Punkt rosy w konstrukcji ściany

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by caro777 » Thu 23 Oct, 2014

Witam,
Proszę o opinię czy ściana wg. opisu poniżej jest wykonana prawidłowo?
Warstwy od wewnątrz:
- płyta g.k
- paroizolacja
- wełna 15 cm w konstrukcji 15 cm
- płyta OSB 12 mm
- wiatroizolacja
- wełna mineralna 50 mm
- siatka+klej
Wentylacja grawitacyjna.
Ściana jest już wykonana, ale zastanawiam się czy przy takim układzie warstw grubość wełny elewacyjnej nie powinna być grubsza ze względu na punkt rosy, który w pewnych warunkach może wypadać za płytą OSB lub na niej?
Czy warto dokładać dodatkową warstwę wełny (tynku jeszcze nie ma)?
Czy ilość wody, która może się wykroplić w środku ściany jest niebezpieczna dla konstrukcji lub poszycia ściany?


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by Wojciech Nitka » Thu 23 Oct, 2014

By dokładnie policzyć czy występuje wykroplenie pary wodne w ścianie, niezbędne są szczegółowe informacje dotyczące materiałów budowlanych - grubość zastosowanych materiałów oraz ich współczynnika lambda - obliczeniowa wartość przewodności cieplnej.
Możesz samemu wykonać obliczenia przy zastosowaniu programów Isover'a - http://www.isover.pl/Dla-projektantow/K ... projektowe lub Rockwool'a - http://www.rockwool.pl/ocieplenie-domu? ... oCi7zw_wcB
Powodzenia

caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by caro777 » Fri 24 Oct, 2014

Dziękuję za odpowiedź.
Sprawdziłem w programie Isovera i okazuje się, że :
"Typ przegrody:
Konstrukcja jest wolna od wewnętrznej kondensacji.
Nie przewiduje się kondensacji na żadnej powierzchni w ciągu roku."

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by toja » Fri 24 Oct, 2014

Radzę sprawdzić wykraplanie pary w miejscach mostków cieplnych - co nie będzie już takie proste. Właściwie dlaczego sam to robisz? To o czym piszemy jest obowiązkowym elementem projektu.
Przy okazji - nie dawaj wełny na elewacji na wysokości mniejszej niż 40 cm od terenu, tarasu, balkonu itp. Pod oknami też bym się zastanowił.

Odul
Posts: 5
Joined: Fri 18 Apr, 2014

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by Odul » Mon 29 Dec, 2014

Dzień dobry
Proszę o pomoc. W ścianie, którą zaprojektowałem punkt rosy wypada zawsze na płycie OSB (niezależnie czy dodam np. 10cm styropianu od zewnątrz). Poniżej wykresy:

- dla sytuacji bez styropianu
http://zapodaj.net/15b21a837911a.jpg.html

- dla sytuacji z 10 cm styropianu
http://zapodaj.net/07dd4be17d05a.jpg.html

Co zrobić, żeby się pozbyć zawilgocenia płyty OSB?

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by L92 » Fri 02 Jan, 2015

W kalkulatorze Rockwool bardzo podobna ściana (wersja bez styropianu) wychodzi poprawnie. Może wymień tą membranę "inteligentną" na zwykłą folie PE 0,15mm.
Attachments
sciana.jpg
(86.13 KiB) Not downloaded yet

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by L92 » Fri 02 Jan, 2015

Załączniki
Attachments
sciana3.jpg
Ocena cieplno-wilgotnościowych właściwości przegrody
(101.99 KiB) Not downloaded yet
sciana2.jpg
Miesięczne strumienie kondensacji i akumulacja wewnątrz przegrody
(94.92 KiB) Not downloaded yet

Odul
Posts: 5
Joined: Fri 18 Apr, 2014

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by Odul » Fri 02 Jan, 2015

A dla jakich temperatur wew i zew. i przy jakich wilgotnościach były robione te obliczenia? W tym kalulatorze u-wert. jak wprowadzam 25cm wełny (wg Twojego przykładu), nadał woda kondensuje się na płycie OSB.
A tak na marginesie, w Twoim przykładzie jest błąd bo od zew. nie stosuje się paro-, ale wiatroizolację, więc generalnie woda by chętnie penetrowała Twoją ścianę. Wiem, że dla obliczeń to bez znaczenia.

