Wilgoć między paroizolacją a wełną/sufit

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Przemek12
Posts: 9
Joined: Thu 02 Aug, 2012

Wilgoć między paroizolacją a wełną/sufit

Post by Przemek12 » Tue 23 Apr, 2013

Witam
W trakcie przykręcania płyty g-k to stelażu (sufit między 1 piętrem a poddaszem - pełne deskowanie) zauważyłem, że między folią (przyklejona to stelażu) a wełną ("leży" na folii) zebrała się wilgoć! Sufit na piętrze nie jest jeszcze do końca zakryty płytami g-k zostały skrawki do przykręcenia... Wcześniej na piętrze oraz poddaszu odczuwało się zaduch (pierwsze słońce wiosenne) - pomyślałem ze nie ma wentylacji na poddaszu i stąd wilgoć (dom się spocił:)). Kilka godzin po otworzeniu okna dachowego (wyłazu na dach) oraz okien na dole (parter) wilgoć zniknęła - jest sucho!!
Moje pytanie brzmi czy przyczyną powstałej wilgoci było brak wentylacji na poddaszu????? Czy jeżeli zapewnię odpowiednie wietrzenie (otwory na poddaszu) problem się nie powtórzy? Strasznie mnie ta sytuacja zdołowała gdyż wszystko robię sam z ojcem i zostało włożonej mnóstwo pracy w wykonanie sufitów na piętrze, odkręcanie płyt i ew poprawki (jeżeli są wymagane) kosztowały by mnóstwo pracy.
Kolejny problem jest taki ze pozostawiliśmy chyba za małe zakładki w niektórych miejscach i będzie problem ze szczelnym połączeniem folii, w niektórych miejscach może być niemożliwym jej sklejenie. Czy z tego powodu może "coś się dziać"??? Ściany zakrywamy już z zakładkami, ale np przestrzeń nad stelażem sufitowym na parterze a krokwiami nie sposób szczelnie zakryć folią (a może nie trzeba jej tam umieszczać?)!! Żeby to zrobić trzeba by kłaść folię już na etapie kładzenia podłogi z płyty osb na piętrze.... ale jakoś się ją tam wciśnie tak jak poinformowali mnie konsultanci cc biura projektowego :shock:

Ostatnia sprawa-wiatroizolacja... otóż po długich namysłach, wysłuchanych, przeczytanych opiniach nie zastosowałem jej - a przekrój mojej ściany wygląda tak od zewnątrz - 10 cm styropianu przyklejonego do płyty osb 1,2 cm, ale uwaga z zachowaną malutką szczeliną (nie bezpośrednio do osb), którą wytworzyła grubiej nakładana pianka (nakładana wzdłuż styropianu) służąca do przyklejenia styropianu do osb (ruch powietrza na całej powierzchni ściany - czy to dobre rozwiązanie? :shock: ) dalej wełna 15 cm, folia paroizolacyjna i płyta gk na stelażu poziomym...

Bardzo proszę o odpowiedzi chociaż na jedno zagadnienie z wyżej opisanych. Proszę również o opinię w sprawie wiatroizolacji, oraz czy to poważny błąd jeżeli folia nie wychodzi z sufitu na ścianę pionową w miejscu łączenia płyt g-k sufitowej właśnie i ściennej.
Pozdrawiam serdecznie


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: Wilgoć między paroizolacją a wełną/sufit

Post by Greg Olchawski » Wed 24 Apr, 2013

Przemek12 wrote:Ostatnia sprawa-wiatroizolacja... otóż po długich namysłach, wysłuchanych, przeczytanych opiniach nie zastosowałem jej
Przemek,
fajnie że opisałeś szczerze jak się mają sprawy, pozwól że dosadnie odpowiem:

Rocznie poświęcamy tu wiele godzin naszego prywatnego czasu na darmowe porady. Twój przykład pokazuje, że i tak każdy robi po swojemu (wiadomo, jest mądrzejszy, ale nie wnikam), ale to co najbardziej dziwi to kiedy po fakcie powraca się tutaj i zadaje pytanie czy dobrze czy źle, co teraz zrobić.
Zdecydowałeś się zrezygnować z wiatroizolacji, po co TERAZ pytasz o opinię? Jesteś gotowy zrywać docieplenie? .... odpowiedź znamy obaj, więc bez obrazy ale po prostu zawracasz gitarę. Na temat wentylacji, ukłądania folii także już wszystko zostało powiedziane na forum.
Nie jest przyjemnie czytać o Twoich kłopotach ale, podobnie jak wielu innych, nie szanujesz Naszego czasu. Nie ma sensu odpowiadać konkretnie na Twoje pytania bo już wszystko zostało wcześniej opisane, a Ty zrobiłeś i tak po swojemu.
No chyba że szukasz kompana który tylko potwierdzi słuszność Twojej "poezji" , a to już co innego. Ja nim nie będę ale pewnie ktoś taki się znajdzie :lol:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Przemek12
Posts: 9
Joined: Thu 02 Aug, 2012

