Domek gotowy z Ostródy

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
vomer1967
Posts: 3
Joined: Mon 18 May, 2015

Domek gotowy z Ostródy

Post by vomer1967 » Fri 29 May, 2015

Postanowiliśmy z małżonką wybudować domek letniskowy nad jeziorem w technologi szkieletowej. Dużo czytałem na różnych forach nt. technologii szkieletowej i z informacji które uzyskałem wynika, że poszycie szkieletu z płyty osb lub innej o odpowiednich właściwościach nadaje budynkowi odpowiednią sztywność i pełni również rolę izolacji akustycznej.
Producent domów z drewna, firma Castor z Ostródy proponuje nam dom w technologii szkieletowej, gdzie zamiast poszycia z osb wykonana będzie elewacja z balika drewnianego 45mm tzw, minilog. Przekrój ściany od wewnątrz: płyta g-k, opóźniacz pary, szkielet wypełniony wełną, wiatroizolacja, listwy rusztu pionowego, balik 45mm.
Wg zapewnień firmy, ich badania dowodzą, że sztywność domu, dzieki zastosowaniu balika jest odpowiednia. Jednak nie jestem przekonany co do słuszności takiej konstrukcji.

Sprawa druga - firma wykonuje podłogę, ruszt drewniany nad pustką powietrzną i bezpośrednio na ten ruszt stawia ściany bez wcześniejszego poszycia stropu płytą OSB. Dopiero później, po wykonaniu ścian i dachu układana jest od wewnątrz podłoga z deski lub płyta osb - wg życzenia. Niezbyt mi się to widzi. Co o tym sądzicie. Proszę o uwagi i podpowiedzi.


vomer1967
Posts: 3
Joined: Mon 18 May, 2015

Re: Domek gotowy z Ostródy

Post by vomer1967 » Tue 02 Jun, 2015

No proszę - nie oglądajcie ale wypowiedzcie się. Myślałem, że mogę liczyć tu na pomoc.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Domek gotowy z Ostródy

Post by Wojciech Nitka » Wed 03 Jun, 2015

Tego typu rozwiązania - ściana bez płyty poszycia - jest rozwiązaniem oszczędnościowym, które stosuje się raczej w domkach letniskowych a nie w domach całorocznych.
Brak płyty poszycia wpływa na wiele czynników mogących obniżyć jakość budynku - gorsza izolacyjność akustyczna ścian zewnętrznych, brak podkładu dla prawidłowego montażu i sklejenia folii wiatroizolacyjnej, większe zagrożenie budynku ze strony gryzoni w przypadku niewłaściwego zabezpieczenia szczeliny wentylacyjnej pod elewacją.
Ze swej strony uważam, że ściany zewnętrzne bez płyty poszycia a jedynie obite deską mogą być stosowane w domkach letniskowych a nie w domach mieszkalnych całorocznych.

vomer1967
Posts: 3
Joined: Mon 18 May, 2015

Re: Domek gotowy z Ostródy

Post by vomer1967 » Sat 06 Jun, 2015

Czy obicie ścian od wewnątrz płytą osb poprawi sztywność budynku? Jak w takim przypadku zrobić opóźniacz pary i czy w ogóle go robić czy plyta przejmie jego funkcję?
Dom ma być letniskowy ale kto wie co będzie kiedyś. Nie chcę dziś zrobić błędów których później nie da się naprawić


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”