Wyciszenie stropu - jak?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Wyciszenie stropu - jak?

Post by selius » Thu 09 Feb, 2017

Witam
Mieszkam od 6 lat w domu szkieletowym i dotąd nie miałem żadnych zastrzeżeń co do tego typu konstrukcji, lecz od 2 lat zostałem tata i gdy córeczka zaczyna się bawić/skakać na pietrze to mnie na parterze coś pobiera z dźwięków wydobywających się przez strop, mianowicie jest to skrzypienie płyt i najgorsze "głuche" pukanie.
Przekrój stropu od góry:
- panele
- gąbka wyciszająca w platach
- płyta osb 22 mm montowana do legarów na wyciszenie, przymocowana na gwoździe skretne lub pierscieniowe, nie pamietam dokladnie
- legary 21 cm
- środek wełna 15cm
- płyta gk
Powiedzcie mi czy można to jakoś "ulepszyć"? Może jakaś wylewkę zrobić ?
Pozdrawiam


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by majek85 » Thu 09 Feb, 2017

Jest kilka opcji jednak wszystkie wiążą się z dość dużymi kosztami. kilka przykładów:
- dać dodatkowe wyciszenie w strop np. w poprzek legarów i wtedy podwieszany sufit
- płyty OSB aby nie skrzypiały i były bardziej stabilne powinny być łączone na pióro-wpust i klejone tak aby każda krawędź była odzielona warstwą kleju
mniej kosztowne:
- dać inny rodzaj wyciszenia pod panele i ułożyć go "na skos" ja mam ten i jestem zadowolony https://www.obi.pl/podklady-pod-podlogi ... /p/5216775
- dać kolejną warstwę płyt OSB po skosie, co rozproszy naprężenia
- wylewke możesz zrobić ale czy konstrukcja stropu jest obliczona aby wytrzymać dodatkowe kilka ton?

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by selius » Fri 10 Feb, 2017

Wydaje mi się że podane przez Ciebie sposoby wyciszenia stropu nie dały by mi 100% satysfakcji.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by majek85 » Fri 10 Feb, 2017

innych wyjść za bardzo nie widzę, zostaje przeprowadzka do murowanego domu:D

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by Wojciech Nitka » Fri 10 Feb, 2017

Może najpierw warto zastanowić się co powoduje skrzypienie podłogi -
- ocieranie się (podczas uginania się) płyty poszycia podłogi o belki stropowe,
- ocieranie się płyt poszycia podłogi (krawędziami) o siebie co jest spowodowane brakiem szczeliny (3 mm) pomiędzy płytami,
- ocieranie się płyt poszycia podłogi o wychodzące gwoździe.
Które przyczyny jesteś w stanie w 100% wyeliminować ???

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by selius » Sun 12 Feb, 2017

Jak pisałem wcześniej, wszystko zostało zrobione zgodnie ze sztuka, tzn:
- płyty OSB bez piura i wypustu, montowane ze szczelina
- miedzy płyty a legarami położona gąbka wyciszająca
- gwoźdźcie skrętne lub pierścieniowe

Wydaje mi się że u mnie problem w skrzypieniu leży po stronie ocierający gwoździ o plyty, chociaż nie jestem pewny w 100 %

Pomijam fakt skrzypienia, najgorsze jest te "głuche" pukanie, np przez skaczącą córkę.
Jestem tak tym stropem zdesperowany, że naprawdę mam chęć sprzedać ten dom i wrócić do murowanego ;/

TomekG
Posts: 23
Joined: Wed 05 Oct, 2016

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by TomekG » Mon 20 Feb, 2017

A samo klejenie płyt do stropu zapobiegnie skrzypieniu?
Pozdrawiam,Tomek

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by Wojciech Nitka » Tue 21 Feb, 2017

A czym skleisz, kiedy belki stropowe i płyta "pracują"?
W Stanach jest taki klej "Liquid Nails" którym klei się płyty do belek. Klej jednak zawsze jest elastyczny, a ponadto, pomimo zastosowania kleju, płyty mocuje się do belek za pomocą gwoździ lub śrub.

