Drewniany strop

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
krzyniog
Posts: 2
Joined: Sun 09 Mar, 2014

Drewniany strop

Post by krzyniog » Sun 09 Mar, 2014

Witam. Rozbudowuje stary dom i ze względu na jakość fundamentów projektant przewidział strop drewniany. Obecnie mam położone belki 10x20cm co 54cm (od osi belki). W projekcie jest na tym płyta OSB 3cm. Naczytałem się, że taki strop będzie bardzo „głośny” dlatego chciałbym go wyciszyć. Przeczytałem chyba prawie wszystkie wątki na tym forum dotyczące tego tematu i niestety nie znalazłem dokładnego opisu jak rozwiązać ten problem

Natknąłem się na forum Muratora na wypowiedź użytkownika JOAZ
"Belki 12 x 20 rozstaw w świetle co 50 cm, (maksymalna rozpiętośc 4.80 m - niestety musiałbyć zastosowany jeden podciąg) ,pomiędzy belki 20 cm wełny. Ponieważ uparłam się na częsciowe ich odsłonięcie (salon i kuchnia) w celu zachowania jednakowej warstwy ocieplenia, projektant dodatkowo przewidział na nich montaż łat 5x5 z wypełnieniem wełną 5cm. Łaty odizolowane od belek twardym filcem. Następnie płyta OSB gr22 mm, z wpóstem i piórem, klejona ze sobą i montowana na "cegiełke". (A zapomniałam płyta też leży na paskach filcu i nie jest nigdzie przykręcona ani do łat ani do belek). Następna warstwę stanowią: rozłożone na całości płyty z twardej wełny gr 5 cm i kolejna warstwa takich samych płyt osb ułożonych w przeciwnym kierunku. Obydwie warstwy płyt ułożone na zasadzie podłogi pływającej, odizolowane są dokładnie od ścian na całej długości paskami 2 cm gr filcu. Po tym etapie dopiero zostało wykonane ocieplenie dachu i montaż ścian działowych. W pokojach położone panele na eko matach, lazienka - płytki. Dół: w części gdzie odsłonięte są belki - płyta KG montowana pomiędzy nimi, na reszcie typowe sufity podwieszane. "

Chciałbym zastosować tą samą metodę, ale nie wiem jaką zastosować wełnę pomiędzy płyty OSB. U mnie belki nie będą odkryte więc zamierzam zrezygnować z dodatkowych łat i wełny pomiędzy nimi. Poza tym chciałbym, żeby ktoś jeszcze potwierdził, czy taki strop się sprawdzi i nie będzie z nim po kilku latach problemów. Próbowałem skontaktować się z autorem cytowanej wypowiedzi niestety nie odpisuje na prywatne wiadomości. Proszę o pomoc.


rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 12 Mar, 2014

U mojej mamy w starym domu też jest strop drewniany z belek 10x20cm co ok 80cm, na to w poprzek legarki 5cmx7cm co 60cm i przykręcona płyta MFP 22mm. Pod i nad legarkami jest filc. Między belkami wełna 20cm, miedzy legarkami wełna 5cm (wełna ta zwykła Isover, nie ta akustyczna).
Taki strop jest jednak stosunkwo głośny w porównaniu do murowanego, może nie tyle że przepuszcza dźwięki z pomieszczeń nad sobą np rozmowę, lecz głównie słychać kroki i stukania jak ktoś chodzi na górze. Można spokojnie zostawić dwuletnie dziecko w sypialni na południowy sen, bo jak się obudzi to od razu słychać "tup, tup, tup do drzwi" ;-)
Może gdyby zastosować wełnę akustyczną miedzy belki oraz dwie warstwy płyt oddzielone twardą wełną taką jak pod wylewki to te drgania z górnej płyty nie przenosiłyby się tak na dolną, ale gwarancji nie ma. Poza tym ta górna płyta leżałaby nie przykręcona, nawet jakby to była płyta osb na pióro-wpust , to nie wiadomo jaka byłaby jej stabilość jak postawisz ciężką szafę akurat na krawędzi....
rps

krzyniog
Posts: 2
Joined: Sun 09 Mar, 2014

Post by krzyniog » Wed 12 Mar, 2014

Dzięki. Też obawiam się o tą płytę na wełnie. Dlatego prosiłem o wypowiedź kogoś kto ma taki system. Niestety nikt nie chce się podzielić wiedzą:((

drewrun
Posts: 35
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: Drewniany strop

Post by drewrun » Tue 19 Aug, 2014

Mam może trochę głupie pytanie, ale wolę się spytać i być nazwany ignorantem zamiast popełnić głupi błąd:) Czy jeśli mam drewniany dom, to muszę wybrać jakiś specjalny piecyk gazowy z dodatkowymi zabezpieczeniami. Nie ukrywam, że chciałem trochę zaoszczędzić i kupić używany piecyk co, ale jeśli byłoby to dla takich domów niebezpieczne, to dołożę. No chyba, że w ogóle nie powinno się stosować takich piecyków?


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”