Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szukać?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szukać?

Post by Martin5 » Tue 23 Dec, 2014

Nie pierwszy raz poruszam na tym forum temat schodów w domach szkieletowych.
Nigdy nie dostałem odpowiedzi. Dlaczego? Czy nikt nie umie takich schodów budować, czy może traktuje tę wiedzę jako tajemną i nie dzieli się z innymi?
Jak się buduje schody w takim domu? One często są zintegrowane ze ścianami. Oglądając filmy i zdjęcia z budów w USA widać, że to na pierwszy rzut oka jest banalnie proste i nie ma powodu, żeby płacić za takie schody naście tys zł wykonawcy.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Wojciech Nitka » Wed 24 Dec, 2014

Schody u nas a w Stanach to zupełnie inne schody.
U nas robią to stolarze ,a tam cieśle, którzy budują konstrukcję budynku i oni schody potrafią zrobić. U nas raczej taka znajomość jest nie do pomyślenia. To jest jedna różnica. Druga jest taka, że u nas schody to są z drewna, polakierowane itd, w Stanach, schody są wykonywane z drewna, takiego samego jak na konstrukcję budynku i pokrywane wykładziną dywanową.
jak widzisz różnica jest taka, że nie da się porównać. To zupełnie inne światy, inne schody.
A poza tym, kiedyś na Forum zamieszczałem rysunek wykonania schodów po "amerykańsku". Spróbuj poszukać.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Wed 24 Dec, 2014

Zdaję sobie sprawę, że "nasze" schody to skomplikowane konstrukcje samonośne. Jednak są takie - bo na ogól montuje się je w domach murowanych. Tymczasem chodzi mi właśnie o takie konstrukcje amerykańskie: z drewna konstrukcyjnego. To ma być odpowiednik schodów wylewanych ze zbrojonego betonu, które potem też są wykańczane.

Schody z drewna konstrukcyjnego, ze stopnicami z płyty wiórowej - też na zakończenie budowy można ładnie wykończyć. Niekoniecznie deskami. Dobre panele podłogowe też zdadzą egzamin. Tym bardziej żałuję, że temat schodów praktycznie nie istnieje na tym forum.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Greg Olchawski » Thu 25 Dec, 2014

wszystko jest banalnie proste... dla specjalisty.

standardowo wykonana przez cieślę konstrukcja schodów drewnianych (zarówno w domu szkieletowym jak i murowanym) może być obłożona dowolnym materiałem: wykładziny, drewno, płytki, kamień.

częste "integrowanie" schodów ze ścianami budynku wynika z użyteczności takiego rozwiązania, po prostu lepiej komponują się z budynkiem i pozostawiaja więcej otwartej przestrzeni tak bardzo przez wszystkich porządanej. O wiele ważniejsza jest jednak prawidłowa budowa/bieg schodów jako że jest to element o niezwykle istotnym wpływie na bezpieczeństwo mieszkańców.

osobiście nie bardzo rozumiem jednak o co tak naprawdę pyta Martin5? czy szuka on internetowego kursu budowania schodów dla początkujących cieśli?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by majek85 » Fri 26 Dec, 2014

na FM jest temat temu poświęcony, są zdjęcia jak samemu je zrobić i wskazówki osób, którzy takie schody sobie zrobili i nawet fajnie to wygląda

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Fri 26 Dec, 2014

Zrobiłem wizualizację projektu schodów zintegrowanych ze ścianami.
Dwa filmy do oceny:
https://www.youtube.com/watch?v=1D9jr-982sE
https://www.youtube.com/watch?v=w2Xrh8Kv87w
Komentarze i uwagi mile widziane.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Wojciech Nitka » Fri 26 Dec, 2014

Super.
Ale spróbuj rozwiązać klatkę schodową tak, by była niezależna od konstrukcji ścian. Wówczas odgłosy od chodzenia po schodach nie będą roznosić się po całym domu.
Twój projekt zamieściłem tu - https://www.facebook.com/szkieletdrewniany Chyba nie masz za złe.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Sat 27 Dec, 2014

