Docieplenie skosow

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Docieplenie skosow

Post by selius » Sun 26 Jan, 2014

Witam
Mieszkam w kanadyjczyku ktorego budowalem 3 lata temu. Mam z nim problem, a mianowicie chcialbym dociepleic w nim skosy na poddaszu.

W dachu tzn w stropodachu i w skosach mam 22 cm welny jedynie miedzy krokwiami. W tym roku dolozylem kolejne 15 cm welny tylko w stropodachu bo mialem taka mozliwosc na stryszku bez wiekszych przerobek. Przyszla zima i zaczely sie mrozy i kolejna warstwa nie dala duzego efektu. Temp po nocy miedzy parterem a poddaszem rozni sie nawet o 5-6 C. Tzn ogrzewam do godziny 24, temp w pokoju 20 C, a gdy wstaje o 9 jest juz tylko 14-15 C, gdy na parterze spadnie o max 2 C. Wiem ze kanadyjczyk szybko sie nagrzewa i wychladza ale tutaj jest przesada.

Chcialbym docieplic skosy i nie wiem jak sie za to zabrac?
Czy odkrecac plyty kg i polozyc warstwe welny 5-10 cm w poprzek na stelazu? Doradzaja mi rowniez polozyc na gk 10 cm styropianu EPS'a na to siatka i tynk.
Co Wy koledzy mi radzicie?
Pozdrawiam


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 26 Jan, 2014

Witam,
pokaż jakie masz warsty w skosach i w stropie nad poddaszem. Możesz załączyć przekrój budynku?

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Sun 26 Jan, 2014

Warstwa w stropodachu od srodka:
- plyta gk
- folia paroizolacyjna
- welna 22 cm miedzy belkami
- podloga z desek na belkach
- kolejna warstwa welny 15 cm na deskach w poprzek
- nad tym wszystkim nieocieplany stryszek

Warstwa skosow od srodka:
- plyta gk
- folia paroizolacyjna
- welna 22 cm miedzy krokwiami
- wiatroizolacja
- laty
- kontrlaty
- blachodachowka

Jakbym docieplal skosy to chcialbym od razu docieplic scianke kolankowa.
Pozdrawiam

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Thu 30 Jan, 2014

Pomoze ktos?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 30 Jan, 2014

Warstwa w stropodachu. Czy deski ułożone są szczelnie czy z zachowaniem szczelin między nimi? Jak szczelna jest druga (wierzchnia) warstwa izolacji?
Warstwa skosów.Nie zrywając folii paroizolacyjnej możesz dołożyć nie więcej niż 10 cm wełny (w żadnym wypadku nie stosuj styropinu). Istnieje zasad, że poza folię paroizolacyjną można założyć izolację cieplną grubości nie większej niż 1/2 grubości izolacji właściwej.
Pamiętaj że zakladając ruszt metalowy będziesz dziurawił folię paroizolacyjną. Zatem rozważ położenie dodatkowej warstwy wełny w dwóch warstwach - 2 x 5 cm, prostopadle względem siebie.

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Thu 30 Jan, 2014

Zrobilem badanie termowizyjne i problemem byly bardzo duze mostki termiczne na sciankach kolankowych. Wykonawca mi to poprawil i temperatura po jednej nocy poprawila sie na poddaszu o 2-3 C i o 1 C na dole.

Panie Wojtku chcialbym dolozyc max 5 cm welny, styropianu bo szkoda mi tak bardzo zmniejszac poddasze.
Deski w stropodachu doschly, wiec szczeliny sa na pewno.
Druga warstwa welny na stryszku jest ulozona szczelnie, nie bylo z nia problemow przy termowizji.
Chcialbym tez docieplic te skosy bo temperatura na nich byla nizsza o 3-6, a w jednym miejscu nawet o 8 C C niz na scianie i poza tym tylko u mnie nie lezy snieg na dachu przy kacie 42 C i blachodachowce.
Pozdrawiam

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Fri 31 Jan, 2014

Mam jeszcze pytanie,
Zostalo mi troche welny 5cm, wiec przykrecilem ja na skos bezposrednio na plyte gk bez stelazu w jednym pokoju na probe i zostawilem miedzy jedna plyta przerwe na ok 2 cm zeby bylo widac plyte gk. Po nocy jak wstalem zmierzylem temperature pirometrem na plycie gk w tej przerwie w welnie to miala -1 C przy -10 na dworzu, czy to normalne?
Pozdrawiam

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Fri 31 Jan, 2014

Problem rozwiazany :)
Pozdrawiam

bóbr
Posts: 11
Joined: Sat 22 Oct, 2011
Contact:

Post by bóbr » Mon 03 Feb, 2014

To znaczy .. ?
Opisz coś, ja też myślę o dociepleniu skosów.
Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”