Podwalina w otworze drzwiowym

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
ert
Posts: 19
Joined: Sun 22 Apr, 2012
Location: PodWrocław

Podwalina w otworze drzwiowym

Post by ert » Tue 02 Apr, 2013

Czy w ścianie zewnętrznej w drzwiach wycinamy podwalinę?
eRT


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Tue 02 Apr, 2013

Ale pytanie!
W większości przypadków, z jakimi miałem do czynienia można wycinać podwalinę w otworach drzwiowych. Ale takie było założenie projektowe.
Zapytaj konstruktora Twojego domu.

ert
Posts: 19
Joined: Sun 22 Apr, 2012
Location: PodWrocław

Post by ert » Wed 03 Apr, 2013

Dzięki, zapytam konstruktora :)
eRT

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 07 Apr, 2013

Tak, podwalinę sie wycina. Konstruktor nie ma nic do tego bo to nie jest kwestia konstrukcyjna ale użytkowa. Chyba nie chcesz aby do domu wchodziło się tak jakby pokonywało jakąś przeszkodę?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

ert
Posts: 19
Joined: Sun 22 Apr, 2012
Location: PodWrocław

Post by ert » Sun 07 Apr, 2013

Oczywiście nie chcę :)
eRT

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 11 Apr, 2013

A ja trzymam w ręku projekt domu w konstrukcji szkieletu drewnianego i na rysunkach jest uwaga: "Zachoweać ciągłość podwaliny na całej długości ściany. Nie wycinać w otworach drzwiowych !"

aleks44
Posts: 25
Joined: Thu 17 May, 2007
Location: Beskid Niski

Post by aleks44 » Fri 12 Apr, 2013

Ja mam nie wycinaną ( podwalina 140 mm.).Od strony mieszkalnej, wewnątrz bedzie stopien.Natomiast w wiatrolapie podloga jest na wyskosci progu.Juz sie do tego przyzwyczailem :mrgreen:
pozdr.
aleks44

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 21 Apr, 2013

toja wrote:A ja trzymam w ręku projekt domu w konstrukcji szkieletu drewnianego i na rysunkach jest uwaga: "Zachoweać ciągłość podwaliny na całej długości ściany. Nie wycinać w otworach drzwiowych !"
Świetnie! Ale to nadal nie jest kwestia konstrukcyjna, co najwyżej użytkowa.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 22 Apr, 2013

I jak tu nie przyznać racji?
To jest oczywiste, że domu, który się rozwalił, nie można użytkować !

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 22 Apr, 2013

obawiam się, że masz pewne problemy ze zrozumieniem prostych pojęć, odsyłam więc do podstaw, także tych jak należy mocować podwalinę. Być może unikniemy wtedy takich komentarzy.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 22 Apr, 2013

Swoje obawy i fobie zachowaj dla siebie i swojego psychoanalityka. Trzymaj się meritum, bez wycieczek osobistych.
A komentować będę co chcę i jak chcę w ramach obowiązującej kultury. Co i Tobie radzę.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 23 Apr, 2013

Zdaje się, że oprócz problemów wspomnianych wcześniej masz także emocjonalne. Zostawiam Cię więc z nimi samego. Pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

ert
Posts: 19
Joined: Sun 22 Apr, 2012
Location: PodWrocław

Post by ert » Wed 01 May, 2013

Panowie, mam pytanie odnośnie poziomowania podwaliny. Dom budowany będzie na płycie fundamentowej. Płyta została wylana jednak nie była zacierana i różnice w poziomie wynoszą od 0 do 10 mm w najwyższym punkcie. Jak najlepiej wypoziomować podwalinę? Podwalina będzie podwójna.
Będę wdzięczny za informacje.
eRT

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Sun 12 May, 2013

@ Greg,
Wycinanie podwaliny bez uzgodnienia z konstruktorem trąci dzikim zachodem.
ert wrote:Panowie, mam pytanie odnośnie poziomowania podwaliny. Dom budowany będzie na płycie fundamentowej. Płyta została wylana jednak nie była zacierana i różnice w poziomie wynoszą od 0 do 10 mm w najwyższym punkcie. Jak najlepiej wypoziomować podwalinę? Podwalina będzie podwójna.
Lokalnie ułożenie klinów/podkładek celem wypoziomowania, a następnie uzupełnienie prześwitów zaprawą.
W UK mają do tego celu specjalne, platikowe podkładki: http://www.multifixings.co.uk/plastic-frame-packers.htm
Z tego co się orientuję, u nas używa się drewnianych klinów umiejscawianych przy kotwach.

ert
Posts: 19
Joined: Sun 22 Apr, 2012
Location: PodWrocław

Post by ert » Sun 12 May, 2013

Jednak zdecydowałem się wyrównać powierzchnie pod podwalinę przez szlifowanie. Nierówności tylko na jednym odcinku przekraczały 5mm. Jak przestanie padać to skończę w dwa może trzy popołudnia.
Bardziej nurtuje mnie temat impregnacji. Podwalina przyjechała nie zaimpregnowana. Wysuszona komorowo i czterostronnie przestrugana. Jakim środkiem mogę ją zabezpieczyć przeciwko korozji biologicznej?
eRT

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Sun 12 May, 2013

Jak jej nie zabezpieczysz to nic się nie stanie, pod warunkiem ze izolacja pozioma się pojawi pomiędzy nią a płyta betonową.

ert
Posts: 19
Joined: Sun 22 Apr, 2012
Location: PodWrocław

Post by ert » Sun 12 May, 2013

Pojawi się na pewno. W tym celu lepiej zastosować papę podkładową czy lepiej termozgrzewalną? czy może jakiś inny materiał?
eRT

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Mon 20 May, 2013

Są specjalistyczne izolację do podwalin ale niestety zdobycie ich na polskim rynku jest niemalże niemożliwe. Ale warstwa grubszej papy w zupełności wystarczy-moim zdaniem zgrzewalna podkładowa da radę :wink:
Jakbyś chciał się do tego bardziej przyłożyć to napisz do mnie na priv to coś ci jeszcze mogę podpowiedzieć.
bartb@buziaczek.pl
pozdrawiam



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”