Stukanie butów na schodach i tak świetnie słychać. Schody zintegrowane będą stabilniejsze więc i hałas może okazać się niższy.
Zresztą konstrukcja domu jest taka, że pod schodami znajduje się schowek, część kotłowni i część toalety. Nie da się w tym wypadku ot tak zbudować schodów niepołączonych ze ścianami.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Wojciech Nitka » Sat 27 Dec, 2014

Da się.
Policzki schodów jaki i podest - zamiast mocowanych do ściany - można oprzeć na samodzielnych konstrukcjach, np. słupkach.
Tak się realizuje klatki schodowe w domach wielorodzinnych budowanych w szkielecie drewnianym.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Mon 29 Dec, 2014

Oto znacznie bardziej rozbudowany projekt niemal już całego domu: https://www.youtube.com/watch?v=fgodhcFGJEI
Chętnie posłucham uwag i sugestii.

Jest kilka newralgicznych punktów projektu:
1. Jak połączyć strop garażu ze ścianą domu - zwłaszcza w kwestii wiatroizolacji. Garaż ma być nieogrzewany i trzeba go traktować osobno?
2. Jak uniknąć mostków przy słupach stalowych podpierających stalowy podciąg. Na razie odsunąłem je o 5 cm od zewnętrznej płyty poszyciowej, żeby zrobić tam miejsce na warstwę wełny skalnej?
3. Jak połączyć belki stropowe ze stalowym podciągiem?
4. Dość wysoka ściana kolankowa - jak ją połączyć z belkami stropowymi nad parterem, żeby się nie rozeszła? Może należy dodać drugą belkę stropową pod każdą ścianę? Konstrukcja platformowa.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Wojciech Nitka » Mon 29 Dec, 2014

Ad 1. Jeżeli garaż będzie nieogrzewany, to ścianę pomiędzy domem a garażem należy traktować jako przegrodę zewnętrzną. Stąd garaż należy traktować osobno.
Ad 2. Podciąg stalowy możesz oprzeć na słupie drewnianym, zbitym z kilku słupków.
Ad 3. Na podciąg przykręcasz deskę drewnianą i do niej mocujesz belki stropu.
Ad 4. Dorysuj ściankę by lepiej zrozumieć o co Ci dokładnie chodzi.
Poza tym jedna uwaga - po co w ściankach nienośnych zakładasz nośne nadproża? To samo pod samym podciągiem.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Mon 29 Dec, 2014

Ad. 2: Projektant upiera się, żeby słupy pod podciągiem też były stalowe. Sam chętnie zrobiłbym drewniane - uprościłoby mi to kwestie montażu ścian do tych słupów.

Ad. 3: Jak gruba powinna być ta deska na podciągu (minimalna grubość)? Strasznie mi to nie na rękę. Podciąg ma być jak najwyżej pod sufitem.

Nadproża w ściankach nienośnych są przygotowane pod montaż drzwi przesuwnych. Będą na nich wisieć szyny dźwigające drzwi. Być może przewymiarowałem te nadproża. Chętnie posłucham sugestii, jak je odchudzić. Jedno ma 180 cm, drugie 140 cm rozpiętości. Trzecie ma 90 cm i dlatego wykonałem je w wersji odchudzonej.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Wojciech Nitka » Mon 29 Dec, 2014

Martin5 wrote:Ad. 3: Jak gruba powinna być ta deska na podciągu (minimalna grubość)? Strasznie mi to nie na rękę. Podciąg ma być jak najwyżej pod sufitem.
Podciąg stalowy możesz przecież schować w grubości stropu - do dwuteownika przykręcasz deski, a na nich, przy pomocy wieszaków ("butów") wieszasz belki stropowe - jak na obrazku - http://imageshack.com/a/img910/2631/jTL7V5.jpg

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Mon 29 Dec, 2014

O! Fajne. Które z tych rozwiązań jest najstabilniejsze?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by toja » Mon 29 Dec, 2014

