Przybudówka - rozstaw słupków

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Przybudówka - rozstaw słupków

Post by woomaa » Tue 12 May, 2015

Dom już stoi, zabrałem się za projekt przybudówki w której będzie mały warsztat i suszarnia na pranie zimą - mniej więcej 5x3m. Wysoka 2,3 - 3,3 żeby dach miał spadek. Standardowe rozmieszczenie słupków to max 60cm - zastanawiam się czy mogę dać szerzej tak koło metra? Będzie to tylko konstrukcja obita z jednej strony MFP. Na tym lekki dach z blachy. Krokwie w rozstawie co 60cm, 23cm szerokie. Można tak pokombinować? Czy słupek musi być pod krokwią i w module 60cm? Nie chodzi mi o wiedzę z książki tylko o doświadczenie.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Przybudówka - rozstaw słupków

Post by Wojciech Nitka » Tue 12 May, 2015

woomaa, jesteś "starym forowiczem". Zatem skąd to pytanie?
Temat rozstawu osiowego słupków aż do 100 cm powinien rozstrzygnąć projektant-konstruktor, uwzględniając między innymi obciążenia wiatrem czy śniegiem.
Wraz z osiowym rozstawem słupów rośnie grubość płyty poszycia. Zatem proponuję zwrócić się do producenta płyty wiórowej o ustalenie grubości płyty na poszycie ścian przy rozstawie słupków ok. 1,00 m.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Przybudówka - rozstaw słupków

Post by woomaa » Fri 17 Jul, 2015

Zapytałem tutaj, bo nie będę do prostej przybudówki, takiej wiaty, wołał konstruktora. Koszt jego pracy to pewnie będzie więcej niż zakup drewna, którego mi brakuje. Zostało mi z budowy trochę belek i myślałem, że może uda się zrobić bez dokupowania.

Dziś w końcu policzyłem wszystko we własnym projekcie i okazuje się, że dokupić muszę drewna za 300 zł, no to nie będę ameryki wymyślał tylko dam co 60 i płytę 12 jak na domu.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”