Dziwny przekrój ściany

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
ensim
Posts: 12
Joined: Sat 29 Nov, 2014

Dziwny przekrój ściany

Post by ensim » Thu 25 Feb, 2016

Hej.
Dostałem od architekta projekt ściany który całkowicie wygląda mi na niezgodny z technologią. Ale może taka jest tylko ja o niej nie słyszałem. Według architekta ściana ma być zrobiona tak (od zewnątrz):

Tynk + siatka (1.5cm), Styropian ryflowany (10cm), Płyta gipsowo-kartonowa (1.5cm), Wełna/Szkielet (14cm), Sklejka wodoszczelna (2.4cm), Płyta gipsowo-kartonowa (1.5cm).

Brak zarówno paroizolacji jak i wiatroizolacji, według projektu wilgość kanałami styropianu ryflowanego ma sobie cieknąć pięknie i majestatycznie po regipsie.


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dziwny przekrój ściany

Post by toja » Thu 25 Feb, 2016

Nie istnieje żadna "technologia" w tej materii. Istnieją tylko ogólne zapisy WT. A zgodnie z PB jeżeli projektant tak zapisał to znaczy, że wszytko jest Ok!. Musi tylko dokładnie opisać poszczególne materiały (tj. ich oznaczenia i parametry) powołując się na jakąś ogólnie przyjętą normę.
Być może istnieje jakiś system elewacyjny, który zabezpiecza budynek przed warunkami atmosferycznymi i będzie z godny z powyższym opisem.
Ale skąd weźmiecie sklejkę wodoszczelną ... Powodzenia.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dziwny przekrój ściany

Post by Wojciech Nitka » Thu 25 Feb, 2016

Niech architekt wymyśla co chce. Może ma doświadczenia np. z Norwegii, gdzie na poszycie ścian często stosuje się płytę gipsowo-kartonową.
Ty wykonaj ją "po polsku":
- tynk + siatka,
- styropian ryflowany - 10 cm
- folia wiatroizolacyjna,
- poszycie z płyty MFP lub OSB/3 - 1,20 cm,
- szkielet / wełna 14 cm,
- folia paroizolacyjna,
- poszycie z płyty MFP lub OSB/3 - 1,20 cm, (może być ale nie musi),
- płyta gipsowo-kartonowa.

Nie rozumiem po co skleja wodoszczelna i to grubości 2,40 cm. To chore i ... kilka razy droższe od płyty OSB/3.
Kładąc styropian ryflowany zwróć uwagę na listwę startową. Zapraszam - http://budujzdrewna.pl/technologia/syst ... ntylacyjna

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dziwny przekrój ściany

Post by toja » Thu 25 Feb, 2016

Wojciech Nitka wrote:Nie rozumiem po co skleja wodoszczelna i to grubości 2,40 cm. a
Szczególnie, że nic takiego nie istnieje. Choć może NASA coś ostatnio wymyśliła, może Łysenko?

ensim
Posts: 12
Joined: Sat 29 Nov, 2014

Re: Dziwny przekrój ściany

Post by ensim » Fri 26 Feb, 2016

Dziękuję Panie Wojciechu, takiej właśnie ściany od początku oczekiwałem.
Ale w związku z tym że jeszcze wyszły inne bąble, typu rozstawy co 30cm, drabinki na ścianach co 50 (czyli tnąc wełnę w puzzle), złe przekroje.

Przeglądnęliśmy ze znajomym, i połowa rzeczy źle (dosłownie!). Opisaliśmy wszystko, załączyliśmy materiały z ksiązki od Pana i wysłaliśmy do architekta, niech się uczą, a jak!

Przyznam, że Pana literatura niedoceniona, i sporo rzeczy pomogła wyłapać.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Dziwny przekrój ściany

Post by majek85 » Fri 26 Feb, 2016

A nie prościej zmienić projektanta?

ensim
Posts: 12
Joined: Sat 29 Nov, 2014

Re: Dziwny przekrój ściany

Post by ensim » Fri 26 Feb, 2016

majek85 być może na tym się skończy. Wyślemy poprawki, zobaczymy czy je zrobią. Jak tak to ok, jak nie, to na ustępstwa nie pójdziemy.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”