Rozpiętość stropu drewnianego pod poddaszem nieużytkowym

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Rozpiętość stropu drewnianego pod poddaszem nieużytkowym

Post by caro777 » Tue 04 Dec, 2012

Proszę o potwierdzenie, czy dla stropu drewnianego z poddaszem nieużytkowym o rozpiętości 6,6 m wystarczą belki drewniane o przekroju 38 x 235 w rozstawie co 600? Jeśli nie to jakie wymiary byłyby pewniejsze?
Brak podciągów. Konstrukcja dachu: krokwiowo-jętkowa. Brak ścian nośnych pod stropem i działowych nad. Pod stropem płyta g-k, nad: płyta OSB 18 mm.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 04 Dec, 2012

Według książki "Kanadyjski szkieletowy dom drewniany" Tabela 22 str. 122 - Belki stropowe - pomieszczenia mieszkalne (obciążenie użytkowe 1,9 kN/m2) - belki stropowe o wymiarach 38 x 235 mm, w rozstawie osiowym 600 mm możesz zastosować do rozpiętości 3,64 m.
Zatem w Twoim przypadku jest to całkowicie nie możliwe. Nawet jakbyś belki dał co 300 mm to i tak dopuszczalna rozpiętość wynosi 5,05.
Niestety, musisz wprowadzić jakąś podporę, np. podciąg i to prawdopodobnie stalowy. Ale na ten temat musi wypowiedzieć się projektant-konstruktor.

caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Post by caro777 » Tue 04 Dec, 2012

Pisałem o stropie pod pomieszczeniem niemieszkalnym (nieużytkowym). Obciążenie: 0,5 kN/m2. Pomieszczenie nad stropem nigdy nie będzie adoptowane pod użytkowe.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 04 Dec, 2012

Przepraszam, nie zwróciłem uwagi.
Jeżeli nie będzie użytkowe (tylko po co ta płyta OSB grub. 18 mm) to sytuacja j/w wygląda następująco: poddasze niedostępne schodami (obciążenie użytkowe 0,5 kN/m2) - przy zastosowaniu belek stropowych 38 x 235 cm i rozstawie osiowym 600 mm - dozwolona rozpiętość - 6,26 m.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Tue 04 Dec, 2012

Tutaj (w dziale download) znajdziesz kalkulator nośności EC5, który pozwoli Ci ocenić czy taki przekrój przy proponowanej rozpiętości wytrzyma.
Wprowadź obciążenie:
- dla wytrzymałości q = (1,35*0,40+ 1,5*0,50)*0,6 = 0,77 kN/m (obc. stałe przyjąłem jak dla stropu z pełnym ociepleniem wełną mineralną)
- dla ugięcia q = 0,55 kN/m (przybliżenie)
Obliczenia wykonywane są przy założeniu braku zabezpieczenia prze zwichrzeniem belki ( więc zastanowiłbym się przed usuwaniem płyty stężającej, szczególnie, że jętka może być dodatkowo ściskana więc ... 4D, lecz zgoda - do stężenia nie wolno stosować płyty OSB - po "zimnej" stronie - gnije).
Posłuchaj rady Wojciech Nitka - TYLKO PROJEKTANT KONSTRUKTOR.

ps. ugięcie dla belki stropowej pod wykończenie tynkiem mniejsze od l/300 (l - rozpiętość)

caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Post by caro777 » Wed 05 Dec, 2012

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Wiem, że bez projektanta konstruktora się nie obędzie. Zanim jednak się do niego udam chciałbym nabyć ogólnej wiedzy i przybliżonych wielkości gabarytowych konstrukcji. Czytałem na forum o projektach niedużych domów parterowych o słupkach 60x140 w rozstawie co 400 mm. i taki projekt też przeszedł przez ręce konstruktora, więc lepiej samemu też coś wiedzieć.
Kalkulator podaje wartości dla mojego przypadku niemal identyczne jak książka Pana Wojciecha.
Aby mój przekrój wytrzymał musiałbym dać belki co min. 50 cm.
Nasunęło mi się natomiast pytanie jakie przyjąć obciążenia stropu. Wszystkie obliczenia wykonuje się dla belki obciążanej równomiernie na całej długości. Poszycie stropu z OSB (dobrze wiedzieć, że się nie nadaje) dałem po to aby go usztywnić, a także móc swobodnie przejść się środkiem stropu od święta do święta i trzymać tam lekkie graty i rozprowadzić wentylację mechaniczną. Trudno jest porównać jak takie punktowe obciążenia mają się do obciążenia równomiernie rozłożonego, ale prawdopodobnie przyjmuje się jakieś stałe obciążenie dla tego rodzaju „użytkowania” stropu. Może ktoś byłby tak dobry i podpowiedział coś więcej 
W międzyczasie nasunęła mi się myśl czy do takiego „użytkowania” stropu nie taniej będzie wykonać dach z jakiegoś prostego wiązara kratownicowego, który wzmocni strop od góry, ale to już inny temat.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Wed 05 Dec, 2012

caro777 piszesz jakąś pracę semestralną ?
Taki żart, żeby nie sprawiać wrażenia, że koresponduję sam ze sobą :oops:, ale sprawa bardzo poważna.
Normy "obciążeniowe" ( używam liczby mnogiej bo, stosowane są eurokody i "stare" PN'y) nakazują zawsze sprawdzenie dwóch sytuacji dla obciążenia użytkowego: równomiernie rozłożonego i siły skupionej. Do wymiarowania przyjmuje się wariant bardziej niekorzystny.
Szczegóły w normach.

magnus
Posts: 1
Joined: Sun 15 Jul, 2018

Re: Rozpiętość stropu drewnianego pod poddaszem nieużytkowym

Post by magnus » Sun 15 Jul, 2018

Mam pytanie na ten sam temat. Buduję garaż drewniany o konstrukcji szkieletowej i mam dylemat odnośnie belek stropowych. Rozpiętość 5,5 m (licząc od krawędzi zewnętrznych; konstrukcja parteru na słupkach 45 x 145 mm), strop na belkach bez podpór dodatkowych, poddasze nieużytkowe. Czy wystarczą belki 45 x 220 mm w rozstawie co 500 mm? Kolejny przekrój to będzie 45 x 295 mm, ale nie wiem czy to nie przesada. Będę wdzięczny za podpowiedź.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”