Ocieplenie fundamentu nad ziemią

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
jgrolik
Posts: 7
Joined: Mon 04 Aug, 2014

Ocieplenie fundamentu nad ziemią

Post by jgrolik » Mon 04 Aug, 2014

Witam.

Firma właśnie "oddała" mi szkieleciak w stanie surowym zamkniętym. Teraz będę docieplał nadziemną część fundamentu. Czytałem o ocieplaniu fundamentów na forum, ale nadal mam pewne wątpliwości.
Fundament wygląda mniej więcej tak:
Image

Według projektu na wylewce powinno być 10 cm styropianu i na to 6 cm finalnej wylewki.

Poniżej styropianu jest listwa startowa z otworkami. Jako, że powinny one być wentylowane to powinny być one odsłonięte tylko nie bardzo wiem, jak to wykonać zachowując ciągłość izolacji.
Podwalina z OSB wystaje poza obrys fundamentu jakieś 2-3 cm
Styropian w ziemi to 10 cm styroduru.
Jak połączyć ten styrodur z ociepleniem ściany ?

Czy ocieplić 10 cm styropianu fasadowego ściśle przylegającego do listwy startowej?

Czy też należałoby pod samą listwą startową przykleić wyfrezowany (ile cm od listwy startowej) styropian fasadowy 10 cm tak aby wystawały otworki w listwie startowej ?
Coś w tym rodzaju ?
Image

Pozdrawiam


kielly
Posts: 6
Joined: Mon 01 Sep, 2014

Re: Ocieplenie fundamentu nad ziemią

Post by kielly » Mon 01 Sep, 2014

Generalnie chodzi o to, aby wilgoć się nie dostawała. Czy w fundamentach coś będzie? Jakaś piwniczka, garaż, składzik?

jgrolik
Posts: 7
Joined: Mon 04 Aug, 2014

Re: Ocieplenie fundamentu nad ziemią

Post by jgrolik » Thu 18 Sep, 2014

Hm ... wydaje mi się, że po to zostawia się tą szczelinę, aby wilgoć, która ewentualnie się skondensuje pod styropianem mogła się wydostać.
W fundamentach nie mam żadnych pomieszczeń, tyle, że ze względu na to iż są posadowione na zboczu z jednej strony wystają 30 cm nad ziemię a w drugim końcu 120 cm.

Rozwiązałem tą sprawę w ten sposób, że do otworów w listwie startowej pozostawiłem szczelinę, ale nie do gołego fundamentu, tylko dałem tam 2 cm styropianu ze względu, że część podwaliny i osb wystają poza fundament. Natomiast po wewnętrznej stronie fundamentu , gdzie podwalina również trochę wystaje dałem 5 cm styropianu więc w sumie w znacznym stopniu zredukowałem liniowy mostek cieplny i pozostawiłem szczelinę aby ewentualna woda mogła sobie odparować/odejść


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”