Martin5 wrote:Ad. 2: Projektant upiera się, żeby słupy pod podciągiem też były stalowe. Sam chętnie zrobiłbym drewniane - uprościłoby mi to kwestie montażu ścian do tych słupów.
Bardzo słusznie - podciągi muszą mieć tzw. podparcie widełkowe możliwe do zrealizowania tylko na słupach stalowych. Co prawda stosuje się inne rozwiązania, lecz większość projektantów i wykonawców nie ma w tym wyczucia - powodem jest konflikt wiedzy na pograniczu konstrukcji drewnianych i stalowych.
Co do mostków, choć obliczeniowo nie istnieją, to radziłbym te słupy wyprowadzić całkowicie do wewnątrz, zrobić tzw. pilastry.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by toja » Mon 29 Dec, 2014

Martin5 wrote: 4. Dość wysoka ściana kolankowa - jak ją połączyć z belkami stropowymi nad parterem, żeby się nie rozeszła? Może należy dodać drugą belkę stropową pod każdą ścianę? Konstrukcja platformowa.
To jest MINA. Rozwiązania szukaj u konstruktora, rozrysowanego do ostatniego gwoździa.
W internecie tego nie znajdziesz!!!

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Wojciech Nitka » Mon 29 Dec, 2014

Nie znowu taka mina, o ile jest to zwykła ścianka kolankowa.
Jeżeli nic szczególnego to może wystarczy ściana o konstrukcji balonowej - http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... wnetrzne-2

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Mon 29 Dec, 2014

Gdy już narysuję ściany kolankowe - to chętnie przedyskutuję, w jaki sposób je połączyć "z dołem". Dajcie mi kilka dni.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Greg Olchawski » Mon 29 Dec, 2014

Wojciech Nitka wrote:Ale spróbuj rozwiązać klatkę schodową tak, by była niezależna od konstrukcji ścian. Wówczas odgłosy od chodzenia po schodach nie będą roznosić się po całym domu..
spokojnie, odgłosy chodzenia po schodach nie mają istotnego związku z tym czy klatka jest niezależna od konstrukcji ścian.

co do samego projektu to może jako jedyny (dotychczas) pozwolę sobie na nazwanie rzeczy po imieniu: co to kurcze ma być?
fajne prezentacje panowie, tylko sugeruje bardziej skupić się na konkretach zamiast (animacji video)

1. Stalowe słupy pod tym podciągiem? Żart albo kac poświąteczny, nic więcej.
2. Zresztą sam podciąg stalowy to też jeden wielki żart. Jest on także do wywalenia. Zamiast tego wystarczy ściana ze słupków i w niektórych miejscach mniejsze nadproża (w najgorszym przypadku LVL)
3. Absurd tego projektu aż drażni po oczach (a że gospodarz forum "udaje" iż tego nie widzi to już inna historia): Jaki jest cel tych dwóch wielkich nadproży (jeden pod belką stalową, drugi równoległy do belek stropowych).

"tfórczość", jak to mawiał kiedyś na forum G.Szostak, dobrze oddaje istotę powyższych i jest jednym z powodów dla których drastycznie ograniczyłem swoją obecność na tym forum. nie to żeby forum na tym straciło, wręcz przeciwnie, jak widze tfórczość ma się dobrze. pozdrawiam serdecznie :D
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Mon 29 Dec, 2014

^^ W końcu jakiś rzeczowy głos krytyki!

Tłumaczyłem, że te nadproża to wzmocnienia dla drzwi przesuwnych. Rozpiętość 180 cm. Chętnie obejrzę bardziej odchudzoną konstrukcję.

Stalowy podciąg też mnie dziwi, ale projektant twierdzi, że wszystko przeliczał wielokrotnie i drewniany o grubości 30 cm nie daje rady. Na piętrze ma być betonowa szlichta grubości 5-6 cm na podłodze.

Wg mnie ściana biegnąca pod podciągiem jest w idealnym miejscu, żeby przenieść obciążenie sufitu - zwłaszcza, że ma 14.5 cm szerokości samej konstrukcji. Sam podciąg stalowy jest tańszy od takiej drewnianej belki więc nie ma sensu z nim walczyć.

