Zmodyfikowane GWC w szkielecie, czy warto?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
marcin_1979
Posts: 2
Joined: Wed 29 Mar, 2017

Zmodyfikowane GWC w szkielecie, czy warto?

Post by marcin_1979 » Thu 15 Jun, 2017

Witam,
Jak zapewne wielu właścicieli/użytkowników domów szkieletowych boryka się latem z nadmierną temperaturą wewnątrz.
Zastanawiam się nad zmodyfikowanym systemem gruntowego wymiennika ciepła. Nie chcę rekuperacji z wielu względów, od kosztów począwszy do "nie bo nie". Rachunki zimą za gaz mam na poziomie 200zł/m-c razem z CWU więc system ten nie jest mi potrzebny kiedy temperatura spada poniżej zera.
Latem jednak temperatura jest zbyt wysoka, szczególnie na poddaszu, gdzie mam sypialnię. Zastanawiam się nad prostym, aczkolwiek nie wiem czy skutecznym rozwiązaniem. Stąd zapytanie na forum użytkowników domów w takiej technologii. Zamierzam na głębokości 120-150 cm zakopać 50-60m rury PVC o średnicy 120-160mm. Zasada jak w gruntowym wymienniku ciepła. Schłodzone powietrze chcę wtłaczać do domu przez otwór w ścianie tuż za pomocą wentylatora. Odprowadzanie ciepłego powietrza z wykorzystaniem wentylacji grawitacyjnej/kominowej. Czy ktoś ma podobne rozwiązanie i mógłby się podzielić wrażeniami i efektami po sezonie lub kilku użytkowania? Czy są tego odczuwalne efekty? Problemy?

dziękuję i pozdrawiam


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Zmodyfikowane GWC w szkielecie, czy warto?

Post by majek85 » Fri 16 Jun, 2017

Ja mam w ten sposób. Cienkie ścianki (niepamiętam ile) fi 160mm długość ok 45m, tyle że mam połaczone z rekuperacją, robiłem różne pomiary i generalnie zimą się sprawdza, jednak latem to porażka, przy max ustawieniu wiatraków(120w) temperetura wlotu do domu ochładza się o 2-3'c w stosunku do temepratury na zewnątrz, niema szans aby ochłodziło to podasze, bo jak masz 30'c wewnątrz a wpada 27'c to realnie temperatura w pomieszczeniu spada o 1'c
Kupiłem klime w tym roku i to był mądry wybór, 1500zł wraz z zestawem do samodzielnego montażu (5godz pracy w pojedynkę)3,5kw, schładza 100m2

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”