dom energoosczędny

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
slavko
Posts: 4
Joined: Wed 02 Dec, 2015

dom energoosczędny

Post by slavko » Wed 02 Dec, 2015

Witam wszystkich serdecznie jako nowy użytkownik forum.
Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem wybudowania domu w technologi szkieletowej, i zdecydowałem się na następującą konstrukcję:
Ściana zew. od wewnątrz:
G-K
Ruszt 5/4 wypełniony wełną U=0,035
Paroizolacja
Konstrukcja 4,5/24 wypełniona wełną U=0,035
OSB 15
Wiatroizolacja
Ruszt 6/4 wypełniony wełną U=0,035
Dystans 2.5/5 i deska elewacyjna
Razem ok. 35 cm wełny U=0,035, gdzieś słyszałem że ściana o grubości wełny 35 cm i współczynniku U=0,035 da wartość dla całej ściany U=0,1, prawda ?
W podobnej konstrukcji strop i podłoga z pustką, dom parterowy ok. 80m2, ogrzewanie elektryczne, brak kominów, rekuperator z odzyskiem ciepła a zamiast kominów, centralnego z piecem montaż systemu fotowoltaicznego 2-3 kv i próba odsprzedaży prądu.

Co o tym myślicie ?
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie uwagi i sugestie. Nie chce popełnić błędu stąd mój post.

Pozdrawiam
Slavko


Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: dom energoosczędny

Post by Martin5 » Thu 03 Dec, 2015

Pomysł zły! Nie można dawać zwykłej wełny na zewnątrz wiatroizolacji. Można tam dać specjalne wełny elewacyjne, ale one nie mają 0.035.

Systemy fotowoltaiczne bym sobie darował. To nie zadziała w naszym klimacie. Więcej z tym kłopotu niż pożytku (skoki mocy od zera do 100% w kilka sekund).

Dodatkowo zmieniłbym OSB 15mm na OSB 12mm na zewnątrz i MFP 12mm bezpośrednio pod płyty k-g. Nie będzie żadnego ryzyka pęknięć, na ścianach będzie można w dowolnym miejscu wieszać, co się chce.

JKM23
Posts: 14
Joined: Tue 03 Nov, 2015

Re: dom energoosczędny

Post by JKM23 » Thu 03 Dec, 2015

Oczywiście nie jest to prawda. Pierwsza lepsza wełna elewacyjna ma 0,036
http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiaz ... /panelrock

Kolejna sprawa to dodanie MFP pod płyty gk. Dobrze poszpachlowane płyty gipsowe nie pękają , ewentualnie można dac2-3x gk i wyjdzie to taniej.
MFP lepiej dać na zewnątrz z racji lepszej paroprzepuszczalności a OSB od środka z racji mniejszej paroprzepuszczalności co wspomoże paroizolację. Ale OSB nie jest niezbędne.

slavko
Posts: 4
Joined: Wed 02 Dec, 2015

Re: dom energoosczędny

Post by slavko » Thu 03 Dec, 2015

Dziękuje za odpowiedzi,
więc jeszcze raz ściana od wewnątrz:
G-K, paroizolacja, MFP, dwa razy ruszt 6/4 i 5/4 wypełnione wełną U=0,035, konstrukcja 4,5/24 wypełnione wełną U=0,035, OSB 12, wiatroizolacja, ruszt 2,5/5 i deska elewacyjna, czy U dla ściany wyniesie U=0,1 ?
Reszta jak w pierwszym poście.
Mam nadzieję, że dyskusja będzie miała dalszy ciąg.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: dom energoosczędny

Post by Martin5 » Thu 03 Dec, 2015

Dwa ruszty od wewnątrz? Bez sensu.

Zrób jeden ruszt ale paroizolację daj między ruszt a konstrukcję. Dzięki temu instalacje da się prowadzić nie przerywając folii.
Konstrukcja z desek 24 cm? Masakra jakaś. Nie wiem, czemu upierasz się przy U = 0.1.

slavko
Posts: 4
Joined: Wed 02 Dec, 2015

Re: dom energoosczędny

Post by slavko » Thu 03 Dec, 2015

Dlaczego 4,5/24 to masakra ? Przecież w standardzie budowania jest 4,5/145.

slavko
Posts: 4
Joined: Wed 02 Dec, 2015

Re: dom energoosczędny

Post by slavko » Thu 03 Dec, 2015

Błąd, chodziło mi o 4,5/14,5

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: dom energoosczędny

Post by L92 » Sun 06 Mar, 2016

Nie wnikając z czego i jak zrobisz ruszt przy 35 cm izolacji będziesz miał wypas. Zastosowałem wełnę 0,033 knaufa. Na ściany dałem 25 cm, skosy 30 i strop nad skosami 40. Okna 3 szybowe. Dom 100 m kwadratowych z użytkowym poddaszem. Jestem jeszcze w trakcie budowy i na razie ogrzewam piecykiem gazowym 4kW z marketu za 230zł + butla z gazem ze stacji benzynowej. W warunkach budowy wymieniam raz na dwa tygodnie (56 zł). Przy -20 bez problemu dawał radę z utrzymaniem temperatury w całym domu +21 stopni. Docelowo będę grzał prądem. Na parterze klimatyzator fujitsu z opcją ogrzewania (przy -7 działa z pełną sprawnością pobiera 1400W a oddaje 6kW). Na pietrze grzejniki elektroluksa z elektronicznymi. termostatami.

JaKubEk
Posts: 5
Joined: Tue 15 Mar, 2016
Contact:

Re: dom energoosczędny

Post by JaKubEk » Tue 15 Mar, 2016

Martin5 wrote:Systemy fotowoltaiczne bym sobie darował. To nie zadziała w naszym klimacie. Więcej z tym kłopotu niż pożytku (skoki mocy od zera do 100% w kilka sekund).
O, to ciekawe. Z tym problemem się nie spotkałem, a trochę w tym siedzę (poza przypadkami, gdy instalacja była w miejscu w ogóle słabo nasłonecznionym).
Mógłbyś podzielić się, skąd ta wiedza? To Twoje doświadczenie, ktoś znajomy, jakieś testy/badania?
Interesuje mnie: efekt cieplarniany, radykalne ekologiczne rozwiązania, OZE, obecnie: fotowoltaika i rozwiązania ustawowe dot. OZE.

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: dom energoosczędny

Post by L92 » Tue 15 Mar, 2016

Prawdopodobnie kolega kolegi z pracy słyszał na imieninach u cioci ;). A na poważnie to chętnie dowiem się jak wygląda odsprzedaż energii zakładowi energetycznemu w praktyce. Najchętniej od kogoś kto to już przerobił.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”