaterkiem wyjdą, a do tej wiatroizolacji w życiu nie sięgną. A jeśli miałyby sięgnąć to ta wełna na zewnątrz nie ma żadnego sensu.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

Rumcais wrote:hmmm... nawet jeśli, to wlizie na cm, góra 2 we wełnę i wyparuje, jak tylko słoneczko z wiaterkiem wyjdą, a do tej wiatroizolacji w życiu nie sięgną. A jeśli miałyby sięgnąć to ta wełna na zewnątrz nie ma żadnego sensu.
są jeszcze punkty rosy i okresy suche i mokre. fizyka budowli się kłania.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

sama mądrość przez Ciebie przemawia! Cały wic zasadza się na tym, by punkt rosy w listopadzie czy marcu był gdzieś na poziomie tynku.

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Fri 05 Oct, 2012

A czy w tym przypadku (elewacja z wełny + tynk) wiatroizolacja nie ma zabezpieczać płyty OSB przed wilgocią z zewnątrz? Ja myślę, że tak i głównie po to się ją stosuję. Proszę o sprostowanie bo jeżeli jest faktycznie nie potrzebna to zawsze mamy kilka tys w kieszeni.
niedal właśnie takie talerzyki stosuję tylko w moim markecie wychodzi taniej niż na allegro :razz: Wkręty złote 90 x 6 do wełny 8 cm.
Pozdrawiam
Marcin

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Fri 05 Oct, 2012

oczywiście, że ma zabezpieczyć od wilgoci z zewnątrz. Tyle, że chyba raczej nikt, prócz WSK Niedala, jej nie stosuje. Acz chętnie wysłuchałbym głosów szerszego grona praktyków - swoją wiedzę czerpię jedynie z lektury i rozmowy z kilkoma praktykami.

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Fri 05 Oct, 2012

No ja stosuję i widziałem, że kilku użytkowników tego forum również stosuje. W większości to Tyvek HouesWrap.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Fri 05 Oct, 2012

jakiś czas temu poruszałem ten problem i dostałem informację, że chyba to nie powinno zaszkodzić (w sensie wiatroizolacja w środku przegrody), ale generalnie wbrew sztuce i nie polecane. Tynk ponoć zdecydowanie przejmuje rolę wiatroizolacji i skutecznie ją spełnia.

huhu
Posts: 3
Joined: Sun 22 Jul, 2018

Re: Jak przytwierdzic wełnę do płyty os?

Post by huhu » Mon 13 Aug, 2018

Po co sie stosuje az tak grube wkręty? 6 mm do trzymania wełny która i tak jest oparta od spodu. Taki gruby wkręt robi miazgę z cieniutkiej płyty osb 12 mm.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”