Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by OldSeb » Tue 11 Jul, 2017

Przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi więc pytam :-)
Chudziak mam wylany na równi ze ścianami fundamentowymi, na ściany dane są podwaliny 4cm a do nich przymocowane ściany (czyli razem 8 cm od poziomu chudziaka). W projekcie mam posadzkę wylewaną na 20cm styropianu. Pytanie jak w takich warunkach prawidłowo wykonać ta wylewkę ?
W postach archiwalnych wyczytałem, że beton działa niekorzystnie na drewno więc powinno się go odizolować. Pytanie czy wystarczy oddzielenie go folią budowlaną lub papą ? Poza tym pytania:
- czy robić dylatacje i jaką od ścian zewnętrznych budynku ?
- czy robić dylatacje od ścian działowych czy też zalać betonem podwaliny ścian działowych ?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by Wojciech Nitka » Tue 11 Jul, 2017

To są błędy projektowe często spotykane na budowach.
Prawidłowo powinno to wyglądać tak jak na rysunku.

Image

Pokazuję też zdjęcie jak to będzie wyglądać u Ciebie ...

Image

Image

Teraz, zanim położysz ocieplenie i wylejesz beton, w każdym pomieszczeniu musisz wykonać "wannę" z grubej folii budowlanej by chronić drewnianą konstrukcję przed betonem. W żadnym wypadku nie zalewać podwalin betonem.

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by OldSeb » Tue 11 Jul, 2017

Dzięki wielki o to chodziło. Zakładam, że moja ekipa będzie to wiedzieć ale wolę ich sam sprawdzić.

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by OldSeb » Thu 20 Jul, 2017

Jeszcze drobne pytanko - niektóre podwaliny idą mi centralnie środkiem w progu pomiędzy pomieszczeniami. Jak się robi w takim przypadku ?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by Wojciech Nitka » Thu 20 Jul, 2017

Patrz zdjęcie powyżej i podpis pod nim ...

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by OldSeb » Thu 20 Jul, 2017

No właśnie nie do końca rozumiem jak technikę pokazaną na zdjęciu zastosować w przejściach pomiędzy pomieszczeniami. Przecież jak nie wyleje posadzki w progu to będzie dziura, która nie wiem jak wykończyć. W przypadku podwalin w ścianach to daje ocieplenie i zabudowuje ale w progu ?

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by sgt_raffie » Thu 20 Jul, 2017

Moj pierwszy wpis tutaj ale nie do konca rozumiem skad masz podwaline w otworze drzwiowym. Nie powinno jej tam byc. Powinna byc obcieta na rowni z "jack studs" (przepraszam za angielski ale tak uczylem sie szkieletu).

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by OldSeb » Fri 21 Jul, 2017

Tak jest w projekcie i wykonawca tak wykonał. To projekt sprzed kilkunastu lat i sporo w nim dziwnych rozwiązań. Co w takiej sytuacji proponujecie wycinać czy zalać te otwory drzwiowe posadzka ?

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by OldSeb » Fri 21 Jul, 2017

Jeszcze dodam, że podwalina nie byłaby bezpośrednio zalana ale na nią przyszedłby jeszcze styropian.

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by sgt_raffie » Sun 23 Jul, 2017

Dasz rady wrzucić zdjęcie tego otworu drzwiowego?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by zbiegusek » Sun 06 Aug, 2017

Wojciech Nitka wrote:To są błędy projektowe często spotykane na budowach.
Prawidłowo powinno to wyglądać tak jak na rysunku.
[...]
Teraz, zanim położysz ocieplenie i wylejesz beton, w każdym pomieszczeniu musisz wykonać "wannę" z grubej folii budowlanej by chronić drewnianą konstrukcję przed betonem. W żadnym wypadku nie zalewać podwalin betonem.
Tak się przyglądam i zastanawiam. Dlaczego uważa się, że jest to błędne rozwiązanie? Gdzie indziej znalazłem opinię, że głównie chodzi o zmniejszenie się wysokości wnętrza.
Dla mnie - bez względu na technologię (szkielet czy murowaniec) - rozwiązanie z izolacją cieplną i posadzką ponad poziomem izolacji fundamentów ma tę kapitalną zaletę, że izolacja przeciwwilgociowa jest kładziona na jednym poziomie na całej płaszczyźnie fundamentów i chudziaka. Utrudnia to powstanie nieciągłości w tej warstwie choćby przez minimalizowanie ryzyka błędów wykonawczych.
Minusem jest większe "wyniesienie" poziomu posadzki wewnątrz budynku.

