Ściany zewnętrzne

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
wojtek1
Posts: 4
Joined: Thu 18 Aug, 2016

Ściany zewnętrzne

Post by wojtek1 » Fri 19 Aug, 2016

Witam czy bawić się w montaż jeszcze jednej płyty OSB.
Ściana : tynk / wełna /wiatroizolacja / płyta OSB / szkielet / wełna w szkielecie / płyta OSB / paroizolacja / szkielet pod płytę gipsową .
Jeżeli chciał bym jeszcze dodać termoizolację , to w którym miejscu np. taką http://allegro.pl/folterm-duo-folia-ter ... 12996.html
Pozdrawiam


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ściany zewnętrzne

Post by majek85 » Sat 20 Aug, 2016

kolejna warstwa OSB to strata kasy, dom będziesz mieć i tak sztywny, ewentualnie daj OSB na szkielet od K-G,( zamiast na szkielet nośny ) i na to płyte k-g

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Ściany zewnętrzne

Post by toja » Sat 20 Aug, 2016

majek85 wrote: ..., ewentualnie daj OSB na szkielet od K-G,( zamiast na szkielet nośny ) ...
Z punktu widzenia teorii błąd. Dopuszczalne tylko w przypadku wystarczającej sztywność jednostronnego poszycia, ale wtedy to "strata kasy" (jak wspomniałeś :mrgreen: ) .
PS Powyższa wypowiedź nie polemizuje z twierdzeniem "Kto bogatemu zabroni".

wojtek1
Posts: 4
Joined: Thu 18 Aug, 2016

Re: Ściany zewnętrzne

Post by wojtek1 » Sat 20 Aug, 2016

Czyli bez dodatkowej OSB a tą folię to w którym miejscu najlepiej .
czy może zamiast folii dać dodatkową wełnę w szkielecie od KG ? Ale wtedy dodatkowa paroizolacja zaraz pod płytę gipsową ?

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ściany zewnętrzne

Post by majek85 » Sat 20 Aug, 2016

toja wrote: Z punktu widzenia teorii błąd. Dopuszczalne tylko w przypadku wystarczającej sztywność jednostronnego poszycia, ale wtedy to "strata kasy" (jak wspomniałeś :mrgreen: )
chodzilo mi bardziej oto że skoro ma być płyta OSB x2 to pod k-g bedzie bardziej praktyczniej, bo łatwiej będzie wieszać coś na ścianie;)
Na temat foli z linka sie niewypowiem, bo nieznam, te folie mają silną kryptoreklamę na różnych forach, ja wolałem dać dodatkowe 5cm wełny w szkielecie k-g.

wojtek1
Posts: 4
Joined: Thu 18 Aug, 2016

Re: Ściany zewnętrzne

Post by wojtek1 » Sat 20 Aug, 2016

No dobra a jak dałeś wełnę w szkielecie to paroizolację gdzie zaraz za płytą ?

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ściany zewnętrzne

Post by majek85 » Sat 20 Aug, 2016

temat poruszany wielokrotnie na forum, folie dajesz pomiędzy szkielet ścian a szkielet do k-g i wszystkie instalacje robisz w tym szkielecie, dzięki czemu nie dziurawisz foi gniazdkami elektrycznymi, przejściami kabli, rur itp. Radze poczytać forum:)

wojtek1
Posts: 4
Joined: Thu 18 Aug, 2016

Re: Ściany zewnętrzne

Post by wojtek1 » Sun 21 Aug, 2016

Tą warstwę to wiem gdzie dać , chodzi mi czy nie trzeba dodać jeszcze jednej foli zaraz za płytą gipsową , paroizolację daje się przed ociepleniem a chciałem dodać jeszcze jedną warstwę wełny właśnie w szkielecie do płyt gipsowych ( tak jak masz zrobione ) .

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ściany zewnętrzne

Post by majek85 » Sun 21 Aug, 2016

szkielet ścian wypelniony wełną-> folia->ruszt do k-g wypełniony wełną-> płyta k-g. Czy danie kolejnej warstwy foli na szkielet k-g jest potrzebne to niewiem, niech ktoś mądrzejszy się wypowie, ja nie dawałem i niewidziałem nigdzie takiej dodatkowej foli, ale czy jest błędem to niewiem

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Ściany zewnętrzne

Post by toja » Sun 21 Aug, 2016

Wg mnie jest to błędne rozwiązanie ( a poprawniej - najczęściej jest błędne). Wewnętrzna warstwa ocieplenia może obniżyć temp. na powierzchni folii (tej między rusztem g-k i konstrukcją) i nastąpi wkroplenie pary wodnej wewnątrz przegrody.
Nie wiem czy wystarczająco jasno opisałem zjawisko. W internecie na stronach producentów ocieplenia znajdują się programiki, które pozwalają sprawdzić przyjęte rozwiązanie.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ściany zewnętrzne

Post by Wojciech Nitka » Sun 21 Aug, 2016

Nie stosuje się podwójnej warstwy opóźniacza pary.
Jeżeli chcesz dać dodatkową warstwę izolacji cieplnej od wewnątrz, to proponuję następujący układ:
- elewacja,
- poszycie zewnętrzne - np. płyta MFP grub. 12 mm,
- konstrukcja ściany wypełniona np. izolacją cieplną grub. 150 mm,
- opóźniacz pary
- ruszt poziomy wypełniony izolacją cieplną, np. grub. 50 mm,
- płyta wewnętrznego poszycia.
Pamiętaj jednak o jednym - opóźniacz pary możesz położyć między tymi dwiema warstwami izolacji cieplnej jeżeli dodatkowa warstwa izolacji cieplnej (ta wewnętrzna) nie jest grubsza niż 1/2 grubości głównej izolacji.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Ściany zewnętrzne

Post by toja » Mon 22 Aug, 2016

Wojciech Nitka wrote: Pamiętaj jednak o jednym - opóźniacz pary możesz położyć między tymi dwiema warstwami izolacji cieplnej jeżeli dodatkowa warstwa izolacji cieplnej (ta wewnętrzna) nie jest grubsza niż 1/2 grubości głównej izolacji.
Czy możesz podać źródło tego stwierdzenia?
Wg pobieżnych obliczeń temp. na powierzchni folii wyniesie 20-(20-(-20))/3 = 6.7 st.C to trochę mało.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ściany zewnętrzne

Post by Wojciech Nitka » Mon 22 Aug, 2016

Poczekaj chwilę. jestem poza domem.
Przypomnij się po niedzieli. Ale to powszechne założenia stosowane w królestwie budownictwa szkieletowego.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”