Odul
Posts: 5
Joined: Fri 18 Apr, 2014

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by Odul » Fri 02 Jan, 2015

Chociaż, akurat jak teraz widzę w tym moim kalkulatorze robi różnicę czy daje się jako zew. warstwę wiatro-czy paro izolację. Przy paro- z OSB już kapie woda.
(przy okazji.. jak tu się załącza zdjęcia, żeby nie szło to przez jakiś zewnętrzny serwer, ale tak jak u Pani/Pana?)

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by L92 » Sat 03 Jan, 2015

W tym kalkulatorze na początku obliczeń wybiera się strefę klimatyczną (wybrałem obowiązującą dla mojego regionu - podkarpacie 3b). Temperatura po stronie wewnętrznej 20st celcjusza. W warunkach wilgotnościowych zaznaczyłem "Mieszkania z małą liczbą mieszkańców". Co do błędu to zaznaczyłem membranę paro przepuszczalną sd=0,2m ponieważ nie ma w tym kalkulatorze czegoś takiego jak wiatroizolacja, a że wiatroizolacja jest membraną paro-przepuszczalną to wybrałem jak wybrałem. Tyvek Housewrap ma paro przepuszczalność 0,01 więc jeżeli dobrze to rozumiem po zastosowaniu takiej membrany warunki były by jeszcze bardziej korzystne.
Jeżeli zamienię membrany miejscami czyli od strony wewnętrznej dam membranę o większym stopniu paro przepuszczalności to otrzymuję wyniki podobne do twoich czyli skraplanie na płycie OSB w miesiącach zimowych. Stąd moja sugestia o wymianę tej folii "inteligentnej" na zwykłą. Może to być produkt przystosowany do klimatu Holenderskiego gdzie zimy są łagodniejsze od naszych. Zmiana grubości wełny na 15 cm nie wiele zmienia, przegroda jest nadal poprawna.

Jeżeli coś bardzo namieszałem to Najwyższych proszę o sprostowanie.

Załączniki, poniżej okienka do redagowania wiadomości masz dwie zakładki "Opcje" i "Dodaj załącznik" . Trzeba wybrać "Dodaj załącznik" dalej sobie poradzisz.
Żeby być Panem trzeba mieć wygląd i pieniądze, ja nie mam pieniędzy wiedz śmiało możesz pomijać te "tytuły" :).

Odul
Posts: 5
Joined: Fri 18 Apr, 2014

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by Odul » Sat 03 Jan, 2015

Dziękuję za odpowiedź. Po sprawdzeniu paru materiałów, dochodzę do wniosku, że wszystko zależy od użytej paroizolacji od wewnątrz pomieszczenia. Udało mi się stworzyć taką przegrodę, która jest sucha - przy paroizolacji na poziomie sd=50. Pytanie czy takie paroizolacje istnieją (wartości sd sam wprowadzałem, w spisie materiałów max. było sd=10). W załączniku moje wyniki dla paroizolacji sd=45 - taka przegroda schnie 1 dzień.
Attachments
STYRO-PARO.JPG
(123.98 KiB) Not downloaded yet

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by Wojciech Nitka » Sat 03 Jan, 2015

Odul wrote:Pytanie czy takie paroizolacje istnieją (wartości sd sam wprowadzałem, w spisie materiałów max. było sd=10).
Wejdź na stronę - http://www.isover.pl/Nasza-oferta/Stopa ... izolacyjna
Stopair - przenikanie pary wodnej (wg PN-EN1931): Sd>100m

Odul
Posts: 5
Joined: Fri 18 Apr, 2014

Re: Punkt rosy w konstrukcji ściany

Post by Odul » Sat 03 Jan, 2015

Bardzo dziękuję za pomoc. Teraz mamy jasność.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”