Stalowe słupy pod podciągiem też chętnie bym wymienił na drewniane - i znowu konstruktor twierdzi, że wg obliczeń muszą być stalowe.

Chętnie posłucham jednak konkretów dotyczących "tfurczości". Ale tak na poważnie - bez ogólników, które nic nie wnoszą.

Dom jest mały, zwarty i dlatego każdy element konstrukcyjny ma znaczenie.

Chętnie poddam się krytyce, gdy skończę rysować całość. To chyba pierwsza taka wizualizacja detali projektu na tym forum - warto więc potraktować ją szkoleniowo.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by toja » Mon 29 Dec, 2014

@Wojciech Nitka Martin5 założył konstrukcję platformową

@Martin5 Rady tych mędrców (włączając w to moje) mają wartość tylko jeżeli zaakceptuje je Twój konstruktor.
Protekcjonalny ton świadczy tylko o dyletanctwie.

ps nie będę uczestniczył w polemice, przepraszam.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Wojciech Nitka » Mon 29 Dec, 2014

@toja,
fakt Martin5 pokazał w animacji konstrukcję platformową, ale we jednym ze wcześniejszych postów pisał, że chce założyć ściankę kolankową, dlatego zasugerowałem by rozważył, konstrukcję balonową.

@Greg, pomimo całej pogardy, z Twojej strony, dla Forowiczów i tego Forum, proszę byś dokładnie czytał posty, a potem starał się precyzyjnie wypowiadać. To taka moja prośba. Ogólniki nikomu nic nie dają.
Mimo wszystko pozdrawiam.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by toja » Tue 30 Dec, 2014

Wojciech Nitka Tak, konstrukcja balonowa mogłaby problem rozwiązać, ale wydaje się, że inwestor założył platformówkę:
Martin5 wrote:4. Dość wysoka ściana kolankowa - jak ją połączyć z belkami stropowymi nad parterem, żeby się nie rozeszła? Może należy dodać drugą belkę stropową pod każdą ścianę? Konstrukcja platformowa.
Dlatego tak trudno udzielać rad internetowych (i polegać na nich :( ).

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Tue 30 Dec, 2014

W projekcie mam konstrukcję platformową, ale w zaleceniach projektant napisał, że zaleca balonową. W rozmowie twierdzi, że dobrze wykonane łączenie ścian kolankowych z belkami stropowymi nad parterem - zaradzi jakimkolwiek problemom.

Mam zwizualizowane wszystkie ściany parteru, wszystkie stropy i część ścian na piętrze. Pokazać?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Wojciech Nitka » Tue 30 Dec, 2014

Ciekaw jesttem jak ten Twój konstruktor poradzi sobie ze ścianką kolankową. Chyba że odciąży ją poprzez płatwie, itp.
A nową wizualizację oczywiście, jak najbarziej, wysyłaj, czy to się komuś podoba czy nie. W końcu są gusta i guścicki, a tym samym nie wszystkim dogodzisz.
A mądrować się nikomu zabronić nie można.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Tue 30 Dec, 2014

Oto najnowsza wizualizacja.

https://www.youtube.com/watch?v=X0bKKnkG_Qo

Oczywiście rzeczowa dyskusja mile widziana.

Proszę o komentarze do układu belek stropowych. Wykonane są w przekroju 6x24 cm, odstępy w świetle 34 cm. Na nich płyta 22mm. Na tym ma być styropian 8 cm (dla poprowadzenia wentylacji) i szlichta 5 cm z ogrzewaniem podłogowym.

Nad garażem też identyczne belki. Ich rozpiętość nad garażem to 4.03m. Czy wymagają przekładek? Teoretycznie tak - ale czy jest sens? Nad garażem będzie taras z wylewką betonową ok 5 cm grubości. Pod wylewką około 15 cm styropianu dla uzyskania odpowiedniej wysokości.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Tue 30 Dec, 2014

Cholerka. W wizualizacji nie ma podciągu. Zapomniałem pokazać, ale oczywiście jest identyczny, co w poprzednich filmach.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by toja » Tue 30 Dec, 2014

Martin5 wrote:W projekcie mam konstrukcję platformową, ale w zaleceniach projektant napisał, że zaleca balonową.
???

