norweskie normy domu szkieletowego

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
kewes3
Posts: 2
Joined: Mon 22 Feb, 2016

norweskie normy domu szkieletowego

Post by kewes3 » Mon 22 Feb, 2016

Witam. Nurtuje mnie pytanie, czy budowa domu w Polsce, a dokładnie konstrukcji szkieletowej w taki sposób jak opiszę niżej spełni normy w naszym kraju. Otóż w Norwegii, konstrukcja ściany zewnętrznej (tak jak budowaliśmy) wygląda następująco patrząc od zewnątrz. Deska elewacyjna, łata 30x50, membrana a raczej papier wzmocniony(nie podam firmy), płyta gipsowa o podwyższonej wilgotności wzmocniona 9mm (zielona), konstrukcja 50x200mm, wełna mineralna 200mm, folia paroizolacyjna, na folię wata 50mm, następnie płyta OSB 12mm i płyta gipsowa. Otwory okienne, oraz drzwiowe (glify) wykańczane płytą gipsową 9mm, tą samą która jest montowana na zewnątrz. Co ważne ocieplenie stropu 300mm wełny jedynie na odległości 1000mm od ścian zewnętrznych i na taką odległość montowana była również folia paroizolacyjna. W pozostałej części stropu 150mm lub 200mm wełny w zależności od projektu. Kierownik budowy jak i inżynier nadzorujący w rozmowach twierdzili, że taki montaż wełny w stropie i folii w zupełności wystarczy, tak izolowane były stropy wewnątrz budynku. Dach dwuspadowy 250mm wełny, folia paroizolacyjna, łata i wełna 50mm. Dodam, że budowane domy przechodziły próby ciśnieniowe (nie znam norm norweskich). I pytanie, czy mogę we własnym zakresie taki dom wybudować w Polsce.
I może jeszcze jedno pytanie, czy w konstrukcji szkieletowej mogę wybudować chłodnię wolnostojącą. Pozdrawiam


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: norweskie normy domu szkieletowego

Post by majek85 » Mon 22 Feb, 2016

jeśli projektant i kierownik przybiją pieczątkę możesz w PL budować w dowolnej kombinacji. Ważne aby U ścian i dachu były w normach. Nikt przy odbiorze domu nie będzie Tobie sprawdzał poszczegółnych warstw ściany. Jeśli w Norwegii się sprawdza to również i w Polsce.
p.s. dla mnie wygąda to solidnie i ciepło

kewes3
Posts: 2
Joined: Mon 22 Feb, 2016

Re: norweskie normy domu szkieletowego

Post by kewes3 » Wed 24 Feb, 2016

Dla mnie wydaje się, że również solidna konstrukcja i ocieplenie, bardziej zastanawia mnie płyta gipsowa na zewnątrz osłonięta jedynie elewacją drewnianą. Czy płyta z czasem się może rozlecieć?. Na rynku krajowym znalazłem dwóch producentów F i K, płyty gipsowo - włoknowe, jednak producent zakłada pokrycie zaprawą zabezpieczającą. No i nie wiem co o takiej płycie na zewnątrz myśleć. Zastosowanie płyty na zewnątrz, (zdanie norwegów) powoduje oddychanie ściany.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: norweskie normy domu szkieletowego

Post by majek85 » Wed 24 Feb, 2016

W Norwegii w sumie nie spotkałem się z płytą k-g pod deską elewacjną (pewnie za mało widziałem) , ale za to widziałem poza OSB płyty fermacell, które też są używane przez polskie firmy budujące

Mariuszek100
Posts: 8
Joined: Thu 03 Mar, 2016

Re: norweskie normy domu szkieletowego

Post by Mariuszek100 » Thu 17 Mar, 2016

Również byłem chwilę w Norwegii i pracowałem w branży, ale również nie spotkałem się z takimi.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”