a co dać pod płytki w łazience?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

a co dać pod płytki w łazience?

Post by Rumcais » Wed 03 Oct, 2012

na razie jest tak:
1. grunt
2. folia
3. wylewka z chudziaczka
4. styropian 12 cm
5. wylewka
6. pustka powietrzna wysokości 110cm
7. belki 60 x 200 mm między belki wełna mineralna (od spodu dam jeszcze wiatroizolację)
8. płyta OSB gr. 22 mm
zastanawiam się jak kleić płytki do tego? Dodam, że knuję elektryczną matę grzewczą pod płytki, ale tylko dla większego komfortu.
Poza łazienkami i wiatrołapem będę miał deski drewniane, ale montowane na jeszcze jedną OSB gr. 22 mm (czyli w stosunku do dzisiejszego poziomu "wyniosę się o jakieś 43 mm - 22 mm OSB + 21 mm deski).


niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Re: a co dać pod płytki w łazience?

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

Zaraz zaraz bo nie łapię. Dałeś na grunt chudziak na folii na to styropian i znowu wylewkę a potem 110cm pustki powietrznej? Co jest w tej pustce?
Jak chcesz robić podłogę na belkach i do tego elektryczną matę pod płytki to najlepiej zagruntować płytę nierozcieńczonym gruntem ceresit 94 na to takerem przybić matę grzejną (siatką przycisnąć kable i siatkę takerem przybić do osb żeby kable nie wypływały) wylać 1cm samopoziomki superelastycznej i na to kleic elastycznym klejem płytki

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

Dzięki serdeczne!
We pustce nie ma nic, prócz powietrza. Bracia za Wielką Wodą nazywają to bodaj crawl space.
Masz jakieś sugestie co do tego cm superpoziomki - w sensie co to końkretnie miałoby być?
Rozważam suchy jastrych farmacella, ale drogi, pieron, jest i ma całe 20mm grubości, a to spowoduje, że jak dam superpoziomkę, matę, klej, płytki, to wyjdę poziomem ponad podłogę w reszcie domu...

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

Ta pustka powinna być wentylowana kratkami wentylacyjnymi bodajże w stosunku 1/500 powierzchni platformy.
Jeżeli już tak zrobiłeś to po co ten styropian pod tą pustką?
Suchy jastrych fermacella to nic innego jak dwie płyty 10mm skeljone ze sobą z małym przesunieciem na zakładkę. dobre ale pod kable i na to wylewka.
System ceresita to CN94 grunt, na to CN72 wylewka i CM 17 klej. Sprawdzony system. Maty grzewcze Into.
Kładz śmiało OSB zaklej taśmą łączenia gruntuj i bedzie napewno dobrze

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

Pustka jest wentylowana.
Styropian z przyzwyczajenia - część chałupy jest podpiwniczona, więc styropian poszedł by nigdzie nie stykać się z gruntem bezpośrednio.
Jaką taśmę polecasz na łączenie OSB? I czy nie warto czegóś wywinąć na ściany, żeby nieckę szczelną zrobić?
Przy okazji - w stropie jest wełna - czy nie mądrze byłoby zrobić kratkę ściekową....?

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

te pytania wymagają indywidualnej interpretacji. :mrgreen:
Taśmę z dobrym klejem butylowym lub kauczukowym.
Czy wywijać coś? Gruntem posmarować, ten grunt jest gęsty i będzie szczelnie. U mnie zawsze wystarczyło przy montażu ścian nie porwać paroizolacji i było szczelnie. Można pod podwalinę dać piankę dylatacyjną i nic tam nie podpłynie.

Kratkę ściekową zrobisz na całej powierzchni?
Jak masz mieć powódź to i tak ci wełnę zaleje/
Trzeba pomyśleć żeby z wełny wilgoć migrowała w dół przez wiatroizolację a między wiatroizolację a belki dać siatkę rabitza dla ochrony przed gryzoniami i do podtrzymania wełny, żeby nie obwisła pod własnym ciężarem.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

sugerujesz, że np. taśma aluminiowa z butylem (taka jak do dachu) byłaby OK?
Paroizolację mam tylko na ścianach zewnętrznych, do tego aktywną (czyli taką nie do końca), więc raczej ta metoda się nie sprawdzi.
Nie bardzo załapałem tą ideę z pianką dylatacyjną - co to jest?
Knuję by może poczynić lekki spadek w kierunku owej kratki - gdyby udało się zapewnić idealnie szczelną przegrodę (ostatecznie szarpnąłbym się na jakąś Sikę), to wówczas w razie awarii woda poszłaby w kratkę....

Od spodu stropu będzie wiatroizolacja, o siatce nie myślałem - myślisz, że są u nas jakieś gryzonie, które skaczą na 110cm?;) A nawet gdyby - odbiją się od membrany i spadną na pysk. Zresztą nie widzę za bardzo miejsca, którymi miałyby wleźć do domu...

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

Taśma nie koniecznie aluminiowa, ale taka która ma dobry klej, ja stosuję z segmentu premium pro climy albo rothoblaasa.
Pianka dylatacyjna to taka jak stosuje się do wylewek z miksokreta. Kładziesz warstwę na płycie i przyciskasz ścianą (uszczelnia od przedmuchów pomiędzy podwaliną a płytą podłogi) ale doczytałem że Tobie tylko o łazienkę chodzi, więc to nie trafiona porada.
Jeżeli chodzi o szczelność wodną, to narożniki wyklej systemem folii w płynie po zagruntowaniu całości gruntem pod samopoziomkę (taśma narożnikowa i folia w płynie) Montowałem nawet odpływy liniowe całkowicie schowane w w podłodze, kwestia tylko dokładnej izolacji z folii w płynie i będzie ok.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

sugerujesz, że ta folia w płynie nada się także na gołe OSB??

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 04 Oct, 2012

Rumcais wrote:sugerujesz, że ta folia w płynie nada się także na gołe OSB??
cały system http://www.ceresit.pl/systemy/systemy-k ... lazienkowy

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 04 Oct, 2012

serdeczne dzięki!:)

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Thu 25 Oct, 2012

a jak to zrobić na ścianach? Na razie mam ściany obłożone zielonym K-G, na to chcę dać płytki - glazurnik twierdzi, że lepiej będzie dać jeszcze jedną warstwę płyty gipsowej - ma to jakieś uzasadnienie? Co myślicie?

Flayinglion
Posts: 1
Joined: Thu 30 May, 2013

Post by Flayinglion » Thu 30 May, 2013

We pustce nie ma nic, prócz powietrza. Bracia za Wielką Wodą nazywają to bodaj crawl space.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”