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Tue 30 Dec, 2014

^^ To samo mu powiedziałem... ;)

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Sun 04 Jan, 2015

Oto obiecane zdjęcia projektu ściany kolankowej. Ma niecałe 130 cm wysokości. Czy taka konstrukcja platformowa może być poprawna?
http://imageshack.com/a/img540/8182/QrTUD1.jpg
http://imageshack.com/a/img538/5318/9cQq8S.jpg (tu "schowałem" belkę stropową wieńczącą strop, żeby poprawić czytelność obrazka)
Belki stropowe 60 x 240 mm.
Na belkach płyta OSB 22 mm (niewidoczna).
Na OSB - ściana kolankowa 145 x 45 mm.
Czy warto dodać drugą równoległą belkę stropową wieńczącą strop tak, żeby ściana kolankowa opierała się nie na 6 cm grubości belki a co najmniej na 12? Mam na myśli drugą belkę równoległą do tej "ukrytej" na drugim obrazku.
Do ściany kolankowej przymocowana jest ściana działowa (solidna, z desek 120 x 45 mm) mniej więcej w połowie jej długości.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Greg Olchawski » Wed 07 Jan, 2015

Może mnie także dopadł poświąteczny kac... i co nieco przeoczyłem (nadproża) ale wątek zaczął się od schodów i pytań autora nie wiadomo dokładnie o co (poradnik jak cieśla ma zbijać schody?)
Wojciech Nitka wrote: @Greg, pomimo całej pogardy, z Twojej strony, dla Forowiczów i tego Forum, proszę byś dokładnie czytał posty, a potem starał się precyzyjnie wypowiadać. To taka moja prośba. Ogólniki nikomu nic nie dają.
Mimo wszystko pozdrawiam.
Chyba sobie żartujesz? Po tylu latach na forum takie masz konkluzje? Szkoda. U mnie nie ma pogardy ani forum ani forumowiczów. Jest tylko wołanie o pomstę za każdym razem gdy widzę tfórczość zamiast trzymania się prostych zasad budowy szkieletu.

Pomimo tego iż nie zauważyłem informacji o drzwiach przesuwnych, wszystkie wcześniej wymienione uwagi nadal podtrzymuję. Te uwagi są bardzo konkretne ale jeśli trzeba to jeszcze bardziej rozwinąć to proszę bardzo:

1. Stalowe słupy pod tym podciągiem?
Wystarczy odpowiednia ilość słupków podtrzymujących w ściance (słupki standard 4x14cm). czytaj dalej

2. Zresztą sam podciąg stalowy to też jeden wielki żart. Jest on także do wywalenia. Zamiast tego wystarczy ściana ze słupków i w niektórych miejscach mniejsze nadproża (w najgorszym przypadku LVL).
Tam gdzie można podpierasz samą ścianką szer 14cm i odpowiednio gęsto słupki. Nad otworami (i tylko tam) robisz nadproża (bo tylko po to istnieją, w przeciwnym razie podtrzymujesz samą ścianą), głębokość zależna od szer otworu pod nim przy danym obciążeniu. W absolutnie najgorszym przypadku do zastosowania LVL np od Steico. Absurd podstawowy polega tu na stosowaniu stali w szkielecie zamiast dostępnych i bardzo wytrzymałych produktów drewnopochodnych. Ten podciąg stalowy możesz zastąpić (odpowiednim) LVL i słupkami drewnianymi i nie ma możliwości aby coś nie wytrzymało. Absurd kolejny to pojedyncze nadproże które jest stosowane jako podciąg i nadproże w świetle ściany. Nic dziwnego że na końcu dochodzi do konkluzji że słupki też muszą być stalowe.

