Ocieplenie wełną mineralną, do poprawy?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
amaryll
Posts: 21
Joined: Mon 20 Sep, 2010

Ocieplenie wełną mineralną, do poprawy?

Post by amaryll » Fri 03 Aug, 2012

Witam serdecznie!
Dziś przyjechałam na budowę i zobaczyłam, że część wełny mineralnej w ścianie, jest ułożona jakby z kawałków. Załączam zdjęcie. Czy tak może pozostać, czy należy to poprawić?
Będę wdzięczna za pomoc, bo nie wiem co robić.
Pozdrawiam
Attachments
DSC09824.jpg
DSC09829.jpg
DSC09831.jpg


nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Sat 04 Aug, 2012

Można z kawałków,ale niedopuszczalne są przerwy między nimi.A ja widzę pustki powietrzne ,chyba,że źle widzę.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 04 Aug, 2012

amaryll,
zobacz jak prawidłowo powinna być ułożona izolacja cieplna w ścianach.

Image

Na Twoim miejscu kazałbym wymienić całą izolację cieplną.

amaryll
Posts: 21
Joined: Mon 20 Sep, 2010

Post by amaryll » Sat 04 Aug, 2012

Dziękuję za pomoc!
Część jest ułożona prawidłowo, ale wszystkie podobne do załączonych na zdjęciu poproszę o poprawienie.

amaryll
Posts: 21
Joined: Mon 20 Sep, 2010

Post by amaryll » Sun 05 Aug, 2012

nydar1957 wrote:Można z kawałków,ale niedopuszczalne są przerwy między nimi.A ja widzę pustki powietrzne ,chyba,że źle widzę.
A jeszcze jedno pytanie. Czy ja aby dobrze rozumiem - pustkę powietrzną. Chodzi o to, że przestrzeń powinna być w pełni wypełniona wełną?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 05 Aug, 2012

Załączyłem Ci zdjęcie, jak powinna być prawidłowo ułożona izolacja cieplna.
To co widać na twoich zdjęciach - to upchanie izolacji - bez jakichkolwiek wymagań w tym zakresie. Na Twoich zdjęciach widać liczne ubytki (pustki powietrzne) w izolacji.
Tak "ułożona" izolacja cieplne będzie kosztować Cię, nie tylko wyższymi rachunkami za ogrzewanie, ale także destrukcją konstrukcji budynku.

Marlukas88
Posts: 31
Joined: Fri 14 Oct, 2011

Post by Marlukas88 » Mon 06 Aug, 2012

Dołączam się do pytania ponieważ jestem przed wkładaniem wełny do ścian. Na ściany zewnętrzne zamówiłem wełnę szklaną Schwenk o współczynniku lambda 0,34, grubości 15cm, na dach 15cm ze schwenka 0,34 i 5cm z ursy 0,35 lambda a na ściany wewnętrzne (działowe) wełna szklana Ursa 10cm o współczynniku lambda 0,39 tak samo na strop nad parterem i teraz moje pytanie. Belki na stropie są głębokie na 24cm, w projekcie mam napisane że między tymi belkami ma być izolacja o grubości co najmniej 10cm. Pytanie brzmi czy mogę tam włożyć wełnę 10cm z tej ursy 0,39?? Tylko co z resztą wypełnienia??? I czy jest konieczne zakładanie na strop na parterze folii paroizolacyjnej? Jak to wygląda w ogóle z folią? Wystarczy tylko na ściany zewnętrzne od środka i w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności typu- kuchnia czy łazienka, czy może folię dawać wszędzie? Bardzo proszę o pomoc.

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Mon 06 Aug, 2012

Innymi słowy takie ,,pustki powietrzne",miejsca bez izolacji,będą źródłem zawilgocenia a w końcu gnicia konstrukcji,z powodu wystąpienia zjawiska pkt.rosy.A wilgoć to taka zaraza,że jak by się człowiek nie starał to i tak wleźie.Stąd tak ważna jest ciągłość izolacji.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 06 Aug, 2012

Marlukas88,
w stropie międzykondygnacyjnym nie jest ważna izolacyjność cieplna wełny, a raczej jej izolacyjność akustyczna. W projekcie masz 10 cm wełny w stropie. Może być. Ale musisz pamiętać, że lepiej kiedy tę wełnę układa się w górnej części stropu, tuż pod płytą podłogi. Wówczas ogranicza się "dudnienie" podłogi. Izolacyjność akustyczną podniosą też taśmy akustyczne układane na belkach stropowych, pod płytę podłogi.
W przegrodach wewnętrznych, w tym i w stropie międzykondygnacyjnym, nie zakłada się folii paroizolacyjnej. Tak więc folię paroizolacyjną powinieneś założyć tylko i wyłącznie na przegrodach zewnętrznych.

Marlukas88
Posts: 31
Joined: Fri 14 Oct, 2011

Post by Marlukas88 » Tue 07 Aug, 2012

Panie Wojtku a jeśli ta folia np w przegrodzie wewnętrznej ale przy samym wyjściu z domu była by założona czy gdzie gdziekolwiek indziej w przegrodzie wewnętrznej spowodowało by coś niedobrego czy bez różnicy? Czyli wychodzi na to że wełnę w stropie międzykondygnacyjnym wepchać tuż pod samą płytą podłogi i potem rozłożyć jakieś żyłki czy nić która będzie trzymać tą wełnę przy samej płycie i to tyle?? Potem wystarczy zrobić tylko sufit podwieszany i to wszystko?

Marlukas88
Posts: 31
Joined: Fri 14 Oct, 2011

Post by Marlukas88 » Mon 20 Aug, 2012

Panie Wojtku uaktualniam temat. Jestem na etapie wkładania wełny w ściany zewnętrzne ( jeszcze nie wszystkie ale powoli zaczynamy), dzisiaj z ojcem zrobiliśmy prawie cały salon (prawie bo jeszcze takie małe pierdołki do uzupełnienia zostały). I tutaj moje pytanie, czy jest to prawidłowo założona wełna? Starałem się dobrze ją upychać i tak żęby nigdzie nie było żadnych szczelin powietrznych. I kolejny raz ponawiam temat elektryki. Na niektórych zdjęciach widać wystające peszle z kablami. Planujemy jeszcze tam gdzie są peszle powciskać tak wełnę aby zakryła te peszle. Czy może już to tak zostawić i założyć paroizolację.

Image Image Image Image Image Image



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”