Ściana ze styropianem, OSB wewnątrz, malejący opór dyfuzyjny

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
ACSzk
Posts: 1
Joined: Wed 21 Dec, 2016

Ściana ze styropianem, OSB wewnątrz, malejący opór dyfuzyjny

Post by ACSzk » Wed 21 Dec, 2016

Witam wszystkich,
Zamierzam wybudować domek letniskowy i zacząłem dokładnie przyglądać się technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Ponieważ ma to być wersja budżetowa, zastanawiam się nad wykorzystaniem styropianu oraz pewnych innych optymalizacji technicznych (ale nie jakościowych)
Oczywiście przeczytałem że w tradycyjnym modelu wełna+OSB+styropian całość okazuje się niewypałem.

A co jeżeli zastosować by sam styropian, oraz stosować się do zasady zmniejszającego się oporu dyfuzyjnego im bliżej zewnętrznych warstw.
Ściana od wewnątrz wyglądałaby tak:
1. Karton-gips
2. OSB lub MFP 8/12mm
Opór dyfuzyjny 200/300 (OSB Krono***)
3. Styropian wewnątrz szkieletu 38x89mm
Opór dyfuzyjny >18 - 36 (Neoth*** Fasada)
4. Styropian na wierzch 6cm
5. Tynk (pytanie jaki?)
Daje nam to jednolitą przegrodę styropianową grubości 15cm. Czy warto dokładać opóźniacz pary wodnej, może wystarczy zaizolować łączenia OSB?
Jakie są inne ryzyka?

ps.
Ponieważ to pierwszy post, chciałbym podziękować panu Wojciechowi za zredagowanie w bardzo przystępny sposób informacji na temat technologii budownictwa szkieletowego, a w szczególności wizualizacji jak powinien wyglądać każdy element budynku w szkielecie lekkim.


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ściana ze styropianem, OSB wewnątrz, malejący opór dyfuzyjny

Post by majek85 » Wed 21 Dec, 2016

Może nie do końca odpowiem n temat pytania:)
Skoro ma być budżetowo i domek letniskowy, daj tylko wełnę w szkielet i będzie zgodnie ze sztuką, cenowo tak samo (zależy od wełny). Styropian jest łatwo palny, wełna niepalna . Po co komplikować proste sprawy.

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”