Dylatacja między stropem drewnianym a ścianą

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Dylatacja między stropem drewnianym a ścianą

Post by caro777 » Tue 26 Mar, 2013

Pytanie dotyczy konstrukcji szkieletowej ścian i stropu drewnianego nad pustką podpodłogową z wykonanym fundamentem z bloczka 24 cm szerokości.
We wszystkich opracowaniach jakie widziałem ściany stawia się na wykonanym stropie z legarów z wykonanym poszyciem tegoż stropu.
Czy dopuszczalne jest postawienie konstrukcji ścian na podwalinie przykręconej do ściany fundamentowej a następnie wykonanie stropu z dylatacją od ściany? Czy są jakieś przeciwskazania?
Takie rozwiązanie pozwoliłoby mi lepiej zoptymalizować rozkroje słupów i zaoszczędzić materiału na konstrukcji i poszyciu stropu. Przy wysunięciu ścian zewnętrznych o 3-4 cm na zew. fundamentu miałbym jeszcze 13-14 cm na podparcie stropu na fundamencie. Dylatacja wydaje się konieczna ze względu na "pracę" belek stropowych i poszycia.
Albo inaczej...
Podobnie jak w konstrukcji balonowej strop poddasza - wykonać strop parteru, tzn. podwalina do fundamentu, na to ściana i na podwalinie oparte belki stropowe.


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 26 Mar, 2013

1. Strop w konstrukcji balonowej można zrobić na dwa sposoby, zdaje się że Ty znasz/widziałeś tylko jeden i tą miarą mierzysz konstrukcje balonowe.
2. Niestety, większość stropów w konstrukcjach balonowych jakie widzę w PL jest nieprawidłowo wykonana. Najczęściej brakuje podpór na obrysie podłogi oraz zastawek ogniowych. W świetle tylko tego, nie wiem czy o jakiejkolwiek oszczędności materiału można mówić. Co więcej , belki stropowe muszą być zabezpieczone przed przekręcaniem się. W konstrukcji balonowej (wersji takiej jaką opisujesz) belki stropowe musiałyby mieć dokładnie taki sam rozstaw co słupki ścian...
3. Idąc powyższym tropem dalej, jak będzie wyglądało wykonanie nadproży wg Twojego pomysłu? Czy przewidziałeś wszystkie konsekwencje aż do samego dołu (podwalina i wpływ na układ belek stropowych)?
Dlaczego starasz się na siłę modyfikować dobrą i sprawdzoną technologię? Dotychczasowe rozwiązania są sprawdzone i skuteczne, wykorzystaj ich zalety a nie stwarzaj nowe.
Swoja drogą: Czy Twoja ściana fundamentowa jest wykonana z samych bloczków czy zazbrojona?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Post by caro777 » Tue 02 Apr, 2013

Dziękuję za odpowiedź, chociaż nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy.
Pytanie nie dotyczyło żadnej z konstrukcji balonowych.
Generalnie jestem na etapie wykonywania projektu wykonawczego domku całorocznego.
Chyba najprościej pisząc to chcę na zazbrojonym fundamencie z bloczka 24 cm postawić obok siebie drewniany strop i ściany. Rozmawiałem z konstruktorem i ten nie miał nic przeciwko, chociaż on sam nie ma większego doświadczenia w projektowaniu konstrukcji szkieletowych.
Ja również nie znajduję przeciwskazań, poza tym taka konstrukcja umożliwi łatwiejszą wymianę stropu jeśli ten zgnije.
Zastanawiam się, czy pomiędzy stropem a ścianą powinna być jakaś dylatacja, czy też lepiej na sztywno połączyć ściany ze stropem?

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Wed 03 Apr, 2013

czy możesz wstawić jakiś szkic?
(z tego co rozumiem, chcesz mieć spód stropu na równi ze spodem podwaliny ściany. Oba na tym samym 24cm szerokim bloczku? )

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 03 Apr, 2013

caro777 wrote: chcę na zazbrojonym fundamencie z bloczka 24 cm postawić obok siebie drewniany strop i ściany. Rozmawiałem z konstruktorem i ten nie miał nic przeciwko, chociaż on sam nie ma większego doświadczenia w projektowaniu konstrukcji szkieletowych.
Po pierwsze - po co kombinujesz? A jeżeli zakładasz, że strop będzie do wymiany, to znaczy że z góry zakładasz że będzie źle zaprojektowany i źle wykonany. Pierwsze możliwe, bo jak piszesz zatrudniłeś projektanta bez doświadczenia.
Po drugie - to co chcesz jest możliwe do wykonania, ale nakłada dodatkowy zakres robót.
Po trzecie - są sprawdzone rozwiązania ... i tych się trzymaj.

caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Post by caro777 » Wed 03 Apr, 2013

z tego co rozumiem, chcesz mieć spód stropu na równi ze spodem podwaliny ściany. Oba na tym samym 24cm szerokim bloczku?
Dobrze rozumiesz.
Wszystko kiedyś niszczeje, nawet dobrze zrobione i zaprojektowane a przeważnie zaczyna się od jakiegoś elementu (nieważne czy po 100 czy 200 latach). Jeśli ja miałbym obstawiać co w moim przypadku pierwsze ulegnie zniszczeniu to stawiałbym na strop. Niestety dzisiaj często tak się projektuje, że psuje się jakaś drobnostka i nie da się jej wymienić tylko trzeba kupić nową "zabawkę". Niestety to wszystko jest dobre tylko dla sprzedającego.
Każdemu trzeba dać szansę na zdobycie doświadczenia :)
Dodatkowy nakład pracy wydaje mi się niewielki a zyski na materiale opłacalne, chociaż objętościowo nie wychodzi to dużo mniej drewna, to lepiej rozkładają mi się rozkroje desek i nie muszę dawać deski podłogowej pod konstrukcją ścian, z której chcę zrobić poszycie podłogi.
Dziękuję za potwierdzenie prawidłowości wykonania takiej konstrukcji.
Chociaż nikt nie odpowiedział mi na pytanie, czy lepiej zostawić strop oddzielony od ścian, czy go związać na sztywno to intuicja podpowiada mi, że na sztywno.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 03 Apr, 2013

caro777 wrote:Chociaż nikt nie odpowiedział mi na pytanie, czy lepiej zostawić strop oddzielony od ścian, czy go związać na sztywno to intuicja podpowiada mi, że na sztywno.
Zdecydowanie - NIE na sztywno, chyba że odizolujesz konstrukcję ściany od konstrukcji stropu.

caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Post by caro777 » Wed 03 Apr, 2013

Dlaczego nie na sztywno? Jaką izolację ma Pan na myśli?
Jeśli chodzi o izolację cieplną to wełna mineralna będzie i miedzy legarami podłogi i między słupami ściany więc żaden mostek termiczny się nie stworzy.
Zastanawiałem się jedynie czy rozszerzalność liniowa drewna w kierunku podłużnym nie spowoduje tego, że legary wypchną ścianę na zewnątrz przy zmianie długości spowodowanej temperaturą i wilgotnością.
Chociaż tradycyjnie mocując słupy do stropu również przybija się je na sztywno do poszycia i nic się nie dzieje.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”