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by OldSeb » Mon 28 Aug, 2017

sgt_raffie wrote:Dasz rady wrzucić zdjęcie tego otworu drzwiowego?
Ostatecznie po konsultacji z posadzkarzem zdecydowałem się na zalanie tych progów. Wycięcie byłby problematyczne. Nad progami jest jeszcze folia, 10 cm styropianu i jeszcze raz folia. Mam nadzieję, że nie będzie problemów.
zbiegusek wrote: Tak się przyglądam i zastanawiam. Dlaczego uważa się, że jest to błędne rozwiązanie? Gdzie indziej znalazłem opinię, że głównie chodzi o zmniejszenie się wysokości wnętrza.
Dla mnie - bez względu na technologię (szkielet czy murowaniec) - rozwiązanie z izolacją cieplną i posadzką ponad poziomem izolacji fundamentów ma tę kapitalną zaletę, że izolacja przeciwwilgociowa jest kładziona na jednym poziomie na całej płaszczyźnie fundamentów i chudziaka. Utrudnia to powstanie nieciągłości w tej warstwie choćby przez minimalizowanie ryzyka błędów wykonawczych.
Minusem jest większe "wyniesienie" poziomu posadzki wewnątrz budynku.
U mnie wprost projekt przewidywał takie rozwiązanie więc wysokość ścian parteru uwzględnia wysokość styropianu i wylewki.

baczek007
Posts: 3
Joined: Mon 25 May, 2020

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by baczek007 » Tue 26 May, 2020

Ogrzewam trochę stary post, ale mam właśnie problem z podwaliną w planowanym domku letniskowym.
Mam bloczki jako fundament i chce podłogę na gruncie (chudziak, styro, posadzka, płytki).
Rozważam dwie opcje:
1) Chudziak do równego z bloczkami. Podwalina i ściany zewnętrzne na bloczkach. Następnie styro i posadzka, będzie to wszystko powyżej podwaliny, oddylatowana cienkim styropianem i zabezpieczona folią (wyjdzie jak na załączonych powyżej zdjęciach).
2) Chudziak do równego z bloczkami, rozłożony styropian aż na bloczki i po całości posadzka. Na to dopiero ściany. (coś jak na załączonym powyżej zdjęć rysunku)
Jakie rozwiązanie wybrać? Przy rozwiązaniu 2, czy w drzwiach wycina się belki (podwalinę), żeby nie powstał nie wiadomo jak wysoki próg?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by Wojciech Nitka » Tue 26 May, 2020

Rób tak jak na załączonym rysunku.
Unikniesz wielu dodatkowych robót, np. odizolowanie podwaliny i słupków od betonu. Ponadto, jeżeli zrobisz jak na zdjęciach będziesz musiał na dole powstawiać elementy pod oparcie płyt gipsowo-kartonowych.

baczek007
Posts: 3
Joined: Mon 25 May, 2020

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by baczek007 » Tue 26 May, 2020

Na rysunku są pokazane legary do budowy podłogi, ja podłogę chciałbym ułożyć bezpośrednio na posadzce (płytki). Więc powstanie mi w drzwiach wejściowych próg od podwaliny + próg drzwi wejściowych i przyjdzie dawać susa, żeby wejść.
Czy można zrezygnować z podwaliny w drzwiach ? Na jednej ścianie miałbym drzwi wejściowe i drzwi tarasowe, więc szykowały by się dwie przerwy.

endriu13
Posts: 2
Joined: Sat 17 Feb, 2018

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by endriu13 » Fri 03 Jul, 2020

A kiedy krecic poszycie scian,przed wylaniem posadzki -czy po ?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by Wojciech Nitka » Fri 03 Jul, 2020

Zdecydowanie lepiej przed montażem izolacji cieplnej, opóźniacza pary i poszycia ścian.
Przy wylewaniu posadzki powstaje mnóstwo wilgoci, która może zaszkodzić poszczególnym warstwom ściany.
Jak będziesz wylewał posadzkę pouchylaj wszystkie okna, by przewiew tę wilgoć wyprowadził z budynku.

endriu13
Posts: 2
Joined: Sat 17 Feb, 2018

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by endriu13 » Mon 06 Jul, 2020

Dziekuje panie Wojtku,a czy mocowac dylatacje przyscienne czy lac beton jako jedna tafle na calosc podlogi?

Miki12
Posts: 9
Joined: Thu 25 Mar, 2021

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by Miki12 » Tue 04 May, 2021

Może szukacie odpowiednich płytek? Ja chciałbym wam polecić salon płytek gdzie kupiłem nowoczesne płytki. Płytki od tej firmy są wysokiej jakości i bardzo eleganckie i estetyczne. Jeśli takich szukacie to sprawdźcie na stronę bo tutaj mają ogromny wybór.

esklar92
Posts: 1
Joined: Tue 25 May, 2021

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by esklar92 » Tue 25 May, 2021

Szczerze mówiąc to nie mam bladego pojęcia, też czekam na sensowną odpowiedź

kermitoss
Posts: 1
Joined: Tue 28 Sep, 2021

Re: Jak prawidłowo wykonać posadzkę w domu szkieletowym ?

Post by kermitoss » Tue 28 Sep, 2021

Nurtuje mnie tutaj pytanie odnośnie połączenia posadzki ze ścianą. Po wylaniu posadzki i zrobieniu ściany z GK zostanie szczelina (rama w środku nie jest wypełniona posadzką) czy to nie będzie mostkiem akustycznym, miejscem spacerowym dla robaków... Dla zobrazowania załączam rysunek. Chodzi o miejsce zaznaczone w czerwonym kółku.
Zawsze płytę GK montuje się około 1cm nad podłogą... więc będzie szczelina....
Attachments
szczelina.jpg
(11.87 KiB) Not downloaded yet



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”