komin systemowy a dylatacja

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
blade
Posts: 9
Joined: Thu 19 Apr, 2012

komin systemowy a dylatacja

Post by blade » Fri 10 Aug, 2012

Witam,
jestem na etapie stawiania komina systemowego w domu szkieletowym, pytanie moje jest takie: jakie odległosci zachowac od posadowienia komina od scian konstrukcyjnych, działowych. troszke czytałem tego ale nigdzie dokladnie nie jest to opisane. Mysle o zapytaniu tez kominiarza (bo pewinie bedzie odbierał komin) Coś słyszalem o odległosci 5 cm od sciany do zewn częci komina i 10 cm od strony ogniowej komina a ściany (do płyty gips karton). Czy ktoś cos moze doradzic??


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 10 Aug, 2012

Po pierwsze - powinieneś sprawdzić na stronach producenta - jakie odległości zaleca od łatwopalnych materiałów,
Po drugie - paragraf 265 pkt 4 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie brzmi - Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną - co najmniej 0,15 m.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Fri 17 Aug, 2012

A w praktyce to 10 cm maksymalnie.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”