TomekG
Posts: 23
Joined: Wed 05 Oct, 2016

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by TomekG » Tue 21 Feb, 2017

Im wiecej czytam tym mniej wiem;-)
co wykonawca to coraz lepsze rozwiązanie.Niektóre rozwiązania wykonawców owiane są tajemnicą i nie chcą zdradzić swojej technologi by zapobiegać skrzypieniu.Też się z tym spotkałem:)
Klejenie płyt zaproponował mi wykonawca(gwożdzie czy sruby naturalnie też)Twierdzi ze podłoga skrzypieć nie bedzie tylko czy jakiś inwestor potem skarżył się na tego typu rozwiązania.Tego nie wiemy.
Pytałem o skrzypienie na wstępnym spotkaniu z wykonawcą bo bedę sie budował na wiosnę i staram sie zapobiegać błędom już na początku budowy
Zbył mnie kiedy pytałem o szczeline miedzy płytami i pdkładkami na belki stropowe ze klejenie wystarczy.
Z stąd pytanie do Pana.Jakie jest w takim razie najlepsze rozwiązanie by zapobiegać skrzypieniu podłogi.
Czy np? na belki stropowe nałożyć cienką warstwą gumy i dopiero dalej plyty osb ze szczeliną 3mm mocowane e na śrubach czy gwoździach będą eliminować zjawisko skrzypienia.
Wykonawca z polecenia z tradycjami ze tak powiem ale nie na wszystkie rozwiązania muszę się godzić.
Byłem w domu szkieletowym gdzie inwestor zrobił wylewkę na poddaszu użytkowym bo chce mieć na górze ogrzewanie podłgowe.J/w kolega zapytał o wylewke.Wylewka napewno zjawisko zlikwiduję tylko po co lać wylewkę jesli na gorze mają być np. grzejniki.Pozdrawiam.
P.S.Książka Szkieletowy Dom Drewniany super! i napewno pojawie sie w Krakowie na targach.

Maciek J
Posts: 8
Joined: Thu 04 Feb, 2016

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by Maciek J » Wed 22 Feb, 2017

Najtaniej bedzie jak sciągniesz panele przykleisz podkład gumowo- korkowy i na to drewniana podłoga również przyklejona. Do klejenia najlepiej użyć wysoceelastycznych klejów (Poliuretan lub hybryda silanowa). Dzięki klejeniu wyeliminujesz pustkę powietrzną która jest w piance i przestrzeniach stworzonych przez nierówności i uzyskasz dodatkową sztywność co też powinno pozytywnie wpłynąć na dudnienie. Panel wykonany z hdf też ma tendencje do "hałasowania" (i jeszcze wiele innych wad)

Jeżeli po odkryciu okaże się, że nie masz szczelin miedzy płytami to należy je naciąć. W "pierwotnym budowaniu jako podkładki między płytę a belki stropowe świetnie nadaje się korek techniczny min 4 mm.

Jest na rynku sporo podkładów podłogowych dających dobre efekty niestety nie ma takiego który tłumi całe pasmo dzwięków słyszalnych. Wartym uwago jeżeli jednak nie będziesz chciał przykleić podłogoi jest podkład Aglomeradonegro z grupy Amorim.

Jeżeli chodzi o dudnienie to jest to efekt pudła rezonansowego. Na walkę z nim jest wiele metod- temat jest tak obszerny, ze warto zwrócić się z tym do fachowca jest ich przecież sporo

spnina
Posts: 1
Joined: Wed 19 Apr, 2017
Contact:

Re: Wyciszenie stropu - jak?

Post by spnina » Wed 19 Apr, 2017

Zawsze można znaleźć jakiś sklep gdzie pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Albo po prostu gdzieś po znajomych poszukać specjalistów z polecenia tak naprawdę na żywo wszystko jest znacznie łatwiej ogarnąć.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”