Post by Przemek12 » Wed 24 Apr, 2013

Powraca się bo w głowach laików jest wielki mętlik po odczytaniu 10 różnych opinii 10 ekspertów- człowiek w końcu nie wie jak co i gdzie, robi po swojemu i po skończeniu szuka potwierdzenia słuszności wykonania swoich prac, chce wiedzieć czy może spać spokojnie czy szykować się na remonty za 5 lat...nieważne
Repetitio est mater studiorum- więc powtarzanie nie pójdzie na marne:)

Przeczytałem w jednym temacie na forum, że "nie uznaje" Pan styropianu do ocieplania domów szkieletowych czy dlatego nie potwierdzi Pan słuszności mojej poezji? Wyczytałem również, ze szczelina między styropianem a osb jest ok tylko termoizolacja budynku może się zmniejszyć czy tak?Jak Pan widzi poprawiłem się przeglądałem trochę forum, wszystko przez brak czasu, człowiek chciałby szybką i konkretną opinię, a zagłębianie się w odmętach tematów forumowych jest czasochłonne...(wiem regulamin forum itp)

Powtarzających się tematów się nie uniknie, ponieważ każdy widzi w swoim problemie coś innego, jakieś nawet lekko różniące się szczegóły od opisanych w innych tematach, które spowodują wątpliwości i założenie nowego tematu aby być pewnym, a dla znawcy będzie to kolejny taki sam temat... jak z dziećmi które wołają " a ja, a ja, a ja dobrze zrobiłem???" :)

Mimo wszystko oczywiście ma Pan rację zapewne , że to już wszystko było...złej woli nie miałem, mogłem poszukać, nie chciałem zawracać gitary, mądry po szkodzie jestem...

Pozdrawiam serdecznie

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 24 Apr, 2013

Przemek12 wrote:Powraca się bo w głowach laików jest wielki mętlik po odczytaniu 10 różnych opinii 10 ekspertów- człowiek w końcu nie wie jak co i gdzie, robi po swojemu i po skończeniu szuka potwierdzenia słuszności wykonania swoich prac, chce wiedzieć czy może spać spokojnie czy szykować się na remonty za 5 lat...nieważne
Repetitio est mater studiorum- więc powtarzanie nie pójdzie na marne:)

Przeczytałem w jednym temacie na forum, że "nie uznaje" Pan styropianu do ocieplania domów szkieletowych czy dlatego nie potwierdzi Pan słuszności mojej poezji?
Przemek,
umiejętność korzystania z dobrodziejstwa internetu polega przede wszystkim na umiejętności oddzielenia plewu od ziarna, a nie znalezieniu jakiejkolwiek informacji, bo tych pełno.

Szukanie "potwierdzenia" po fakcie to strata czasu. Albo robisz to przed faktem i korzystasz, albo nie rób wcale i martw się jak problemy się pojawią, zamiast nerwowo czekać wiedząc że nieuchronne wkrótce nadejdzie.

Zawracanie gitary polega na tym, że raz piszemy, robisz inaczej. Teraz napiszemy to samo, nic się nie zmieni, zwłaszcza że materiał już zainstalowano.

Twoja "poezja" polega na tym, że wbrew zaleceniom (Ty) zdecydowałeś, iż wiatroizolacja jest niepotrzebna.

Abstarchując od folii, to pustka zmniejsza opór przegrody a to podważa cel "docieplenia". Nie martw się jednak, bo zaraz wkroczy Gospodarz i powie Ci że w zależności od wielkości wentylacji pod dociepleniem, "obliczeniowy" opór będzie taki a taki. Pojawią się liczby jak: od 0 do 500/ 500 do 1500/ 1500+, ale dla mnie osobiście to wszystko tylko normy obliczeniowe żeby wiadomo było jaki wystawić "papierek". Nie mówie, że te liczby kłamią, ale pomiędzy 0 i 499 czy 501 i 1499 obliczenia dadzą to samo a już np dla 499 i 501 lub 1499 i 1501 różnica spora, więc sam rozumiesz, że to trochę fikcja. Wg mnie lepiej położyć 1/2 tyle wełny bez szczeliny, wyjdzie ten sam koszt, będzie lepiej.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Przemek12
Posts: 9
Joined: Thu 02 Aug, 2012

Post by Przemek12 » Wed 24 Apr, 2013

Dzięki za odp, te wszystkie współczynniki nic mi nie mówią:) mi chodzi o to czy takie rozwiązanie nie spowoduje, że mi chałupa się "rozklei" po 5 latach:) czy będzie sucho, ciepło i przyjemnie!..pewnie odp nie jest prosta i zależy od indywidualnych przypadków i wielu czynników..:) jak Pan myśli? klej- styropian- szczelina- osb- wełna-folia-płyta gipsowa na stelażu... czy jest ok?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 25 Apr, 2013

