Konstrukcja kominka z płyt Superisol

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Marlukas88
Posts: 31
Joined: Fri 14 Oct, 2011

Konstrukcja kominka z płyt Superisol

Post by Marlukas88 » Wed 06 Feb, 2013

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakie są wasze opinie na temat płyt izolacyjnych Superisol firmy Varmsen? Zastanawiam się czy zamiast płyt gk i wełny mineralnej nie zastosować właśnie tych płyt. Przeczytałem wiele artykułów na internecie na temat tych płyt i zastosowania ich przy budowie kominków. Podobno to bardzo dobry materiał izolacyjny, odporny na wysokie temperatury, niepylący itp. Wszystko fajnie tylko nigdzie nie udało mi się znaleźć nic na temat budowy takiego kominka w domu szkieletowym. Czy ktoś już się spotkał z budową takiego kominka w tym systemie w domu szkieletowym? Jeśli tak prosiłbym o jakieś porady. Czy płyty o grubości 30mm wystarczą? Tutaj na moim zdjęciu link do zdjęcia widać miejsce zabudowy kominka. Sam komin jest obmurowany jeszcze cegłą. Komin jest systemowy firmy Leier. Każda z ścian bocznych wokół obmurówki z cegły ma już przykręcone płyty gk ognioodporne. Czy można bezpośrednio do tych płyt przykręcić wkrętami fosfatowanymi te płyty superisol? Oczywiście łączenia płyt trzeba najpierw zagruntować gruntem firmy Varmsen a potem nanieść klej także przeznaczony konkretnie do tych płyt. Ps. Kominek raczej będzie pełnił funkcję ozdobną (używany sporadycznie). Wkład kominkowy to wkład firmy Nordflam Alba 14kW.


kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Wed 06 Feb, 2013

Witaj,
Ja również będę wykonywał obudowę kominka z tych płyt. Z tego co czytałem do płyta GK + wełna jest uznawana za przestarzałą technologię. Według mnie płyty te są łatwiejsze w montażu no i nie potrzebują stelaża.
Nie możesz zamontować obudowy kominka do ściany palnej nawet jak by ona była pokryta podwójną warstwą żaroodpornej płyty GK. Musisz zastosować przestrzeń wentylacyjną.
Poza tym wszystko masz opisane w tym artykule: http://www.szkielet.com.pl/ciekawe_arty ... -domu&id=6
Pozdrawiam
Marcin

Marlukas88
Posts: 31
Joined: Fri 14 Oct, 2011

Post by Marlukas88 » Wed 06 Feb, 2013

Image
Chodziło mi żeby zrobić szkielet (obudowę) kominka w ten sposób jak na rysunku. Po wykonaniu obudowy wyglądało by to mniej więcej tak jak TU. Na czerwono zaznaczyłem obudowę z płyt superisol. Zakolorowane miejsce na czerwono to oczywiście komora dekompresyjna a czarny kwadracik to kominek. I właśnie się zastanawiam czy mogę to w ten sposób zrobić tzn. czy te płyty superisol mogę przykręcić na ścianę ( część będzie zachodzić na te cegły a część troszkę na płyty gk ognioodporne). Oczywiście między wkładem a obudową z płyt superisol należy zachować te 5 cm odległości.

Marlukas88
Posts: 31
Joined: Fri 14 Oct, 2011

Post by Marlukas88 » Fri 08 Feb, 2013

Rozmawiałem dzisiaj z osobą z firmy varmsen powiedział żeby za kominkiem zastosować dwa razy płytę 40mm do bezpieczeństwa. Mówił także coś o zachowaniu 1cm przestrzeni wentylacyjnej między tymi płytami oraz żeby pamiętać aby żadne metalowe wkręty nie wystawy wewnątrz obudowy kominka. Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tą 1cm przestrzenią wentylacyjną?


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”