3. Absurd tego projektu aż drażni po oczach (a że gospodarz forum "udaje" iż tego nie widzi to już inna historia): Jaki jest cel tych dwóch wielkich nadproży (jeden pod belką stalową, drugi równoległy do belek stropowych).
Absurd podstawowy: nadproże pod nadprożem. Tego nie da się wyjaśnić bo jest... zbyt oczywiste.
Co do drzwi przesuwnych: przesuwne czy całkowicie wiszące? jeśli wiszące to w świetle otworu drzwiowego czy przed nim? Bo to spora różnica. Ale nawet w najgorszym przypadku, o ile drzwi nie są "pancerne" to nadproże z dwóch 4x14 na sztorc spokojnie wystarczy.

Pozdrawiam

PS: przy okazji: szlichta na stropie? czy to naprawdę konieczne do szczęścia?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by toja » Thu 08 Jan, 2015

"Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL"
tak ładnie wygląda, ale jak wdepniesz - wytrzyj buty.
Krótka retrospekcja każdemu pozwoli uzmysłowić, że nie jestem fanem Administratora.
Ale ten dziwoląg?

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Thu 08 Jan, 2015

Greg Olchawski wrote:(...)
Pomimo tego iż nie zauważyłem informacji o drzwiach przesuwnych, wszystkie wcześniej wymienione uwagi nadal podtrzymuję. Te uwagi są bardzo konkretne ale jeśli trzeba to jeszcze bardziej rozwinąć to proszę bardzo:

1. Stalowe słupy pod tym podciągiem?
Wystarczy odpowiednia ilość słupków podtrzymujących w ściance (słupki standard 4x14cm). czytaj dalej

Też tak uważam. Projektant jednak zaleca stalowe. Różnicy w cenie nie ma żadnej. Po co więc mam się upierać przy drewnie?

2. Zresztą sam podciąg stalowy to też jeden wielki żart. Jest on także do wywalenia. Zamiast tego wystarczy ściana ze słupków i w niektórych miejscach mniejsze nadproża (w najgorszym przypadku LVL).

A tu projektant jest nieprzejednany. Podciąg drewniany o grubości 30 cm był obciążony w 100%. Stalowy ma 2x większą wytrzymałość. Bedzie stalowy. W dodatku jest tańszy od drewnianego.

Ten podciąg stalowy możesz zastąpić (odpowiednim) LVL i słupkami drewnianymi i nie ma możliwości aby coś nie wytrzymało.

Jednak jest taka możliwość.


Absurd kolejny to pojedyncze nadproże które jest stosowane jako podciąg i nadproże w świetle ściany. Nic dziwnego że na końcu dochodzi do konkluzji że słupki też muszą być stalowe.

Nie rozumiem powyższego. Nie wiem, o czym piszesz.

3. Jaki jest cel tych dwóch wielkich nadproży (jeden pod belką stalową, drugi równoległy do belek stropowych).

Już pisałem: tam biegną drzwi rozsuwane podwieszane do nadproży. Nadproża nie są wielkie, a szerokość otworu to 180 cm.

Absurd podstawowy: nadproże pod nadprożem. Tego nie da się wyjaśnić bo jest... zbyt oczywiste.

Nie rozumiem, o czym piszesz.


Co do drzwi przesuwnych: przesuwne czy całkowicie wiszące? jeśli wiszące to w świetle otworu drzwiowego czy przed nim? Bo to spora różnica. Ale nawet w najgorszym przypadku, o ile drzwi nie są "pancerne" to nadproże z dwóch 4x14 na sztorc spokojnie wystarczy.[/b]

Drzwi wiszące w szynie przymocowanej do nadproża - chowające się w ścianę. Piszesz, że nadproże 2 deski 4x14 wystarczy; tam są 2 deski 4x12 plus trzecia pozioma pod nimi - żeby przymocować jakoś szynę.

PS: przy okazji: szlichta na stropie? czy to naprawdę konieczne do szczęścia?

