wykończenie poddasza

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

wykończenie poddasza

Post by marcinem » Thu 13 Dec, 2012

samodzielnie wykończam poddasze użytkowe. pomysł był taki: ściany pionowe - płyta gk, skosy i sufit - deska boazeryjna. płyty przykręciłem i zastanawiam się nad skosami i sufitem. na forum internetowym (innym) wyczytałem, że przy zastosowaniu paroizolacji aluminiowej i boazerii drewnianej wymagana jest między nimi dylatacja. jak rozumiem chodzi tu bardziej o skuteczne odbijanie ciepła do wnętrza (zredukowanie przewodzenia) , niż wentylowanie - bo czytam ze na folii nie ma prawa się nic skraplać.ale w takim razie dlaczego w instrukcji wykonywania boazerii wyraznie widać przerwy między kantówkami wykonanymi w celu wentylacji? jaka jest prawda?
a jeśli wentylacja nie jest tu istotna to czy można pustą przestrzeń pomiędzy folią a deskami czymś wypełnić dodatkowo zwiększając warstwę ilozacyjną. czy jest sens stosować w takim celu płytę gk? czy jest sens stosować cokolwiek?


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: wykończenie poddasza

Post by toja » Thu 13 Dec, 2012

marcinem wrote: ... czy można pustą przestrzeń pomiędzy folią a deskami czymś wypełnić dodatkowo zwiększając warstwę ilozacyjną. ...
Odniosę się tylko do tego fragmentu, nie wypełniaj tej przestrzeni - spowodujesz obniżenie temperatury na powierzchni folii, a co za tym idzie wkroplenie pary wodnej (prawie na 100%).

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Thu 13 Dec, 2012

dzięki za odpowiedź...
czy to dotyczy również mocowania płyty gk bezpośrednio na aluminiowej paroizolacji czy jedynie drewna?

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Re: wykończenie poddasza

Post by JaKuBa » Thu 13 Dec, 2012

toja wrote: nie wypełniaj tej przestrzeni - spowodujesz obniżenie temperatury na powierzchni folii, a co za tym idzie wkroplenie pary wodnej (prawie na 100%).
to jak to sie ma do lansowanego przez prowadzacego forum ukladu warstw: od zewnatrz - okladzina elewacyjna = wiatroizolacja = plyta osb = szkielet z welna = paroizolacja = ruszt z welna = plyta gipsowa?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 13 Dec, 2012

@marcinem
Tej przestrzeni między folią, a boazerią nie wypełniałbym żadnym materiałem
@JaKuBa
Nie neguję rozwiązania, które opisujesz. Odpowiednia manipulacja grubościami izolacji, przyjęcie odpowiednio wysokiej paroizolacyjności dla płyty GK pozwalają, obliczeniowo, przyjąć takie rozwiązanie.
Ja jednak radzę paroizolację zastosować po stronie cieplejszej.

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Fri 14 Dec, 2012

@toja, jeszcze dwa pytania:
1) czy w związku z tym, ze paroizolacja jest aluminiowa to nie należy bezpośrednio mocować na niej jakichkolwiek materiałów, w tym płyty gk?
2) czy przy standardowo zalecanej konstrukcji sciany na folii paroizolacyjnej ma szansę się coś wykroplić, powiedzmy w przypadku solidnych mrozów, czy też nie? bo jeśli tak, to jest to zagrożenie i dla dodatkowej warstwy danej od wewnątrz jak i innych elementów budynku.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 14 Dec, 2012

ad1. w pierwszym poście napisałeś,że wyczytałeś gdzieś o koniecznej dylatacji, ja się do tech przychylam, lecz przyznam się, że nie jestem ekspertem od folii paroizolacyjnej aluminiowej w aspekcie jej właściwości obijania promieniowania cieplnego i zaleceń konstrukcyjnych w tym względzie - może ktoś inny się zgłosi ?
ad2. Zdecydowanie tak tj. w ekstremalnych warunkach może się coś skroplić. Ważne, żeby umożliwić później przeschnięcie.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 14 Dec, 2012

