Co w ścianę, matę, czy płytę izolacyjną?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
panmino
Posts: 58
Joined: Fri 18 Feb, 2011
Location: PL
Contact:

Co w ścianę, matę, czy płytę izolacyjną?

Post by panmino » Fri 13 Dec, 2013

Jestem na etapie wykańczania poddasza szkieletowego (dół domu murowany) mam dylemat, czy wypełnienie szkieletu wełną w postaci maty jest dobrym rozwiązaniem? Czy 2,4m wełny w pionie o grubości 15cm nie zgniecie się pod własnym ciężarem? Czy stosuje się wełnę, czy płyty izolacyjne? Producenci deklarują użyteczność jednego i drugiego produktu.


falra
Posts: 15
Joined: Fri 20 Feb, 2015

Re: Co w ścianę, matę, czy płytę izolacyjną?

Post by falra » Tue 07 Apr, 2015

Też zadaję sobie to pytanie, myślałem o Profit-Mata lub Aku-Płyta Isover. Cena jest podobna ale przy innych producentach nie mam pojęcia co wybrać. Może ktoś podpowie bo cena tez jest ważna przy niewielkim budżecie.

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Co w ścianę, matę, czy płytę izolacyjną?

Post by L92 » Fri 10 Apr, 2015

Też jestem na tym etapie. W ścianę będę wkładał płyty superrock. Zastanawiam się nad poddaszem, potraktować je też tymi płytami czy zastosować matę TOPROCK SUPER? O ile zastosowanie płyt na ściany wydaje się logiczne to nigdzie nie znalazłem sensownego wyjaśnienia dlaczego na poddasze (skosy) częściej stosuje się maty? Producent zapewnia że zastosowanie obu materiałów w ścianach i poddaszu jest poprawne. Jak jest lepiej i dlaczego?

jamai
Posts: 1
Joined: Sun 24 May, 2015

Re: Co w ścianę, matę, czy płytę izolacyjną?

Post by jamai » Wed 06 Jan, 2016

Witam drogich forumowiczów.

Pytanie do ekspertów i osób które budowały dom szkieletowy. Czy stosowanie wełny mineralnej docinanej z rolki jest tak samo poprawne pod kątem standardów sztuki budowlanej w domu szkieletowym w takim samym stopniu jak wełna typu aku-płyta która jest co do zasady sztywniejsza i mniej podatna na osiadanie po latach?

Zastanawiam się czy jest ryzyko takie same po kilku latach że wełna w rolce która jest tylko ściśnięta między belki konstrukcyjne osiądzie jak w przypadku aku-płyty? Właściwości cieplne obu materiałów są z tego co wiem takie same , pytanie więc jest o typ wełny jako aktualny standard zastosowania do ocieplenia ścian zewnętrzych oraz ryzyka osiadania wełny..

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Kamil

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Co w ścianę, matę, czy płytę izolacyjną?

Post by L92 » Wed 06 Jan, 2016

Ja ostatecznie zastosowałem wełnę z rolki. Mój wykonawca wykonał szkielet pod płyty Knaufa. Najlepsze co dało się w realu kupić z tej firmy miało lambdę 0,037. Dlatego też zdecydowałem się na rolki. Stosując płyty innej firmy miałbym dużo więcej odpadów. Ponadto wełna w płytach ma zwykle gorsze parametry... tzn teoretycznie niektóre firmy mają w katalogach płyty z lambdą 0,033 lub 0,031 jednak nie ma szans zakupu takiego materiału jeżeli potrzebujesz tylko kilka palet. Jeżeli chcesz płyty i zależy Ci na ich parametrach to musisz przewidzieć ich markę na etapie budowy i być pewien że uda się je kupić..



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”