A jak inaczej mam wykonać ogrzewanie podłogowe? Szlichta obciąża strop około 150 kg na m2. Lekkie systemy do podłogówki są droższe o około 10 tys zł od szlichty.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Mirek2014 » Thu 08 Jan, 2015

Zainteresowało mnie na jakiej podstawie dokonywane są oceny projektu konstrukcji tego budynku jeżeli nie została ona przez autora wątku przedstawiona ani graficznie, ani w postaci obliczeń - nawet wizualizacja nie jest skończona bo brakuje konstrukcji dachu, nie został zamieszczony opis budowy ścian, dachu (obciążenia stałe i klimatyczne), z jakiego dwuteownika jest podciąg itd. Czy sprawdzacie Panowie rozpiętości konstrukcyjne np. stropów i podciągów zliczając liczbę słupków w ścianach na wizualizacji ? To chyba trochę niepoważne.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Thu 08 Jan, 2015

Słusznie. Przygotuję kilka obrazków z wymiarami. Jeszcze dziś je tu wkleję.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Martin5 » Thu 08 Jan, 2015

Ścianki działowe i podciąg:
http://imageshack.com/a/img910/8912/dznVw6.jpg

Strop nad parterem (dwa ujęcia):
http://imageshack.com/a/img661/9048/yHR0K9.jpg
http://imageshack.com/a/img673/9431/IxH1Lk.jpg

Ściany na piętrze:
http://imageshack.com/a/img540/701/5nR8ku.jpg

Dach:
http://imageshack.com/a/img661/8756/vgNIko.jpg

Podciąg to IPE 240, Podpory podciągu to 3x HEB 140.

Jakimi drewnianymi słupami można zastąpić te HEB 140?

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Mirek2014 » Thu 08 Jan, 2015

Czy Pan to sam projektuje? Jeżeli nie to proszę wkleić chociażby normalne rzuty architektoniczne z projektu budowlanego. To co Pan zwymiarował jest niewystarczające.
Dlaczego ścianki wewnętrzne na parterze przy podciągu (http://imageshack.com/a/img910/8912/dznVw6.jpg) nie mogą być nośne? Gdyby je wykorzystać prawdopodobnie niepotrzebna była by w ogóle stal. Dlaczego nie ma ich na widoku stropów?
Na rysunku ścian piętra (http://imageshack.com/a/img540/701/5nR8ku.jpg) nie ma ścian piętra.
Dach (z rys. http://imageshack.com/a/img661/8756/vgNIko.jpg) jeżeli się nie zawali to bardzo poważnie się odkształci razem ze ścianką kolankową.
Jeżeli przy tym projekcie rzeczywiście pracuje konstruktor to radzę szybko znaleźć innego. Jeśli Pan chce się nauczyć projektować konstrukcje to polecam studia nie internet.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Greg Olchawski » Fri 09 Jan, 2015

toja wrote:"Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)"
(...)
tak ładnie wygląda, ale jak wdepniesz - wytrzyj buty.
Krótka retrospekcja każdemu pozwoli uzmysłowić, że nie jestem fanem Administratora.
Ale ten dziwoląg?
Jak widać, dla Ciebie powyższe info nic nie mówi. Dla innych może być subtelną wskazówką dotyczącą mojego doświadczenia w domach szkieletowych. Niech czytelnicy sami wybiorą kto prezentuje wartościowe info, ja do niczego nie zmuszam.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Greg Olchawski » Fri 09 Jan, 2015

@Martin5,
mam nadzieję że te info będą wystarczająco czytelne, pozdr
Martin5 wrote:(...)
1. Stalowe słupy pod tym podciągiem?
Wystarczy odpowiednia ilość słupków podtrzymujących w ściance (słupki standard 4x14cm). czytaj dalej
Też tak uważam. Projektant jednak zaleca stalowe. Różnicy w cenie nie ma żadnej. Po co więc mam się upierać przy drewnie?
2. Zresztą sam podciąg stalowy to też jeden wielki żart. Jest on także do wywalenia. Zamiast tego wystarczy ściana ze słupków i w niektórych miejscach mniejsze nadproża (w najgorszym przypadku LVL).
A tu projektant jest nieprzejednany. Podciąg drewniany o grubości 30 cm był obciążony w 100%. Stalowy ma 2x większą wytrzymałość. Bedzie stalowy. W dodatku jest tańszy od drewnianego.
Ten podciąg stalowy możesz zastąpić (odpowiednim) LVL i słupkami drewnianymi i nie ma możliwości aby coś nie wytrzymało.
Jednak jest taka możliwość.

