Podłoga na legarach vs. wylewka betonowa

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Podłoga na legarach vs. wylewka betonowa

Post by OldSeb » Sat 24 Oct, 2015

Witam,

jestem w trakcie budowy domu szkieletowego wg projektu gotowego "Takt DR-S". Dom generalnie jest zaprojektowany jako całoroczny natomiast będzie wykorzystywany głównie jako letniskowy. Fundament pod budynkiem będzie tradycyjny z płytą z chudziaka pod całym parterem. W projekcie na parterze mam podłogę na parterze w postaci wylewki 5cm na 20cm styropianie i tu (niestety dopiero teraz) dopadły mnie wątpliwości czy jest to na pewno najlepsze rozwiązanie w moim przypadku. Chodzi głównie o to, że jak podejrzewam, taka posadzka będzie długo się nagrzewać co w domu letniskowym jest nieco upierdliwe. Może zdecydować się na podłogę z osb na legarach drewnianych ? Poza tym, muszę przewidzieć możliwość spuszczania wody z instalacji na zimę więc poprowadzenie ze spadkiem rur pod legarami wydaje mi się łatwiejsze. Teoretycznie łatwiejszy byłby do nich również dostęp w przypadku konieczności naprawy.
Ogromna prośba o opinie osób, które albo miały podobny dylemat albo używają tych rozwiązań i mogą się wypowiedzieć w którym kierunku powinienem pójść.


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Podłoga na legarach vs. wylewka betonowa

Post by majek85 » Sun 25 Oct, 2015

jak u siebie liczyłem podłoga na legarach wychodziła drożej. ogrzewanie podłogowe dość szybko się nagrzewa, u mnie 64m2 parteru potrzebuje ok 2-3godz przy obecnych temperaturach aby było +20'c w domu. Na zime zawsze możesz zostawić ogrzewanie aby utrzymywać temp podłogi powyżej 0'c . Choć jaki jest sens robić ogrzewanie podłogowe w domku letniskowym? nie lepiej kupić konwektory zwykłe na ściane? albo kable grzejne? duuużo taniej i bezobsługowo

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Podłoga na legarach vs. wylewka betonowa

Post by OldSeb » Mon 02 Nov, 2015

Może trochę nieprecyzyjnie napisałem - nie planuje ogrzewania podłogowego, zostaje tylko przy kominku.
Chodzi mi o to, że wylewka w stosunku do podłogi drewnianej będzie bardziej zimna i boję się trochę, że po rozpaleniu kominka pod nogami będzie zimno przez długi czas.

Pawel01
Posts: 13
Joined: Sun 15 Nov, 2015

Re: Podłoga na legarach vs. wylewka betonowa

Post by Pawel01 » Thu 26 Nov, 2015

Zawsze można na podłogę położyć skórę z niedźwiedzia.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”