Przekrój ściany; PUR + STYRO :)

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Damidom_
Posts: 7
Joined: Fri 07 Jul, 2017

Przekrój ściany; PUR + STYRO :)

Post by Damidom_ » Sun 09 Jul, 2017

Witam.
Zastanawiam się nad połączeniem ze sobą dwóch materiałów izolacyjnych w szkieletowym budynku parterowym, posiadającym poddasze nieużytkowe (strych), a także właściwości i wyposażenie nowoczesnego domu energooszczędnego.

Rozwiązanie ma przede wszystkim spełniać warunki stawiane domom energooszczędnym - ma być ciepły, trwały i zapewniać całkowitą szczelność.
Założyłem, że najlepiej sprawdzi się rozwiązanie ETICS, umożliwiające przyklejenie warstwy styropianu bezpośrednio do płyt poszycia (Fermacell), specjalnie uszczelnionych na krawędziach ościeżnic.
Wewnątrz konstrukcji ma się znaleźć otwartokomórkową piana PUR, która wypełni każdą szczelinę i nie dopuści do powstania mostków termicznych;
Przekrój ściany od lewej:
- Tynk
- Siatka
- Klej
- Styropian EPS 100/150 mm fasada
- Piana poliuretanowa
- Fermacell 12,5 mm
- Konstrukcja KVH 60 x 180 mm
- Piana PUR otwartokomórkowa
- Opóźniacz pary
- Fermacell 10 mm
- Tynk

Proszę o opinie i komentarze, czy taka ściana jest właściwie zestawiona. Bardzo proszę nie spamować tematu postami typu "Zrobiłbym to gorzej"... Potrzebuję ewentualnie lepszych pomysłów. ;p
Z góry dziękuję za każdy pomocny post ;)
Attachments
przekrój ściany(1).PNG


User avatar
Gites
Posts: 7
Joined: Wed 29 Jun, 2016
Location: Linköping, Szwecja
Contact:

Re: Przekrój ściany; PUR + STYRO :)

Post by Gites » Tue 15 Aug, 2017

Styropian ryflowany?

Damidom_
Posts: 7
Joined: Fri 07 Jul, 2017

Re: Przekrój ściany; PUR + STYRO :)

Post by Damidom_ » Sat 26 Aug, 2017

Nie. Ten styropian będzie szczelnie przyklejony pianą montażową, lub zapawą klejową. Poodnie jak w systemie SIP. Bez folii wiatroizolacyjnej po zewnętrznej stronie.

Damidom_
Posts: 7
Joined: Fri 07 Jul, 2017

Re: Przekrój ściany; PUR + STYRO :)

Post by Damidom_ » Sun 01 Oct, 2017

Pomyślę jednak nad użyciem styropianu ryflowanego.
Przy poprawnym wykonaniu uszczelnień, woda nie powinna dostać się między styropian a płytę, lecz gdy się tam dostanie, ryfle pomogą jej się stamtąd wydostać :) Mam nadzieję, że zastosowanie takiego systemu będzie dobrym zamiennikiem pęczniejących płyt OSB. :)

Damidom_
Posts: 7
Joined: Fri 07 Jul, 2017

Re: Przekrój ściany; PUR + STYRO :)

Post by Damidom_ » Sat 14 Oct, 2017

Zdecydowałem zmienić całkowicie koncept. Po przeczytaniu wielu artykułów na temat budownictwa szkieletowego, postanowiłem nie stosować styropianu, jako ocieplenia domu o konstrukcji szkieletowej. Jego bardzo wysoki współczynnik oporu dyfuzyjego, oraz możliwe pojawienia się skroplin na styku z płytami poszycia, moim zdaniem całkowicie dyskwalifikują ten materiał.
Zamiast styropianu, zdecydowałem sie użyć wełnę hydrofobizowaną o grubości 15cm. W tym przypadku również zrezygnowałem z folii wiatroizolacyjnej, ponieważ przy płytach gipsowo-włóknowych, połączonych ze soba szczelną spoiną, jest ona całkowicie nie potrzebna.
Przemyślałem też zamysł uzycia 10 milimetrowej płyty fermacell wewnątrz i zamiast niej, użyję dwóch warstw płyt gipsowych o grubości 12mm. Wewnątrz, pomiędzy folię opóżniającą parę a płyty gipsowe, przytwierdze kontrłaty o grubości 32mm i zapewnie tym samym miejsce na sprawne przeprowadzenie instalacji.
Piana PUR pozostanie w konstrukcji. Jest kluczowa w uzyskaniu wysokiego współczynnika przewodzenia ciepła. Wełna oraz płyta gipsowo - włóknowa mają zapewnić niski opór dyfuzyjny, co przy szkieletowej konstrukcji drewnianej, jest bardzo wskazane. Styropian nie zapewniłby niskiego oporu dyfuzyjnego i moim zdaniem sprawdzi się lepiej w konstrykcjach murowanych. Bardzo chętnie wysłucham wszelkich uwag i dyskusji. ;)

Damidom_
Posts: 7
Joined: Fri 07 Jul, 2017

Re: Przekrój ściany; PUR + STYRO :)

Post by Damidom_ » Sat 14 Oct, 2017

[img]href=https://zapodaj.net/62e91373da2a0.png.html>addssf.PNG[/img]
Przekrój ściany z użycem wełny 15cm, kontrłat 32mm i podwójnej płyty gipsowej 12mm :)
Attachments
addssf.PNG
addssf.PNG

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Przekrój ściany; PUR + STYRO :)

Post by The_evil_one » Mon 27 Nov, 2017

Damidom_ wrote:Piana PUR pozostanie w konstrukcji. Jest kluczowa w uzyskaniu wysokiego współczynnika przewodzenia ciepła.
Chyba chodzi Ci o uzyskanie niskiego wsp. ;)? Chyba, że mówisz o oporze cieplnym.
Liczyłeś może jaka jest różnica w cenie pomiędzy wełną (np. Rockwool Superrock) a pianą PUR? Jeżeli chodzi o lambdę to będzie tyle samo (piana otwartokomórkowa około 0,036). Zastanawiam się też jak po latach wygląda przyleganie piany do słupów, w końcu konstrukcja pracuje.

Damidom_
Posts: 7
Joined: Fri 07 Jul, 2017

Re: Przekrój ściany; PUR + STYRO :)

Post by Damidom_ » Sat 02 Dec, 2017

Tak. Chodziło mi o uzyskanie niskiego współczynnika przewodzenia ciepła ;)
A z wełną nie będe porównywał piany PUR. Ludzie to robią i wnioski nadal nie zapewniają jednoznacznej odpowiedzi, jaki materiał lepiej sie nadaje na izolację.
Ja mogę tylko powiedzieć, że mam za sobą sporo wykonanych obliczeń oraz przeczytanych artykułów. Stawiam na pianę, ponieważ naturalne materiały jak włókna drzewne Steico czy włókna konopne są w mojej ocenie nie opłacalne ze wzgledów finansowych. A wata, pomijając jej hydrofobizowana odmianę fasadową, nie jest moim zdaniem wolna od wad.. PUR prezentuje się w tym rankingu najlepiej, choć przyznaję, że chciałbym mieć w przegrodach coś bardziej naturalnego.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”