Ściana działowa - spotkanie się ram otworów drzwiowych

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
karu
Posts: 8
Joined: Sat 30 Jul, 2016

Ściana działowa - spotkanie się ram otworów drzwiowych

Post by karu » Sat 30 Jul, 2016

Witam

Ostatnim czasem, przy okazji kolejnej budowy otrzymałem gotowy projekt od architekta do wykonania kosztorysu, zestawienia materiałów itp. Ze względu na moje jeszcze nie tak wielkie doświadczenie (rok od ukończenia studiów budowlanych) chciałbym dopytać o pewną rzecz. Architekt wrysował w jednym miejscu domu aż trzy otwory drzwiowe z trzech różnych ścian działowych, które praktycznie przylegają do siebie. Tu pojawiają się moje pytania:
1. Czy ściana działowa w konstrukcji szkieletowej może kończyć się otworem drzwiowym?
2. Czy konstrukcja tegoż otworu może być przymocowana bezpośrednio do prostopadłej ściany działowej?
3. tak jak poprzednio tylko czy może być przymocowana bezpośrednio do konstrukcji nie ścianki działowej a już wręcz kolejnego otworu tejże ścianki działowej?

Niestety budzi to we mnie pewne wątpliwości. Chcąc to rozwiązać inaczej, tzn aby ściana nie kończyła się otworem drzwiowym, i żeby między tym otworem, a połączeniem z prostopadłą ścianą był jeszcze chociaż kawałek ściany działowej, musiałbym delikatnie ingerować w projekt i przesuwać to co narysował architekt.

Proszę o wszelkie uwagi, które będą mile widziane :)
Attachments
Przechwytywanie2.PNG
Screen z mojego orientacyjnego rozmieszczenia słupków
Przechwytywanie.PNG
Zdjęcie projektu, który otrzymałem


MajorDamage
Posts: 75
Joined: Fri 31 Jan, 2014

Re: Ściana działowa - spotkanie się ram otworów drzwiowych

Post by MajorDamage » Sun 31 Jul, 2016

Tak to jest gdy na polskich uczelniach nie ma tematów z budownictwa szkieletowego. Cóż, jesteśmy pod tym względem edukacyjnie zacofani ale sytuację ratują takie fora jak to. Przy otworach drzwiowych (jak i innych) stosuje się podwójne słupki, więc nie ma problemu. Tym bardziej jak to jest pokazane na rysunku.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ściana działowa - spotkanie się ram otworów drzwiowych

Post by Wojciech Nitka » Mon 01 Aug, 2016

Fakt. Będzie można się pozabijać tymi drzwiami.
Drzwi do pomieszczenia 1/4 powinny być osadzone jak do pomieszczenia 1/5.
W innym przypadku nie będą otwierać się na 90 stopni.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Ściana działowa - spotkanie się ram otworów drzwiowych

Post by toja » Mon 01 Aug, 2016

Skończyłem polską uczelnię i zapewniam, że podają tam wystarczający zasób wiedzy, żeby zaprojektować i wykonać drzwi w ścianie działowej. Może nie macie szczęścia do ludzi lub szukacie ich w nieodpowiedniej grupie inżynierów (czytaj - nieodpowiednio opłacanych)?
Twierdzicie, że nie nie ma możliwości osadzenia 80-siątek w otworze 90 cm? A ja twierdzę, że bez problemu dla większości dostępnych na rynku.

karu
Posts: 8
Joined: Sat 30 Jul, 2016

Re: Ściana działowa - spotkanie się ram otworów drzwiowych

Post by karu » Mon 01 Aug, 2016

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Akurat u mnie na uczelni (Politechnika Krakowska) zagadnienia związane z konkretnymi technologiami były do doczytania. Jak wiadomo nie zawsze wszystkie szczegóły jest się samemu wyłuskać. Wykładowcy stawiali większy nacisk na samą konstrukcję ważnych elementów (schody, więźba, strop) oraz problemy związane z użytkowaniem drewna. Możliwe, że jakbym wybrał drugi stopień związany z budownictwem drewnianym to byłoby to bardziej rozwinięte ;) Mimo wszystko dziękuję ;)

karu
Posts: 8
Joined: Sat 30 Jul, 2016

Re: Ściana działowa - spotkanie się ram otworów drzwiowych

Post by karu » Mon 01 Aug, 2016

Wojciech Nitka wrote:Drzwi do pomieszczenia 1/4 powinny być osadzone jak do pomieszczenia 1/5.
W innym przypadku nie będą otwierać się na 90 stopni.
Chciałbym jeszcze zapytać co się kryje pod pojęciem drzwi do pomieszczenia 1/4?
Przepraszam za podwójny post ale nie posiadam możliwości edycji poprzedniego.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ściana działowa - spotkanie się ram otworów drzwiowych

Post by Wojciech Nitka » Mon 01 Aug, 2016

Drzwi do pomieszczenia 1/4 z lewej strony powinny mieć węgarek. Inaczej nie da się otworzyć drzwi na 90 stopni.

karu
Posts: 8
Joined: Sat 30 Jul, 2016

Re: Ściana działowa - spotkanie się ram otworów drzwiowych

Post by karu » Mon 01 Aug, 2016

Kurczę tak krótko na forum i znowu wtopa! Nie zorientowałem się, że Pan mówi o oznaczeniach z rysunku. W takim razie wszystko rozumiem.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”