Tylko nie Pan... brak wiatroizolacji to bardzo poważny błąd i bynajmniej nie chodzi o wiatr :wink: Tak więc czy jest sens dyskutować o reszcie? (tym bardziej że czuje przez "monitor" że bardzo prosisz aby Ci tylko przytaknąć tak dla świętego spokoju :lol: ). Ale tak na szybko: gdyby nie wiatroizolacja to pewnie dałoby się pomieszkać, gdyby tylko... no właśnie za dużo tego gdybyania np idealnie położona paroizolacja i to najlepiej aktywna, do tego wentylacja mechaniczna.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Sat 27 Apr, 2013

panie george,
musi pan pokazywac (zasmiecac) forum? czy ma to podnosc panski autorytet? mial pan firme wi usa, byles pan czloniem naohb. i kogo to ma intersowac?
co pan zrobil teraz - probuildersgroup - co to? buduje pan domy, moze jakies wybudowane budynki?

Po co to komu?
Extreme Building Contractors LLC, St. Johns County, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders) - International Member
Building Construction, Remodeling, Framing & Finish Carpentry
obecnie: ProBuildersGroup, Poznań,

kazdy na tym forum jest KIMŚ

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Sun 28 Apr, 2013

Witam, czy ma firmę czy nie, czy buduje czy nie … wydaje mi się, że nie ma to nic do tak naprawdę do niczego ….
Po pierwsze ma rację,
Po drugie, domy drewniane wymagają wentylacji,
Po trzecie dom wykonany niezgodnie z technologią – będzie sprawiał problemy i tego nie da się uniknąć … problemów będzie tyle ile błędów wykonawczych i niezgodności z systemem.

cyt: " ...Ostatnia sprawa-wiatroizolacja... otóż po długich namysłach, wysłuchanych, przeczytanych opiniach nie zastosowałem jej - a przekrój mojej ściany wygląda tak od zewnątrz - 10 cm styropianu przyklejonego do płyty osb 1,2 cm, ale uwaga z zachowaną malutką szczeliną (nie bezpośrednio do osb), którą wytworzyła grubiej nakładana pianka (nakładana wzdłuż styropianu) służąca do przyklejenia styropianu do osb (ruch powietrza na całej powierzchni ściany - czy to dobre rozwiązanie? :shock: ) dalej wełna 15 cm, folia paroizolacyjna i płyta gk na stelażu poziomym... "

Nie wiem co czytałeś, kogo słuchałeś i dla czego – jasne jest, że budynek będzie miał problemy w trakcie jego użytkowania – i nic z tym nie da się zrobić. Jedyna możliwość, zerwać styropian, położyć wiatroizolację, styropian ryflowany, tynk.
Zamknąłeś sobie ścianę z jednej strony paroizolacją – która jest szczelna a z drugiej styropianem.
Skropliny powstające zgodnie z zasadami fizyki będą tworzyły się w środku twojej ściany, gdzie poprzez zawilgoconą wełnę, osiągniesz zmniejszenie – znaczne zmniejszenie współczynnika przenikania cieplnego – tak jak by wełny wcale nie było. Zacznie się rozwój pleśni i grzybów, smród, i gradacja biologiczna drewna. W takim wykonaniu daję od 10 do 20 lat twojemu budynkowi w zależności od różnic temperatur jakie będą występowały wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz rodzaju drewna lub drzewa jakie zastosowałeś na jego budowę.
Taka jest prawda i z tym musisz się liczyć, pozdrawiam.

Ulve
Posts: 3
Joined: Sat 22 Jun, 2013

Post by Ulve » Sat 22 Jun, 2013

Chciałeś taniej, to masz...
Styropian jest BEEE (styropian+ drewno=problemy) jest to możliwe do wykonania, ale po co ???
Jeśli chodzi natomiast o paroizolację to jest to jeden z najważniejszych etapów przy budowie szkieletów i trzeba się naprawdę na tym etapie przyłożyć.
Rozwiązanie:
Ubezpieczyć chatę i spalić :twisted: , bo każda próba naprawy Twoich błędów będzie cię drogo kosztować (wełna do wywalenia, gipsy do wywalenia, nowa paroizolacja, poprawa elewacji.
Nie jestem złośliwy, nawarzyłeś sobie piwa no to pij do dna... acha twój kierownik budowy powinien do Ciebie dołączyć

ranliburg
Posts: 14
Joined: Fri 09 Oct, 2015

Re: Wilgoć między paroizolacją a wełną/sufit

Post by ranliburg » Fri 15 Apr, 2016

Wilgoć to bardzo duży problem. Dlatego mieszkanie (w Twoim przypadku strych) muszą być odpowiednio ogrzane i wentylowane. Przedstawię Ci kilka moich przemyśleń.
1. Grunt to dobra izolacja.
2. Niezbędne dla zdrowia mieszkańców każdego domu jest regularne zastępowanie zanieczyszczonego i wilgotnego powietrza nagromadzonego w pomieszczeniu zamkniętym świeżym powietrzem z zewnątrz.
3. Wietrzenie zimą bywa dość uciążliwe, dlatego dobrze sprawdza się mechaniczna wentylacja C i D, która jest też ekologiczna.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”