toja wrote:Odpowiednia manipulacja grubościami izolacji, przyjęcie odpowiednio wysokiej paroizolacyjności dla płyty GK pozwalają, obliczeniowo, przyjąć takie rozwiązanie. Ja jednak radzę paroizolację zastosować po stronie cieplejszej.
Folię paroizolacyjną można montować pomiędzy dwiema warstwami izolacji cieplnej, o ile wewnętrzna warstwa izolacji będzie cieńsza niż połowa grubości izolacji zewnętrznej. I ta dla przykładu, dla ściany zewnętrznej, z izolacją cieplną grubości 15 cm, można spokojnie dołożyć od wewnątrz 5 cm, ale już nie można dać 10 cm.

Stosowanie rusztu na folii paroizolacyjnej umożliwia rozprowadzenie np. instalacji elektrycznej bez uszkadzania powłoki paroizolacyjnej. Również gniazdka i kontakty nie dziurawią folii, gdyż osadzane są poza nią.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 14 Dec, 2012

Użyłem niefortunnie słowo "manipulacja", powinno być coś w rodzaju "dobór" :oops: .

lukaszf
Posts: 2
Joined: Tue 18 Dec, 2012

Re: wykończenie poddasza

Post by lukaszf » Tue 18 Dec, 2012

JaKuBa wrote:to jak to sie ma do lansowanego przez prowadzacego forum ukladu warstw: od zewnatrz - okladzina elewacyjna = wiatroizolacja = plyta osb = szkielet z welna = paroizolacja = ruszt z welna = plyta gipsowa?
Podczepię się do tematu:
jak się ma w.w. układ warstw w ścianie do przekroju skosów na poddaszu? Mianowicie większość producentów wełny zwraca uwagę na konieczność zachowania szczeliny wentylacyjnej między wełną w krokwiach a deskowaniem? Natomiast w systemie szkieletowym wszystko mocuje się "na głucho" bez żadnych szczelin (chodzi mi o dachy jak i ściany). Dlaczego środowiska związane z budownictwem murowanym twierdzą, że musi być cyrkulacja powietrza, a branża szkieletowa nie widzi takiej potrzeby?
Attachments
przekroje.png
propozycja jednej z firm "wełniarskich"

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 18 Dec, 2012

Chyba nie do końca zapoznałeś się ze stroną www.budujzdrewna.pl nie mówiąc już o tym Forum. Jak się bliżej zapoznasz to się przekonasz że się mylisz.
Tak, w ścianach nie stosuje się szczeliny wentylacyjnej, natomiast w połaciach dachu, pokrytych deskowaniem czy też płytami, szczelina wentylacyjna, pomiędzy izolacją cieplną a poszyciem jest obowiązkowa - wlot pod okapem, wylot w kalenicy. Oczywiście mogą być i inne rozwiązania.
A tak przy okazji - gdzie wyczytałeś ze w technologii szkieletowej nie stosuje się wentylacji połaci dachowych j/w?

lukaszf
Posts: 2
Joined: Tue 18 Dec, 2012

Post by lukaszf » Tue 18 Dec, 2012

Więc dlaczego tego typu szczelin nie stosuje się w ścianach, przecież układ warstw jest zbliżony?
Rzeczywiście nigdzie nie znalazłem stwierdzenia "że się nie stosuje". Bardziej zależało mi na pokazaniu różnic w radzeniu sobie z odprowadzaniem wilgoci ze ścian i z dachów.

marcinem
Posts: 44
Joined: Thu 19 Aug, 2010

Post by marcinem » Thu 03 Jan, 2013

Wracam do zagadnienia, które stoi przede mną. Jak powiedziano wyżej, pod boazerią sufitowo-skosową musi pojawić się dylatacja. Czy są jakieś wytyczne, które mówią jakiej wielkości łat i w jakich odstępach muszę użyć, żeby móc zamocować w pewny sposób boazerię o grubościach 12-16 mm?
Sufit jest dość niski, więc skłaniałem się do kantówki 2 na 4 cm (2 cm szczeliny wentylacyjnej) ... wytrzyma? jakie odstępy zastosować?
Pomóżcie, bo brak mi doświadczenia z tą materią...



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”