Jestem nowy kilka pytań do Państwa

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Jestem nowy kilka pytań do Państwa

Post by metalzkudowy » Sun 19 Oct, 2014

Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum, mam na imię Adam. Aktualnie trwają u mnie na działce prace nad wykonaniem fundamentu. Będzie to fundament pod dom szkieletowy.

Projekt zakłada, że ocieplenie ściany fundamentowej będzie styropianem 4cm... wystarczy?
Posadzka ocieplona minimum 10cm styropian EPS... Jest sens dawać np 2x20cm?

czy posadzkę wraz z ociepleniem zrobić przed stawianiem domu czy można wykonać jeśli będzie stan surowy?

W projekcie ściana zewnętrzna budynku składa się z następujących warstw patrząc od zewnątrz:
1. deska elewacyjna
2. kontrłata 30mm x 20mm
3. folia wiatroizolacyjna
4. płyta osb minimum 12mm
5. Słupki 4,5cm x 14,5cm co 60cm
6. wypełnienie wełną 15cm
7. paroizolacyjna folia
8. łaty wypełnione wełną twardą 30mm
9. płyta GK

Dom ma być w elewacji drewnianej dlatego nie przewiduję styropianu. Czy lepiej zwiększyć ocieplenie ściany na np 18cm + 5cm?
Czy projekt zakłada za małą izolacyjność cieplną? Czy jest to wystarczający wariant?
Ocieplenie stropu miedzy belkami 5cm wełny. Dach 18cm wełny i 5cm na przekładkę.

Jak dla mnie logicznie rzecz biorąc to ocieplanie styropianem ryflowanym ma się nijak ponieważ tę pustke w styropianie wypełni hulający wiatr... Bardziej ten styropian ma się jako warstwa nośna tynku (jeśli ktoś chce w tynku)


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Jestem nowy kilka pytań do Państwa

Post by Wojciech Nitka » Sun 19 Oct, 2014

Co do styropianu - 4 cm na ściny fundamentowe to trochę mało. Ale przeholować nie możesz by Ci cokół wychodził poza elewację.
Na posadzkę to 10 cm styropianu to minimum, ale 2 x 20 cm to wielka przesada.
Jak najbardziej - konstrukcję montuje się po wszystkich wylewkach; tym samym ograniczysz ilość wilgoci w budynku.
Układ warstw w ścianie jak najbardziej prawidłowy, z tym że zwiększyłbym grubość dodatkowej warstwy izolacji do 5 cm.

Co do ocieplenia ścian styropianem ryflowanym - znajdź i poczytaj na Forum. Wiele było pisane na ten temat.

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Jestem nowy kilka pytań do Państwa

Post by metalzkudowy » Mon 20 Oct, 2014

szerokość wieńca w projekcie jest 15cm. Od czego jest uzależniona szerokość wieńca? Od grubości ściany zewnętrznej w całości czy tylko od szerokości podwaliny? Jeśli chciałbym zastosować wełnę 18cm+5cm to podwalina musiałaby być szersza o te 3cm tak? Czy lepiej byłoby zastosować 15cm - tak jak jest w standardzie + 10cm - zamiast 3cm i dodatkowo położyć w tym instalację wodną + elektrykę z gniazdkami itd?

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Jestem nowy kilka pytań do Państwa

Post by metalzkudowy » Mon 20 Oct, 2014

przepraszam za post pod postem ale nie dało się edytować.

chciałbym zastosować styropian w posadzce 10cm + 5cm na przekładkę... dobry pomysł? czy lepiej 2x 10cm? Prosze rzucić na to fachowym okiem :) Wiem, że czym więcej tym lepiej, ale nie chcę przesadzać. Domu z zapotrzebowaniem na poziomie 15kwh nie buduję. Bardziej realnie myślę o 50-60kWh

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Jestem nowy kilka pytań do Państwa

Post by metalzkudowy » Tue 21 Oct, 2014

zacytuję jednego z użytkowników innego forum:

"Nie szkoda Panu kasy na dom nieizolowany? Dom 15kWh/m2 jest tańszy w budowie i bardziej komfortowy. Może być murowany.
Przecież za kilka lat ( 2020 ) wchodzi standard zeroenergetyczny i co - wtedy drogie przeróbki? Nie lepiej dziś wydać mniej?
60kWh/m2 to jakiś masochizm? Jest tu grupa masochistów co robią w domach instalacje nawet za 15 000 zł tylko po to, by grzać węglem i płacić nawet 10 zł dziennie! za dom 120m2"

czy gośćiu nie przesadza? Jak dom izolowany/pasywny moze być tańszy w budowie od np energooszcdzędnego? Wtedy każdy by budował takie domy...

Proszę o porady i opinie... pozwolenie na budowę już jest i fundamenty prawie wylane... A tu tyle nieścisłości...

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Jestem nowy kilka pytań do Państwa

Post by metalzkudowy » Sun 02 Nov, 2014

Witam. Już się pytałem Pana co do warstw ściany zewnętrznej. Czy można tak zastosować?


1. deska elewacyjna
2. kontrłata 30mm x 20mm
3. folia wiatroizolacyjna
4. płyta osb minimum 12mm
5. Słupki 4,5cm x 14,5cm co 60cm
6. wypełnienie wełną 15cm
7. łaty wypełnione wełną 50mm
8. folia paroizolacyjna
9. stelaż metalowy 50mm na instalację wodną i elektryczną dodatkowo wypełniony 50mm wełny
9. płyta GK

Czy to by było właściwe rozwiązanie?

Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”