Budowa domku proszę o poradę

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
falra
Posts: 15
Joined: Fri 20 Feb, 2015

Budowa domku proszę o poradę

Post by falra » Fri 08 Apr, 2016

Witam, na samym początku chciałbym pozdrowić wszystkich na forum i podziękować Panu Wojciechowi Nitce za książkę "Szkieletowy dom drewniany" którą przeczytałem z czystą przyjemnością.
Ponieważ chcę wybudować mały domek na działce za miastem mam parę pytań na które nie znalazłem odpowiedzi.
A więc zaczynając od samego początku:
Domek będzie mały 5,5 x 6 m w konstrukcji szkieletowej zbudowany z drewna suszonego zakupionego w poleconym na forum składzie.
Ściany zbuduję ze słupków 45x145 mm o rozstawie 40 cm, okładzina zewnętrzna to OSB3 12mm, na to wiatroizolacja i wełna skalna 150 mm przykryta tynkiem. Ściany wypełnione będą wełną 150 mm, paraizolacja, i potem przestrzeń 5 cm wypełniona wełną 5 cm w której dodatkowo poprowadzona będzie instalacja elektryczna ( w peszlach ) i wodna (w otulinie ) aby nie dziurawić za mocno paraizolacji. Na to przyjdzie podwójna płyta GK lub OSB3 o grubości 12 mm + GK . Otwory okienne i drzwi dodatkowo wzmocnione słupkami i nadprożami.
Mam dylemat dotyczący ścianki kolankowej, czy prowadzić słupki ścian na całej długości od samego dołu do poddasza, czy zakończyć je na oczepach z przybitym drugim oczepem i potem budować poddasze jako następny poziom jak w konstrukcji platformowej na wysokość 1,2 m?
Drugie pytanie dotyczy stropu.
Ponieważ rozstaw ścian jest 5,5 m a belki stropowe chciałbym poprowadzić równolegle do krokwi, czy dobrym pomysłem jest poprowadzenie przez oś domu 4 belek 45 x 245 mm zbitych razem podpartych ścianką działową o grubości 150 mm w odległości 1,5 m od jednej ze ścian szczytowych i wtedy maksymalne punkty podparcia byłyby oddalone od siebie 4,5 m. Do tej belki za pomocą metalowych wieszaków przybite byłyby prostopadłe belki stropowe 45 x 245 mm i wtedy maksymalne punkty podparcia byłyby w odległości 2,75 m .
Ponieważ to maleństwo będę budował sam, nie mam żadnego projektanta który policzyłby wszystkie dane.
Liczę na to że podpowiecie mi czy to właściwe założenia lub podpowiecie inne rozwiązania.
Poczytałem trochę na forach i poprzeglądałem zdjęcia i filmiki z innych budów oraz przestudiowałem jeszcze książkę "Kanadyjski szkieletowy dom drewniany" którą zakupiłem i przestudiowałem.
Będę wdzięczny za odpowiedzi i życzę miłych ciepłych wiosennych dni.
Attachments
WP_20160408_001.jpg


falra
Posts: 15
Joined: Fri 20 Feb, 2015

Re: Budowa domku proszę o poradę

Post by falra » Fri 08 Apr, 2016

Czy nikt mi nie odpowie w tych dwóch kwestiach? Ewentualnie podpowie jak to można inaczej zrobić?

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”