Absurd kolejny to pojedyncze nadproże które jest stosowane jako podciąg i nadproże w świetle ściany. Nic dziwnego że na końcu dochodzi do konkluzji że słupki też muszą być stalowe.
Nie rozumiem powyższego. Nie wiem, o czym piszesz.
Zacznijmy może od tego że ktoś czegoś rozumie (może Ty, może Twój projektant). Należy zadać sobie pytanie do czego służą nadproża, do czego podciągi, czy podciągi muszą być pod belkami stropowymi czy mogą być w świetle stropu, do czego są ściany nośne, być może wtedy będzie jaśniej.
EDIT: Informacja na temat drzwi chowanych w ścianę jest krytyczna i oznacza teraz że ta sciana nie będzie mogła pełnić roli nośnej. Niemniej jednak z powodzeniem można zastosować podciąg zrobiony z belki laminowanej LVL i słupkami drewnianymi w miejsce stalowych (być może bardzo delikatnie zmniejszając szerokość otworu w środkowej części). Nie ma takiej możliwości aby podciąg LVL w tym miejscu nie wytrzymał.
PS: ten projekt to dobry przykład na to jak można sobie samemu skomplikować pracę: gdyby nie pomysł drzwi przesuwnych chowanych w ścianę mielibyśmy proste i tanie rozwiązanie.

Absurd podstawowy: nadproże pod nadprożem. Tego nie da się wyjaśnić bo jest... zbyt oczywiste.
Nie rozumiem, o czym piszesz.

Jak pisałem to zbyt oczywiste, a jednak... Jeśli jest nadproże, to po co pod nim kolejne??? Tylko nie pisz że musisz podwiesić drzwi. Wystarczy obniżyć punkt mocowania, elementem nośnym będzie to nadproże/podciąg wyżej...

Co do drzwi przesuwnych: przesuwne czy całkowicie wiszące? jeśli wiszące to w świetle otworu drzwiowego czy przed nim? Bo to spora różnica. Ale nawet w najgorszym przypadku, o ile drzwi nie są "pancerne" to nadproże z dwóch 4x14 na sztorc spokojnie wystarczy.[/b]
Drzwi wiszące w szynie przymocowanej do nadproża - chowające się w ścianę. Piszesz, że nadproże 2 deski 4x14 wystarczy; tam są 2 deski 4x12 plus trzecia pozioma pod nimi - żeby przymocować jakoś szynę.
Wszystko zależy od wagi drzwi bo może się nawet obejść bez tego jednego nadproża. Nawiasem mówiąc (użytkowo) w takim konkretnym zastosowaniu unikałbym drzwi stricte wiszących, zalecałbym zrobić szynę na dole (nie chodzi nawet o nadproże)

PS: przy okazji: szlichta na stropie? czy to naprawdę konieczne do szczęścia?
A jak inaczej mam wykonać ogrzewanie podłogowe? Szlichta obciąża strop około 150 kg na m2. Lekkie systemy do podłogówki są droższe o około 10 tys zł od szlichty.
Napisze inaczej: czy podłogówka na piętrze jest konieczna do szczęścia? Podobnie jak drzwi chowane w ścianę?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wytyczne dla schodów w domach szkieletowych - gdzie szuk

Post by Wojciech Nitka » Fri 09 Jan, 2015

Greg Olchawski wrote:Napisze inaczej: czy podłogówka na piętrze jest konieczna do szczęścia? Podobnie jak drzwi chowane w ścianę?
Greg, komuś może być do szczęścia ... i nie rozumiem Twojej ingerencji w tej kwestii. Są gusty i guściki ... i o nich się nie dyskutuje.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”