Wylewki na stropie w szkieletowcu

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
ravland
Posts: 8
Joined: Mon 11 Apr, 2016

Wylewki na stropie w szkieletowcu

Post by ravland » Tue 07 Mar, 2017

Witam forumowiczów,

Czy są jakieś przeciwwskazania aby w domu w konstrukcji szkieletu drewnianego zrobić na stropie wylewki ?

W całym domu planowane jest ogrzewanie podłogowe i skłaniam się ku wylewkom również na stropie głównie ze względu na uzyskanie w ten sposób większej kumulacji ciepła w wylewkach, uzyskanie większej bezwładności. Będzie to też chyba korzystne przy zastosowaniu pompy ciepła, która przez większą kumulację ciepła w wylewkach niż w przypadku suchego jastrychu, powinna rzadziej się włączać i wyłączać.

Z tego co się orientuję, to ciężar wylewek nie powinien być problemem, przy sprawdzeniu konstrukcji pod tym kątem w fazie projektowania. Jednak mając na uwadze właśnie ciężar oraz właściwości cieplne, skłaniam się ku zastosowaniu wylewek anhydrytowych. Wylewki anhydrytowe są sporo lżejsze niż tradycyjne cementowe, więc przemawiałoby to za nimi w przypadku konstrukcji drewnianej.

Jakie są Wasze opinie?


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Wylewki na stropie w szkieletowcu

Post by majek85 » Wed 08 Mar, 2017

anhydrytową mam w łazience na podaszu, dałem 25mm na ogrzewanie podłogowe i w zupełności spełnia swoje zadanie, przy 25mm nic nie peka, a szybko się nagrzewaa na parterze u mnie mam cementową ok 7cm i znacznie dłużej się nagrzewa. z tym częstym włączeniem się pompy to problem występuje tylko przy słabo ocieplonych domach. U mnie włącza się 2 razy dziennie (rano i wieczorem) , pompy teraz są sprytne mają inwerter i stacje pogody i same z siebie starają się włączać w optymalnych odstępach. Spadek temperatury bez ogrzewania ok 3'c na dobe, więc akumulacją ciepła aż tak nie trzeba się martwić;)

ravland
Posts: 8
Joined: Mon 11 Apr, 2016

Re: Wylewki na stropie w szkieletowcu

Post by ravland » Wed 08 Mar, 2017

majek85 wrote:anhydrytową mam w łazience na podaszu, dałem 25mm na ogrzewanie podłogowe i w zupełności spełnia swoje zadanie, przy 25mm nic nie peka, a szybko się nagrzewaa na parterze u mnie mam cementową ok 7cm i znacznie dłużej się nagrzewa. z tym częstym włączeniem się pompy to problem występuje tylko przy słabo ocieplonych domach. U mnie włącza się 2 razy dziennie (rano i wieczorem) , pompy teraz są sprytne mają inwerter i stacje pogody i same z siebie starają się włączać w optymalnych odstępach. Spadek temperatury bez ogrzewania ok 3'c na dobe, więc akumulacją ciepła aż tak nie trzeba się martwić;)
Szybkie nagrzewanie jest niewątpliwie zaletą wylewek anhydrytowych. Z tym włączaniem/wyłączaniem się pompy to rzeczywiście masz rację, to raczej nie powinien być problem.
Czyli rozumiem, że na reszcie powierzchni poddasza masz inny system niż ogrzewanie podłogowe + wylewki. Możesz zdradzić co to za system i dlaczego się na niego zdecydowałeś? (konwektory?)

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Wylewki na stropie w szkieletowcu

Post by majek85 » Wed 08 Mar, 2017

pierwotnie chciałem klimakonwektory dać w pokojach na poddaszu, ale cena + bardziej skomplikowana (droższa) instalacja PC zniechęciły mnie. Dałem ogrzewanie ścienne, tanie i szybko , się kładzie, wylewek po całości nie dawałem, gdyż obawiałem się o wytrzymałość stropu (mogłem wcześniej pomyśleć i jakoś wzmocnić konstrukcje na etapie dostosowania projektu).

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Wylewki na stropie w szkieletowcu

Post by majek85 » Wed 08 Mar, 2017

z perspektywy czasu, dołożyłbym te kilka tysięcy i zrobił klimakonwektory, bo klima latem jest w pokojach, a tak jestem zmuszony i tak zamontowac klime, gdyż rekuperator z GWC w upalne dni nie jest w stanie schłodzić domu, gdy 30'c na zewnątrz

ravland
Posts: 8
Joined: Mon 11 Apr, 2016

Re: Wylewki na stropie w szkieletowcu

Post by ravland » Wed 08 Mar, 2017

No właśnie, możliwość chłodzenie jest dodatkową zaletą pomp ciepła. Mnie kusi na gruntową pompę ciepła i możliwość chłodzenia pasywnego. Pozostaje tylko jeszcze pytanie co lepiej wykorzystać - klimakonwektory chociaż na poddaszu czy jednak wszędzie podłogówka.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Wylewki na stropie w szkieletowcu

Post by majek85 » Wed 08 Mar, 2017

cenowo taniej wyjdzie podobnie, klimakonwektor 1-2tys, a koszt podłogówki dla 10-15m2 też ok 1tys, na chłodzenie podłogówką nie licz za bardzo ,punkt rosy itp oraz mała wydajnośc, poczytaj w internecie i użytkownikom to się nie sprawdza zbytnio. na klimakonwektorze ustawiasz żądaną temperature dla każdego pokoju, a na poddaszu w lato jest najcieplej. trzeba tylko zaplanować szybciej odprowadzenie skroplin



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”